הרב יוני לביא

תקופה הנוכחית מעלה שאלות ואתגרים לא פשוטים עבור בני הנוער. הרב יוני לביא, ראש אירגון חברים מקשיבים, בראיון אחד על אחד מיוחד עבור בני הנוער על אתגרים ושאלות אלה

אסף משניות

הרב יוני לביא

הזמן הפנוי בסגר
החלל הפנוי שנוצר בלו"ז שלנו מחייב אותנו בגמישות ויצירתיות כדי למלא אותו בתוכן. האתגר הפעם קשה יותר מבכל חופש גדול כי סגורות בפנינו רוב האפשרויות הכרוכות ביציאה מן הבית (בריכה, טיולים, אופניים, מפגש עם חברים).
מה עושים?
אפשרות אחת היא להתבאס מהמצב ולספור בעצבנות את הדקות והימים עד שהקורונה תיעלם. אפשרות טובה יותר היא לראות בו הזדמנות לפתח תחומי עניין ותחביבים חדשים שטרם הכרנו.
אחד התרגילים שעושים בלימוד אומנויות לחימה הוא לקשור יד אחת של המתאמן. מאותו רגע עליו להתרגל להילחם ביד אחת בלבד. בתחילה הדבר קשה מאוד, אך בהמשך הלוחם מסתגל למגבלה ולומד להיאבק ביד אחת נגד יריבים שלהם שתי ידיים חופשיות. כאשר מתירים את היד הקשורה והלוחם שב לזירת הקרב הוא מרגיש פתאום כאילו יש לו שלוש ידיים.
כך גם בענייננו. אין ספק שמי שיתמודד נכון עם התקופה הזו יצא ממנה גדול יותר. הוא ילמד להעסיק את עצמו ולפתח תחומי עניין ותחביבים חדשים שילכו איתו גם הלאה. איפה מוצאים רעיונות? אצל חברים, באינטרנט, בספרים. מה שנותר הוא רק ליישם.

אתגרי צניעות
טבעי ומובן שבימים אלו אנו מבלים זמן רב יותר מול המסך. אך כאשר הוא מחובר לאינטרנט, בפרט אם אינו מסונן, הסיכון גדול מאוד.
כדי להגן על עצמנו יש לפעול בשלושה מישורים: ראשית, לוודא שהאינטרנט בבית מוגן, ובמיוחד בסלולרי. בשיחת טלפון פשוטה אפשר לבקש מהספק סינון תוכן חינמי, אך עדיף לשלם על סינון מקצועי ואיכותי יותר. אם המכשיר אינו מוגן, אל תשתמשו בו! זה כמו לשחק בנשק שהמחסנית טעונה בו. זה עניין של זמן עד שייפלט כדור ומישהו ייפגע. טיפ מועיל הוא לצפות ולגלוש רק כשיש בחדר עוד אנשים. רוצים לצפות בסרט, בסדרה או בקליפ? בחרו אחד מתאים כדי שלא יהיו אי-נעימויות באמצע.
שנית, הקפידו להיות עסוקים כמה שיותר. שעמום ובטלה הם הפתח לנפילה. דבר שלישי, מלאו את המצברים הרוחניים דרך תפילה ולימוד תורה בדגש על ענייני צניעות וקדושה. מי שמחובר למעלה נופל פחות למטה.
הקושי הכלכלי
בעתיד, כשתהיה לכם בעזרת ה' עבודה מסודרת ומכניסה, תוכלו לסייע למי שחסר לו. כרגע העזרה העיקרית היא לשמור על אווירה טובה ושמחה בבית ולא להוסיף על הדאגה הכלכלית של ההורים התמודדויות נוספות. עכשיו לא הזמן לבקש אייפון משודרג או להחליף למלתחה חדשה. איביי ועליאקספרס יחכו בינתיים, וכולנו נשתדל להתאזר בסבלנות ולצמצם בהוצאות.
הכנות לשנה הבאה
יש ישיבות המציעות שבו"ש מקוון דרך הזום. הדבר נותן התרשמות מסוימת, אך היא אינה מספיקה. אין תחליף לביקור ממשי במקום, לפגוש את התלמידים, הר"מים, ראש הישיבה, להתרשם מהאווירה.
מה שאפשר לעשות בינתיים הוא תחקיר מקדים שבו מלקטים את מרב המידע כדי להתמקד באפשרויות הרלוונטיות ביותר, ומשאירים את השלב הסופי של הביקור להזדמנות הראשונה שהדבר יתאפשר.
אם הישיבות יהיו סגורות עד סוף השנה, חלילה, תצטרך לדחות את הבדיקה לתחילת זמן אלול, ובסייעתא דשמיא להגיע במהירות להחלטה. לא צריך להילחץ מהעניין. אינך היחיד שנמצא בדילמה הזו, וגם הישיבות מצידן יגלו התחשבות וסבלנות.
חיי חברה
שמירה על הקשר עם החברים והחברות חשובה מאוד, במיוחד בימים אלו. המזל שלנו הוא שהקורונה באה במאה ה-21, ויש המון אפשרויות לעשות את זה: בטלפון, במסרונים, בוואטסאפ ובלהיט החם – "גם זום לטובה". גלו יוזמה וארגנו מפגשים עם הכיתה, השבט, החבר'ה, וכמובן עם שאר חלקי המשפחה. רבים מספרים שדווקא בזכות הקורונה התהדקו הקשרים שלהם עם סבא וסבתא ובני הדודים.
עם זאת אחד הדברים שלמדנו בעת הזאת הוא להיות קצת יותר עם עצמנו, וגם לזה יש ערך.
התחזקות רוחנית
טיפ 1: שמרו על מסגרת של יום ולילה. לכו לישון בשעה נורמלית וקומו בשעה סבירה. גם אם אין לימודים סדירים, אל תהפכו לינשופים בלילה וישנוניים ביום.
טיפ 2: אם זכיתם ויש בסביבתכם מניין, אשריכם. אם לא, הקפידו להתפלל ביחידות בלי לפספס את זמן קריאת שמע ותפילה. השמירה על ערוץ הקשר עם ריבונו של עולם חשובה במיוחד בימים אלו. הזכירו בתפילות במיוחד את חולי הקורונה הנאבקים על חייהם, את הסובלים מהבדידות, את המובטלים וכו'.
טיפ 3: צאו לחל"ת! ראשי תיבות: חייבים ללמוד תורה. הקפידו על לימוד תורה יומי לבד או עם חברים (דרך הטלפון או הזום) באמצעות ספרים או בשיעורים וירטואליים. הציבו לעצמכם יעד תורני לכיבוש בתקופת הקורונה – סיום מסכת בגמרא, ספר בתנ"ך, ספר באמונה – והסתערו עליו.
אמונה במגפה
איננו יודעים למה בדיוק הקורונה באה וגם לא מתי היא תלך. דבר אחד בטוח: למרות שמוסדות החינוך מושבתים הקורונה עשתה לכולנו בית ספר. היא לימדה את העולם המודרני הרבה דברים טובים כמו ענווה, סבלנות, הסתפקות במועט, התגברות, משפחתיות, ואנו מקווים שהם יישארו איתנו גם ביום שאחרי.
כאנשים מאמינים אנו יודעים שהעולם אינו הפקר. את ההיסטוריה מנהל ריבון העולמים, והוא יודע בדיוק מה הוא עושה.
כיהודים אנו מלאי אופטימיות ובטוחים שאם עברנו את פרעה – ואחריו צרות, רדיפות, פוגרומים ומלחמות – נעבור גם את זה. במוקדם או במאוחר ימצא העולם תרופה לקורונה, ולנו יישאר להביט לאחור על התקופה הזו ולגלות מה לקחנו ממנה.
אם תרשמו באתר 'מילה טובה' "מבט אמוני על הקורונה", תמצאו אוסף סרטונים מעוררי השראה ומחשבה לימים האלו.

כתבות נוספות בקטגורית אחד על אחד

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »