יעקב לייטר

יעלי אליה מדי

חסיד חב”ד   מנכ”ל מרכז אסנט לזהות יהודית בצפת

נולדתי וגדלתי בצפת עיר הקבלה ומאז אני פה. הורי, הרב שאול וברכה לייטר גדלו בארה”ב, שנות העשרה שלהם הקבילו לתקופת ההיפים וודסטאק. המאורעות של אותה תקופה השפיעו על החיפוש הרוחני שלהם ושניהם חיפושו חיים משמעותיים וכך הגיעו לחב”ד. הם עלו ארצה, התיישבו בצפת ואני כבר נולדתי חסיד וצפתי. מילדות הורגלתי לחיים של נתינה ושליחות והסתכלות חיובית על כל יהודי. ואלו גם הזכרונות הראשונים שלי: הכנסת אורחים ואמירת דברי תורה לאורחים זרים סביב שולחן השבת וקירוב לבבות.

חסידות חב”ד 
תנועת חב”ד חוכמה בינה דעת, באה לעולם לשים דגש בכוונה עושה מצווה. כל אדם צריך לתת את כל כוחו, כוונתו ונשמתו גם לבורא עצמו וגם לבניו האהובים וביחד ליצור משלוש שלא ינתק: התורה, היהודי והקדוש ברוך הוא.

אהבת ישראל
מרכז אסנט הוקם על פי שיטת הבעל שם טוב: כל אדם הוא לא מה שרואים מבחוץ אלא בעיקר הוא נשמתו שהיא חלק מאלוקים ממש, ולכן מעשיו אינם מושפעים ממנה. כשמסתכלים על אדם בצורה הזאת, יש מקום נפלא לחיבור עם כל אדם ולא משנה מהו, מיהו, מאיפה הוא בא ומהם דעותיו והתנהגותו. פשוט צריך לאהוב כל אדם כי הוא וגם אני חלק מאלוקים ושליחים של אלוקים בעולם לעשות טוב. ברוך השם אנשים שמגיעים אלינו מרגישים את זה בכל החוויה שלהם פה וגם לוקחים את זה הלאה כשהם חוזרים למקומם.   

השליחות
‘אסנט’ באנגלית פירושה עליה. זה השם שהעניקו הורי למקום שהפך להיות משימת חיינו. מרכז אסנט התחיל כסמינר קטן שהתקיים בביתם של הורי ואליו היו מגיעים סטודנטים אמריקאים לסופי שבוע, מקבלים אוכל טעים לגוף ולימוד יהודי לנשמה. הבית נעשה צר מלהכיל והפעילות עברה לבניין. בזמן האינתיפאדה הראשונה, התיירים הפסיקו להגיע, ואסנט פתח את שעריו גם לאוכלוסייה המקומית הישראלית. היום מגיעים אלינו כ60,000 איש בשנה, מכל העולם, נהנים מהפעילות של אסנט. מגיעים לחוויה שמעצימה את הזהות היהודית שבהם בצורה מיוחדת: בטבע, באומנות, במוזיקה ובהתוועדויות ובשיעורים.
אסנט, הוא מקום של חוויה יהודית נפלאה וחיבור. הוא גם אכסניה ברמות שונות, אבל העיקר החוויה הנשמתית המיוחדת עם האנשים הנינוחים והמחייכים שנמצאים שם כמעט בכל שעות היממה באהבה גדולה לכולם.

צפת
מקום של חוויה חיבור והתרגשות רוחנית, עם קבלה, נוף, אויר ואנשים טובים.    

התוועדויות
התוועדות היא חוויה ייחודית ומעצימה. מי שלא הרגיש אותה עדיין, חסר לו משהו. הוא לא יודע מה חסר, אבל ברגע שהרגיש וחווה הוא כבר לא יכול בלעדיה. חיבור הגוף והנפש בדבקות לה’.

י”ט כסלו
יום השחרור של בעל התניא רבי שניאור זלמן מהמאסר אבל גם מהקטרוג על החסידות. זה היום שבזכותו תנועת החסידות פורחת וקיימת. זה יום מיוחד לעשות בו התוועדות וגם עשרות אלפי יהודים מתחילים מחדש את לימוד התניא היומי.

ספר התניא 
ספר מדהים ובו עצות פרקטיות לחיים מלאים במשמעות ובשמחה. כל אחד יכול ללמוד ממנו או לפחות מאחד התרגומים שלו לשפה המודרנית, כמו הספר מודעות יהודית שנכתב על בסיס הרצאות במרכז אסנט.    

חלומות
כחסיד חב”ד החלום, ההוויה והפעילות שלי מופנים לביאת משיח תיכף ומיד ממש. באסנט אני חולם להגיע לעוד קהילות ולחבר בין כל העם שלנו. בחיי היומיום אני מצפה ש’חווית הקורונה תגמר ונוכל לחזור לפעילות מלאה. ושנפגש באסנט בבריאות ושמחה.■

כתבות נוספות

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »