הרב אליהו רחמים זיני

הרב אליהו רחמים זיני, ראש ישיבת אור וישועה בחיפה מבית איגוד ישיבות ההסדר בשיחה פתוחה וכנה על מגפת הקורונה בראי היהדות, על האתגרים שהיא מעלה, וההזדמנויות שנולדו בעקבותיה

אסף משניות

הרב אליהו רחמים זיני

עם ישראל והקורונה
"העולם, וגם העם היהודי לא זוכרים יותר מדי את המגפות, כי ברוך ה' כבר שנים ארוכות לא היו כאלה. אבל עם ישראל עבר לא מעט מגפות לאורך השנים וידענו להתמודד עם זה. בכל פעם האשימו אותנו שאנחנו אשמים במגפות, וזה גרם לאנטישמיות רבה. היום זכינו שאנחנו נמצאים בארצנו ואנחנו יותר מוגנים מהרבה מקומות אחרים בעולם. זה ממש לא מובן מאליו. מעבר לזה, גלויי החסד שאנחנו רואים בשבועות האחרונים צריכים לעורר בכולנו השראה רבה"
לימוד תורה תחת מגפה
"להרבה אנשים זה נראה כמו אתגר בלתי עביר, אבל אני רואה את זה יותר כשעת מבחן. אני לא באמת מצליח להבין למה אנשים אומרים שהם לא יכולים ללמוד בבידוד. זה אמור להיות בדיוק להיפך. זה מבחן לאישיותו של הלומד ולקשר שלו עם הקב"ה. זאת שאלה האם הוא מצליח ללמוד ולהתחבר לה' רק כאשר הוא נמצא בבית המדרש עם עשרות ומאות תלמידים שמעודדים אותו, או גם כאשר אין לו מסגרת, ויש לו שקט מוחלט ללמוד תורה. זה לא אומר שמדובר במשהו פשוט, אבל זאת גם הזדמנות נהדרת לכתוב, לחדש ולהעמיק. זאת גם הזדמנות להתבונן פנימה ולראות מה מתרחש בתוך נפשו"

סגירת הישיבות
"היה ברור לנו שברגע שמגיעה ההוראה לסגור את הישיבות אנחנו סוגרים ומיד סגרנו. יחד עם זה כל השיעורים מתקיימים כרגיל און ליין. לא ביטלנו ולא רבע שיעור. הכל מועבר דרך התוכנות השונות ואנחנו ממשיכים כל הזמן כרגיל, רק מרחוק. כל תלמיד יכול לפנות לכל ר"מ באופן אישי, וגם השיעורים מועברים בשעות הרגילות שלהם ובנושאים הרגילים שלהם. לא ניתן לוירוסים ומגפות לשבש לנו את הקודש"
התרגיל של אבא
"אבא שלי היה רב במשך הרבה מאוד שנים באלג'יריה ואחר כך בפריז. בכל פעם אחרי התפילה הוא היה תופס את אחד המתפללים הקבועים והיה שואל אותו מה הוא הבין וקטע מסוים או אחר בתפילה. כמעט תמיד אותם אנשים לא ידעו להסביר על מה בדיוק אותו קטע בתפילה מדבר. הם פשוט אמרו אותו כמו מצוות אנשים מלומדה. עכשיו כשכולם בעוצר ויש זמן לכל אחד להתפלל עם עצמו אפשר להתעמק יותר בתפילה ובכל נושא אחר. צריך לדעת לנצל את מה שמציאות שנוצרה"
אתגרי ההלכה
"זאת הזדמנות שנקראה לדרכנו בלי שתכננו אותה. הקב"ה דורש מאיתנו בשלב הזה לתת ביטוי להיבטים תורניים מאוד חשובים שפחות עסקנו בהן בשנים האחרונות. יחד עם זה, מדובר במבחן חשוב מאוד לנו, הרבנים. השאלה שעומדת כרגע בפנינו היא האם הרבנים יקפצו על כל קולא רק בשביל להימצא חן בעיני אנשים או בשביל להשיג פרסום כזה או אחר, או שהם יחפשו את מה שניתן להקל בו לפי רצון ה' בדיוק ולא לפי מה שהציבור רוצה. קח למשל את נושאי הטהרה. יש בעיות, וצריך למצוא להן פתרון, אבל מכאן ועד להקל פתרונות הזויים המרחק רב. אותו דבר על איסורי דרבנן, יש שחושבים שכל איסור דרבנן אפשר לבטל בימים אלה, וזה ממש מקומם. זאת שעת מבחן האם אנחנו נעמוד ברצון ה' למרות הקשיים שיש"

מענה לזקנים וחולים
"בוודאי שצריך לעזור להם ולמצוא דרכים להקל עליהם. אבל לא בכל דרך. צריך לעשות דברים בחכמה וגם להבין מה ההשלכות של פסקים שאנחנו ניתן בעת הזאת. אסור גם להיכנע ללחץ ולמתח הטבעי שכולנו. מי שרוצה למצוא פתרונות למתח שימצא אותם בתפילות ובשיח מתמיד עם בורא עולם"
חצי הכוס המלאה
"אנחנו נמצאים בזמן מושלם כדי לראות ולהבין כמה היומיום הרגיל שלנו חשוב והכרחי. אנחנו התרגלנו שללכת לסופר זה מובן מאליו. שללכת לעבודה זה דבר טבעי. מי מאיתנו חשב שיסגרו את בתי הכנסת? כל המציאות הזאת עכשיו נלקחה מאיתנו, וזה הזמן להעריך את מה שיש לנו כל הזמן. אני בטוח שכשהמגפה תעבור, המסקנות האלה שכולנו נסיק בימים הללו יחקקו בנו ולא ייעלמו מהר. אם אני צריך להצביע על נקודה חיובית- זה הנושא"
השגחת ה'
"קשה להתעלם מכך שאנחנו רואים שכל אויבנו סובלים מהקורונה אף יותר מאיתנו. באיראן האייתוללה חמינאי נכנס לבידוד ואולי אף לקה בקורונה. שרים בממשל שם נפטרו מהנגיף. מי שאחראי על מעבר הנשק לחיזבאללה וחמאס נפטר גם הוא מהקורונה. וזה רק ממשיך. נאסרללה נמצא בבידוד מחשש שגם הוא יידבק, ואני מאחל לו להישאר שם עד 120. אפילו אירופאים שרק שבוע שעבר הכריזו על סגר כנגד תוצרת יו"ש והחליטו לסמן ולהחרים את ההתיישבות, נמצאים עכשיו בסגר משל עצמם ולא יכולים לצאת לרחובות. אי אפשר שלא לראות את השגחת הקב"ה לעם ישראל. מה שמנהיגינו לא מצליחים לעשות הוא עושה עבורנו. זה מדהים ממש"
הגלובליזציה
"בעיני זאת עוד ברכה מהנגיף. האידיאולוגיה שרווחת בשנים האחרונות במערב דגלה לפרק את האומות ולהרוס את השוני המיוחד של כל עם ועם. ואז הגיעה הקורונה וגרמה לכך שכל עם ועם וכל מדינה ומדינה יסגרו את הגבולות ויגנו על עצמם. נכון, המחיר מאוד יקר, אבל יש גם השלכות חיוביות בצד הקושי והאסון הקשה"

כתבות נוספות בקטגורית אחד על אחד

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »