מדרש חופה

יהודה גופשטיין

נפגשנו לשיחה קצרה עם הרב דודי פוטש לשוחח על 'מדרש חופה' הסדנאות והשפעתן על הזוגות המתחתנים

הרב דודי פוטש

הרב דודי פוטש למד בצעירותו בנתיב מאיר, בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה זצ”ל ובישיבת ניר עם ראשוני התלמידים. במלחמת לבנון הראשונה לחם בשריון והשתתף בקרבות על כיבוש ביירות וגם איבד את חבריו הקרובים ביותר.
אחרי המלחמה הגיע הרב דודי לעצמונה שבגוש קטיף, למד שם בכולל ועבד בחקלאות. כשראה שהוא נשאב לעולם החקלאות וכבר יש לו פחות זמן להקדיש לתורה זה הפריע לו, וכשהרב מרדכי אליהו זצ”ל הגיע לעצמונה סיפר לו הרב דודי שהוא לא מצליח למצוא זמן ללימוד התורה. הרב אליהו עודד אותו להתחיל ללמוד קבלה: “אתה כבר תמצא מישהו”, אמר לו. המשק נתן לו שנת חופש, והרב דודי התחיל להיכנס לתורת הסוד בשיעור קבוע של הרב נחמני והרב סבתו וגם בשיעוריהם של הרב עטיה והרב גץ.

לאורך השנים הכרת דמויות ענקיות. מה למדת מהן?
“אצל הרב צבי יהודה למדתי את כתבי הרב לעומק. בשנים שהייתי במרכז הרב שימשתי את הרב צבי יהודה זצ”ל וממנו למדתי מהם חיי תורה בתודעה מלאה. הרב היה מסביר כל דבר לעומק, מה עושים ולמה צריך לעשות. הפרטים הקטנים היו מחוברים אצל הרב לעולמות הכי עליונים, והחיבור ביניהם נראה טבעי כל כך.

לאחר שנים רבות של חינוך ב’נתיבות יוסף’, של הרב סבתו, ובישיבת ניר, ראה הרב דודי את הצורך הגדול שיש לתלמידים להבין למה הם עושים את המצוות, כי ההבנה למה עושים את מה שעושים עוזרת להמשיך לקיים את המצוות. לכן הקים עם חתנו ובתו את מכון ‘בצלו’. צוות המכון מעבד את כתבי האר”י כך שכל אחד יוכל להבינם, ומחבר אותם עם סודות המצוות. לאחרונה הקים הרב דודי מיזם מיוחד: ‘מדרש חופה’.

“בשיעורים של הרב גץ ראיתי שהרב יכול להיות בכוונות הכי עליונות בהסברים על כתבי הרמח”ל ואיך הם מתחברים לכתבי הרב קוק ולאר”י הקדוש. הוא היה מדבר בלי שום הכנה, כל כולו היה נביעה של תורה. אבל אם מישהו היה מפריע או שואל שאלה אפילו שהיא לא קשורה לשיעור כלל, הוא היה עוזב הכול, מסביר לו באריכות ואז חוזר בדיוק למקום שהפסיק”.
הרב דודי אומר שמהרבנים האלה הוא הבין את הצורך בחיבור בין עולם הנסתר לנגלה, וכל אחד לפי רמתו צריך לדעת לחבר ביניהם.
לאחר שנים רבות של חינוך ב’נתיבות יוסף’, של הרב סבתו, ובישיבת ניר, ראה הרב דודי את הצורך הגדול שיש לתלמידים להבין למה הם עושים את המצוות, כי ההבנה למה עושים את מה שעושים עוזרת להמשיך לקיים את המצוות. לכן הקים עם חתנו ובתו את מכון ‘בצלו’. צוות המכון מעבד את כתבי האר”י כך שכל אחד יוכל להבינם, ומחבר אותם עם סודות המצוות. לאחרונה הקים הרב דודי מיזם מיוחד: ‘מדרש חופה’.

מה זה מדרש חופה?
“כאשר חיתנתי את בני הגדול, לפני כ-15 שנה, ראיתי שהעיקר חסר. הם למדו על ההכנות לחיי זוגיות, אבל לא ידעו כלום על החופה. מההיכרות הקודמת שלי עם חופות ראיתי זוגות שמדברים בזמן החופה ורק רוצים שזה ייגמר, בלי מודעות כלל לתהליכים שהם עוברים בחופה.

“הכנתי כרטיסיות וכתבתי בהן את הסוד של האר”י, והראיתי איך החופה משפיעה על הזוג. לא את התהליכים הקבליים אלא הסבר פשוט מתוך תורת הקבלה. פירטתי בכרטיסיות על כל ברכה מה העניין שלה ואילו תהליכים היא עושה בנפש, ולאחר החופה באו אליי ואמרו שלא הכירו את זה קודם. זה עודד אותי לקחת את זה הלאה.
“פגשתי מאות זוגות, צילמנו את כל השלבים עם הסברים מפורטים על כל שלב ושלב, וכל שלב העלינו לאתר, כך שמי שקונה את הערכה מקבל את הסרטונים עם כרטיסי הנחיה וחוברות. אם צריך, אני גם מדבר עם הזוגות אחרי שהם למדו”.

למי מתאימה התוכנית הזו?
“לכולם: לבחורי ישיבה, לזוגות על כל הרצף הדתי וגם לחילונים שהתלבטו אם להתחתן בחתונה דתית בכלל. לחבר’ה החילונים שהגיעו אמרתי: ‘בואו תהיו פתוחים, אני רוצה לתת לכם את העומק של חתונה דתית. תקשיבו בראש פתוח ותחליטו, אין לי איזה מניע להחזיר בתשובה’. הם פשוט מבינים שאין להם מה להפסיד אם הם יקשיבו. 

גם זוגות דתיים שקשה להם עם הכתובה שומעים את הסוד ורוצים את התוכנית ברגע שהם מבינים את הפרטים של החופה. גם אחרי שנים בישיבה פתאום התחבר להם לחיים מה שלמדו בישיבה.

“החופה עוברת בשנייה אם לא מנסים להבין, ויש הרבה מה ללמוד, לכל ברכה יש ייחודיות משלה וכל ברכה צריכה את הכוונה שלה. אנחנו מסבירים בפירוט על כל ברכה ומשלבים את התהליך עם ההורים. הלחץ בהכנות לחתונה יוצר מתח בין בני הזוג, ולאחר הלימוד מבינים איך יוצאים מהבית אל החופה ואיך בונים את הקשר עם ההורים.
“אני משלב בערכות הערות על זוגיות מהרב גץ, הדרכות שזכיתי לראות מחופות שערך הרב מרדכי אליהו והנהגות של הרב ליאור. נוסף על כך לאחר החופה, בשבע הברכות, אני מסביר את המשמעות של כל יום ואיך האור של הברכה של אותו היום מלווה את הזוג”.

למה זוגות לפני חתונה צריכים גם את זה?
“יש להם המון דברים על הראש, אך במיוחד בגלל שכל העיסוק לפני החופה הוא בעניינים החומריים, וחסר העיסוק ברוח. חשוב מאוד שדווקא בזמנים האלה הם יעסקו בדברים הרציניים, זה מפחית הרבה מתחים. בערכה אני מסביר איך להתייחס לדור הקודם, נושא חשוב לא פחות מתזמורת. החופה היא השורש של כל הזוגיות. שם מתחילים את החיים הרוחניים. כמובן, צריך להכין את כל מה שצריך לחתונה, אבל חבל מאוד שעם כל העיסוקים נשכח את העיקר”.

מדובר בסודות מהקבלה. האם כל אחד יכול להבין אותם?
"ודאי שלסודות צריך הכנה. מה שעשינו בהוראת הרבנים, הרב סבתו, הרב גץ, הרב אביחיל ועוד רבנים, הוא לעבד את עולם הסוד ואת ההשלכות שלו על החיים של הפרטים. אנחנו יושבים שעות ללמוד את הסוד, ואחר כך מעבדים אותו כך שכל אחד יכול להבין. ההסברים האלו נותנים למצוות טעם, וכך אפשר לקיים אותן אחרת לגמרי, בכוונה ובשמחה.
“יש לנו כלים גדולים בעולם. היום בלחיצה על מקש אחד אתה יכול להגיע למה שאתה רוצה, ולפעמים אנחנו נאבדים בכלים. אפשר ליפול, ואפשר לקחת את הכלים האלה למקום טוב. היום שיש כאלה כלים גדולים צריך להתאים את האור הגדול לאותם כלים, ואנחנו פותחים את תורת הסוד דרך הרב קוק זצ”ל כדי לחבר את הקהל הצמא, שיוכל להבין כל פרט ומצווה שאנחנו עושים”.

לסיכום, כמה מילים לקוראים ולזוגות שבדרך.
“אני קורא לאנשים לפתוח את הראש, לעצור, לשמוע ולהבין את עומקי התורה, מה אנו עושים כשמקיימים את המצוות, כי הילדים שלנו רואים אותנו ולומדים מאיתנו. אם הם יבינו למה עושים, עבודת ה’ שלהם תהיה מעמיקה יותר. חשוב להבין שכל אחד יכול להבין את הדברים האלו, וממש לא משנה מי הוא ומה הרקע שלו.
“לזוגות הצעירים אני רוצה לומר: תתחברו לעיקר, והעיקר הוא העולם הרוחני. האהבה והזוגיות ביניכם הם הבסיס לחיים המשותפים, ובחופה אתם מקבלים כוחות שילוו אתכם לאורך כל הדרך. תלמדו ותגיעו לחופה מוכנים בידיעה מה יש בכל התהליך”.

כתבות נוספות בקטגורית אחד על אחד

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »
אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »
חופה

מדרש חופה

יהודה גופשטיין נפגשנו לשיחה קצרה עם הרב דודי פוטש לשוחח על 'מדרש חופה' הסדנאות והשפעתן

קרא עוד »
אסף אשתר, גילוי דעת

אסף אשתר

אסף אשתר הוא יכול להצחיק קהל רב וגם להפגין בקיאות מרשימה תכניות העוסקות בשירה עברית,

קרא עוד »
דני נבנצל

דני נבנצאל

איפה הכול התחיל? "גדלתי בתל אביב, ולאחר התיכון התחלתי ללמוד הנדסת אלקטרוניקה כעתודאי. את עבודת

קרא עוד »