מתכשרים - שואלים את הבד"ץ

קפה ותה

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: איך מכינים קפה בשבת לפי ההלכה?

בשבת צריך לבדוק אם במשקאות שאנו מכינים כמו קפה ותה יש בישול או לא. למשל, קפה טורקי לא עובר תהליך בישול, ולכן אסור להערות עליו מים חמים בשבת, לעומת קפה נמס, העובר תהליך בישול מלא, ומותר להערות עליו מים מכלי ראשון, אך יש המהדרים מכלי שני. לגבי תה, המהדרים נוהגים להכין תמצית מבעוד מועד, אך למי שלא הספיק מותר להכין בכלי שלישי.
לרוויה!

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על קרוטונים?

קרוטונים ברכתם בורא מיני מזונות, מכיוון שנעשו מלחם מיוחד שאינו ראוי כל כך לאכילה ועשוי רק לצורך הקרוטונים, ובלשון ההלכה נקרא קשה ככסנין. אם אכל מהקרוטונים לבד מברך עליהם על המחיה.

בתיאבון!

עוגת גבינה

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על עוגות גבינה?

אם אין בעוגות קמח, ברכתן שהכול, אך אם יש בה יותר מעשרה אחוזי קמח, ברכתן מזונות. אם לא כתוב על האריזה יש להתקשר למשרדי ועד הכשרות. עוגות וטורטים של פסח בהשגחת בד"ץ העדה החרדית ברכתן שהכול. בתאבון!

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על גרנולה?

תערובת של שיבולת שועל ופירות יבשים הנקראת גרנולה ברכתה בורא פרי האדמה. אף על פי ששיבולת שועל היא מחמשת מיני דגן, התערובת אינה עוברת בישול אלא קלייה, ולכן מברכים על התערובת בפה"א (במפעלים שמבשלים את הגרנולה ברכתה מזונות). התערובת כוללת גם פירות יבשים, אך עדיין הולכים אחר רוב התערובת, שהוא שיבולת שועל.

גלידה

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על גביע גלידה?

גביעי גלידה שמטרתם רק להחזיק את הגלידה, מברכים שהכול על הגלידה ופוטרים גם את הגביע. אם אכלו ביחד ונשאר קצת מהגביע, אין צריך לברך עליו. גלידות קסטה או הביסקוויטים של הקרמבו שהם מזונות בפני עצמם, אין הם נפטרים בברכת שהכול, וצריך לברך עליהם מזונות בנפרד.

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: האם מוצרים בחנות פלאפל שמוכרת גם פיצה הם חלביים?

אם החנות מוכרת גם פיצה או מוצרים חלביים, הפלאפל עצמו וכל המוצרים הם בחזקת חלבי. יש להיזהר גם בחנות המוכרת עם הפלאפל בשר, כגון שניצלים, שאז הפלאפל והצ'יפס בשריים ולא רק בחזקת בשרי, כי יש חשש שהם מטוגנים באותו השמן. לכן ראוי לבדוק את התעודות במקומות שאינם פרווה ולראות מה הגדרת המקום, חלבי או בשרי.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן