אבישי בן חיים

מאיר טרבלסי

אבישי בן-חיים, נשוי ואב לארבעה מפתח תקווה, הוא מנכ"ל חברת רוטשטיין – חברה מצליחה לבניית דירות בארץ. אבישי, שכיום ב"ה מסופק מעיסוקו, עבר לא מעט כדי להגיע לאן שהגיע. בתחילת דרכו למד בישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה, התגייס לצה"ל ושירת כקצין בשריון ומ"פ בבה"ד 1.

אבישי בן חיים

 לאחר מכן למד תואר ראשון בחשבונאות, תואר שני במנהל עסקים ותואר ראשון במשפטים. מייד לאחר הלימודים האקדמיים התגלגל לעולם העסקים, כי לדבריו: "זה יותר מדבר אליי". הוא עסק לפרנסתו כמנהל כספים בתדיראן מוצרי צריכה (קריסטל דאז) כתשע שנים, ולאחר מכן עבר לחברת מנרב. הוא התחיל שם כמנהל כספים, ובשנתיים האחרונות שלו בחברה שימש מנכ"ל חברת הבנייה. משם החליט לשנות כיוון, והזדמנות כזו הייתה בחברת רוטשטיין. הוא מנהל את החברה יותר מעשר שנים.
אבישי מספר שכנראה הכול התחיל עוד במגוריו בפריפריה: "במקור אני מבית שאן. יש לי חמישה אחים, ואני גאה בהישגים של כולם. הוריי שלחו את כולנו לישיבות בתנאי פנימייה.

הוריי שמו את כל יהבם בנושא החינוך, וברוך ה' רואים את הפירות. אבא שלי די דחף אותנו למצוינות, זה היה נר לרגליו.
"יתכן ויש בפריפריה איזה מנוע סמוי שדוחף אותך להישגים יותר מאשר במרכז, ככה לפחות הרגשתי. כנראה בזכות זה בכל שלב בחיי אני משתדל לדחוף את עצמי קדימה".

בנייה בארץ ישראל ויישוב ארץ הקודש אינם דבר של מה בכך. יש סיפור על קבלן אחד שניגש לרב מרדכי אליהו זצ"ל וביקש ברכה. הרב אליהו ענה לו: "שאני אברך אותך? אתה תברך אותי! אתה בונה דירות בארץ ישראל, אתה יודע אילו זכויות יש לך?!'

למה שינית כיוון?

"רציתי משהו יותר מספק". אין ספק שאפשר ללמוד מזה המון. לפעמים אם לא טוב, צריך לקום ולעשות שינוי. 
חברת רוטשטיין היא חברה יזמית בדי-אן-איי שלה, אבל היא חברה מבצעת, כלומר שולטת בכל השרשרת, החל מרכישת השטח וכלה במכירת הדירות. החברה פועלת כ-70 שנה, כמעט מקום המדינה. יסד אותה דוד רוטשטיין ז"ל, ובחברה ממשיכים בדרכו וכל הזמן מפתחים עוד ועוד את מה שהקים.

לעבוד בתקן ירוק", מסביר אבישי, "זה מורכב מהרבה פרמטרים. למשל, ההצבה של הבניינים. אם אתה מציב ומעמיד את הבניין בצורה נכונה, זה חוסך באנרגייה, מכיוון שהרוח מקררת יותר את הבניין. יש עוד שלל דוגמאות. אנחנו בונים כבר כמה שנים בתקן זה. זה עולה לנו עוד כמה שקלים, אבל קיבלנו את זה עלינו למען הכלל, וזה אף נותן ערך מוסף לדיירים. יש כיום מקומות שמחייבים לבנות לפי התקן, ולדעתי לא עוד הרבה זמן כבר יחייבו את כולם".

כמי שעוסק בנדל"ן, מה יש לך לומר על זוגות צעירים?
"אני מפנה אותך להרצאות ולספרים שכתב פרופסור דוד פסיג. ספריו מלווים אותי כ-15 שנה, ובינתיים הוא לא מפקשש בתחזיות שלו. אני לא רואה את המחירים צונחים מכמה סיבות. הסיבה הראשונה היא שיש לנו גידול של אוכלוסייה טבעית של בערך 2% בשנה. שנית, גידול של עולים חדשים לארץ. והאלמנט השלישי, שהוא מצער, הוא שאחוז הגירושים לא נמוך, בערך 11,000 זוגות מתגרשים בשנה. נחבר את שלושתם ונגיע למסקנה שהצרכים הולכים וגדלים, וזה ללא המשקיעים שרוכשים דירות כדי להשכירן. זה יוצר מצב שצריך מספר אדיר של יחידות דיור, אך בפועל זה בלתי אפשרי, גם כי אין הרבה היצע וגם כי המערכת לא יודעת לייצר מספרים כאלו של יחידות דיור".

בנייה בארץ ישראל ויישוב ארץ הקודש אינם דבר של מה בכך. יש סיפור על קבלן אחד שניגש לרב מרדכי אליהו זצ"ל וביקש ברכה. הרב אליהו ענה לו: "שאני אברך אותך? אתה תברך אותי! אתה בונה דירות בארץ ישראל, אתה יודע אילו זכויות יש לך?!'
אבישי מתאר את התחושות העולות מהעיסוק בתחום: "מאחר שהשקפת עולמי היא ציונית-דתית אני מרגיש שליח, והייעוד שלי הוא לבנות בתים במדינת ישראל. מאז שאני בעולם הבנייה אני חש סיפוק עצום! אני רואה משהו שמתחיל מאפס וצומח מחודש לחודש, אני רואה איך הבניינים קורמים עור וגידים ואנו מאכלסים את מדינת ישראל. אני מרגיש גם שהתמזל מזלנו שאנו נמצאים בתקופת גאולה, ואני צופה שבשנים הבאות אנו צריכים להכפיל את כמות התושבים והאכלוס בישראל. אני מרגיש סיפוק לעסוק במצוות יישוב הארץ".
כדי להגדיל את העשייה מבקש בן-חיים לקרוא מכאן לשר האוצר ולשר השיכון החדש ערב הקמת הממשלה החדשה: "בואו נלך יחד, כתף אל כתף, אתם והקבלנים. יש לנו מטרה משותפת. בואו נעבוד יחד כדי להשיג אותה".

כשהיית ילד, מה רצית להיות כשתהיה גדול?
"טייס".
השעון מעורר שלך בבוקר מכוון לשעה…?
"6:30".
מוזיקה אהובה?
"שירים עבריים מכל הגוונים".
תחביב אהוב?
"קריאה, שחייה".
מפורסם או דמות מעניינת שרכשה דירה דרך רוטשטיין?
"רב ראשי לישראל, שחקן, מעצב אופנה ידוע ועוד. אני לא חושב שצריך לפרסם את שמם".
סיפור מעניין שקרה בעבודתך ברוטשטיין.
"לפני כארבע שנים הרגשתי שהגעתי למיצוי במשרתי כמנכ"ל שכיר בחברה, והודעתי לבעל השליטה הקודם בחברה על סיום עבודתי. בד בבד הגעתי לסיכום עם בעל השליטה הנוכחי, מר יצחק מירילשווילי, שנקים חברה משותפת שתעסוק בתחום הנדל"ן. בסופו של דבר אכן הקמנו חברה משותפת שהוא מחזיק ברוב מניותיה, אבל רכשנו את השליטה ברוטשטיין, ונשארתי בחברה.
אנחנו מתכננים משהו, והקב"ה מחליט אחרת, ואני כמובן שמח על כך".

כתבות נוספות בקטגורית אחד על אחד

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »
אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »
חופה

מדרש חופה

יהודה גופשטיין נפגשנו לשיחה קצרה עם הרב דודי פוטש לשוחח על 'מדרש חופה' הסדנאות והשפעתן

קרא עוד »
אסף אשתר, גילוי דעת

אסף אשתר

אסף אשתר הוא יכול להצחיק קהל רב וגם להפגין בקיאות מרשימה תכניות העוסקות בשירה עברית,

קרא עוד »
דני נבנצל

דני נבנצאל

איפה הכול התחיל? "גדלתי בתל אביב, ולאחר התיכון התחלתי ללמוד הנדסת אלקטרוניקה כעתודאי. את עבודת

קרא עוד »