חיים פרייליכמן

יעלי אליה מדי

בן 65, תושב פתח תקווה, נשוי לפזית, אב לארבעה וסב לשש נכדות ונכד. רו"ח, יו"ר חבר הנאמנים של התלמוד הישראלי, לשעבר מנכ"ל בנק אדנים, בנק טפחות ובנק אגוד ויו"ר 'איל"ן'.

חיים פרייליכמן

תל אביב:
נולדתי בתל אביב בשנת תשט"ו, 1955, למאיר וציפורה ז"ל, בן לאחר 2 בנות. גדלתי ברחוב הירקון מול חוף הים של תל אביב.
חסידות הוסיאטין:
אבא ז"ל, ר' מאיר פרייליכמן, היה חסיד הוסיאטין, מבית חסידות רוז'ין. אני זוכר שהיינו הולכים להתפלל בבית המדרש של החסידות ברחוב ביאליק בת"א, וכילד קטן אהבתי לשמוע את הניגונים החסידיים המיוחדים של הוסיאטין. כמה מהם אני שר עד היום בשבתות ובחגים. אני עוד זוכר את האדמו"ר הולך ברחובות ת"א וקורא את עיתון 'הצופה'. זו הייתה חסידות שמאמינה גם במדינת ישראל.

אבא ז"ל:

אבי מאיר ז"ל נפטר בפתאומיות במוצאי שמחת תורה תשל"א, כשהייתי בן 16, והשנה מלאו 50 שנה לפטירתו. הוא היה בן תורה אמיתי, שילב לימוד תורה ברמה גבוהה (בוגר ישיבת "חכמי לובלין") עם עבודה קשה. הוא השאיר לנו לנהל מכולת, ומצאתי את עצמי הופך למפרנס העיקרי. עזבתי לתקופה קצרה את הלימודים בישיבה וניהלתי את המכולת. כשסגרנו אותה, שילבתי את הלימודים והבגרויות עם עבודה במערכת "הארץ" – הייתי קושר שם עיתונים באמצע הלילה, הולך להתפלל שחרית ומשם ללמוד ב'ישיבת הדרום' ברחובות.

 

המכולת:

לאבא הייתה מכולת ברחוב אחד העם פינת אחוזת בית. מכולת של פעם, את המחירים של המוצרים שבה אני זוכר עד היום. הייתי סוחב על הגב שקי סוכר לרחוב אחוזת בית 6, בניין בנק אגוד, לאחר כ40 שנה הייתי המנכ"ל שלו בדיוק באותו המקום.

צבא ולימודים:

שירתי בשריון במסגרת "ההסדר" אחרי שעברנו הסבה מהנח"ל בעקבות מלחמת יו"כ. עד גיל 45 שירתי במילואים, בד"כ ברמת הגולן, ומשם האהבה הגדולה שלי לחבל הארץ הזה. לאחר הצבא למדתי בבר אילן ובמקביל עבדתי כמורה למתמטיקה בקיבוץ חפץ חיים.

בנקאות:

בגיל 28 מוניתי לחשב של בנק 'אדנים', ובגיל 32 הפכתי למנכ"ל הבנק הצעיר בארץ בבנק 'אדנים'. אחר כך עברתי להיות מנכ"ל של בנק 'טפחות', בנק המשכנתאות הגדול בארץ, ולאחר מכן כיהנתי עוד 8 שנים כמנכ"ל בנק 'אגוד', עד שפרשתי בגיל 60.

התנדבות לנשמה:

בין תפקידי המנכ"ל כיהנתי כשנה וחצי בתור יו"ר "איל"ן", בהתנדבות מלאה. במקביל התנדבתי באופן קבוע בעמותת 'טל חיים' הפתח תקוואית, שם אני מתנדב עד היום באיסוף תרומות פעמיים בשנה.

בית ספר "דעת מבינים":

לפני 24 שנים, חבורת הורים מפתח תקווה ואני, הקמנו בעיר את בית הספר היסודי "דעת מבינים", בית ספר דתי, ערכי ותורני למדעים. ההתחלה הייתה קשה, היו 29 תלמידים בלבד, אך היום ב"ה יש 4 כיתות בכל שכבה – מכיתה א' ועד כיתה ו'. עד היום אני מכהן, בהתנדבות, כיו"ר פורום מייסדי בית הספר, והנחת הגדולה שלי היא שלושת נכדיי לומדים בו היום.

התלמוד הישראלי:

לאחר שפרשתי, מייסד התלמוד מאיר יעקבסון ועורך התלמוד, חברי ר' אבי רט, פנו אליי בכדי שאצטרף לפרויקט התלמוד הישראלי. מטרת הפרויקט היא חיבור בין הדורות והטמעת אהבת התורה אצל הילדים והמבוגרים. כולם יכולים ללמוד במשותף חומר בהיר ומהנה כל יום או פעם בשבוע – האבא שלומד דף יומי יכול ללמוד עם הבן באופן שוטף ואף לערוך עימו סיום מסכת. מפעל התלמוד הישראלי כולל שבעה כרכים של כל התלמוד, מכל דף נלקח נושא שנכתב בחכמה רבה בהתאמה לילדים. בנוסף יש בו סיפורים שונים על גדולי האומה וכן מידע על מקומות ישוב מסוימים. במקביל מחולקים מדי שבוע כ30 אלף עותקים של דפי התלמוד בעברית ובאנגלית, בכ600 בתי ספר ובקהילות בארץ ובעולם. גם בתקופת הקורונה אנחנו שולחים דפי לימוד דרך הרשת ומפעילים למידה מרחוק.

מאיר חיים:

לאחר יציאתי לגמלאות, קבלתי על עצמי להתקדם בלימוד התורה. אני זוכה לחברותא עם חמי, ר' אשר מיבסקי, ומשתדל לסיים מסכת אחת לפחות בשנה לקראת יום הזיכרון לאבי, לצד שיעור שמתקיים אצלי בבית כבר מעל 20 שנה. ראיתי שיש סוגיות רבות שלמדתי, והחלטתי לכתוב סיכומי סוגיות בעצמי, ולקראת ציון 50 שנה לפטירת אבי ז"ל, הוצאתי את הסיכומים לאור בספר "מאיר חיים".

כתבות נוספות

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »
אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »