משה זרצקי

יעלי אליה מדי

משה זרצקי

בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות יהודיות ברחבי העולם, סולן להקת ‘קול הנשמה’ ולומד רבנות. מייסד ויו”ר עמותת “המשמחים של ליאל”.

ילדות
נולדתי בבני ברק וגדלתי בה עד גיל 14, אז עברנו להתגורר בירושלים. למדתי בתלמוד תורה “רזילי” של החינוך העצמאי, בישיבת “נחלת דוד” בפתח תקווה וב”מיר” בירושלים. לאחר מכן עברתי ללמוד בישיבה התיכונית “בלבב שלם” בירוחם ובמכינה הקדם צבאית “נטע שורק” באפרת.

השירות הצבאי
הצבא ויתר עלי בגלל מום מולד בלב, אך אני לא ויתרתי על הזכות לשרת ובתפקיד קרבי. התגייסתי כמתנדב, תחילה כמפקד בקורס “נתיב” לחיילים מתגיירים, ולאחר מכן תחת אישור מיוחד עברתי לשרת בגבעתי .

הגיבורים 
לחמתי במבצע צוק איתן, שם איבדתי שלושה חברים משלוש מסגרות שונות:
משה מלקו הי”ד, שאותו הכרתי במסגרת התנדבות משותפת בשיקומון ביד שרה בירושלים.
יובל היימן הי” ד, שהיינו לומדים יחד חברותא באפרת בימי שישי של שבת במכינה.
ליאל גדעוני הי”ד שהכרנו בגן הפעמון בירושלים כששיחקנו כדורסל יחד בתיכון. את ליאל פגשתי בהמשך כששירתנו בגבעתי .

המשמחים של ליאל גדעוני הי”ד
בצבא ליאל תמיד אמר לחיילים שלו: “תחייכו בשלשות, תחייכו במסדרים, תחייכו תמיד, כי חיוך זה שמחה, ושמחה היא הכוח להמשיך”. את המשפט הזה חרתי על ליבי והחלטתי שאעשה איתו משהו לזכרו. האבדן שלו היה קשה עבורי.
לקראת השחרור, ביום שישי אחד, חבר אמר לי, בוא נלך לנגן בבית חולים. נכנסנו לבית החולים, עלינו לקומה ראשונה, במעלית פנינו שמאלה, מחלקת נוירוכירורגיה. נכנסנו לחדר התחלנו לנגן, ואני רואה שאנשים פשוט בוכים. במקביל אנשים התאספו ליד דלת החדר וביקשו שנגיע גם לבני המשפחה שלהם המאושפזים בחדרים הסמוכים, חשבנו שנכנס לזמן קצר, ננגן קצת ונלך. נשארנו שם שש שעות.
ביום שישי שאחריו הגענו עם עוד חמישה חברים. שבוע לאחר מכן, כבר הגענו בשלושה רכבים. היום אנחנו 900 מתנדבים ב23 בתי חולים ברחבי הארץ, הפועלים בהתנדבות מלאה לשמח בבתי החולים. אנחנו מתמקדים בלשמח בבתי חולים במחלקות של מבוגרים, מתוך הבנה שעל ילדים כולם חושבים ואיכשהו המבוגרים נזנחים.
פעילות העמותה
נפגשים אחת לשבוע בלובי בית החולים ועולים למחלקות לשמח את החולים בשירה ובנגינה. משאירים לכל חולה כרטיס ביקור עם התמונה של ליאל והמסר שלו “חיוך זה שמחה”. זה מרגש את החולים ואת בני המשפחה שלהם. כל שנה בחנוכה אנחנו מפיקים אירועי הדלקת נרות בבתי החולים ומחלקים ציורי ילדים לחולים. השנה גייסנו כבר למעלה מ2500 ציורי ילדים לחלוקה בחנוכה.
השמחה
עבודה תמידית, תמיד חשבתי לעצמי למה שמחה היא מצווה? מצווה גדולה להיות בשמחה, לאט לאט כשהחיים מושכים אותך וטרדות החיים מתחילות, אתה מבין שלהיות בשמחה תמיד זו ממש עבודה לנפש.
החסד והשליחות
זה מגיע מהבית, אמא שלי תמיד הייתה ראשונה לכל דבר של חסד. אבא, דאג לחיילים בודדים מאז שאני זוכר את עצמי. מגיל קטן היה חשוב לי לעסוק בחסד ובעשיה של מעורבות חברתית. הייתי ראש מטה הנוער במאבק להחזרת גלעד שליט, התנדבתי בשיקומון ביד שרה בירושלים בחדר פיזיותרפיה והקמתי את “המשמחים של ליאל” מתוך הבנה שזו מהות החיים. הדבר שהכי מחזק אותי בחיים, זה להרגיש שאני קם כל בוקר מתוך תחושת שליחות.
הקורונה
הקורונה לימדה אותנו, בעל כורחנו, להמציא את עצמנו מחדש. השתדלתי לקחת את התקופה הזו למקום טוב, ליצור ולהוציא שירים מקוריים שלי, להפיק מופעי זום לקהילות בעולם, ולהרחיב את פעילות “המשמחים של ליאל” גם למחלקות קורונה.
קהילות יהודיות בעולם
כבר בגיל 14 הופעתי לראשונה בקהילה היהודית בקוסטה ריקה, כחזן בקהילה ומאז אני מסתובב בעולם ומופיע. בשנים אחרונות קבלתי על עצמי שליחות גדולה בחנוכה. בכל נר הופעתי והדלקתי נרות במדינה אחרת באירופה. כל יום טיסה, כל יום קהילה יהודית אחרת, כל יום שליחות שונה.
בשנה שעברה הופעתי בריגה בלטביה בנר שני. כשירדתי מהבמה ניגש אלי יהודי ישיש, מפשיל את שרוולו ואומר לי: “אתה רואה את המספר הזה? זה מאושוויץ. אבא שלי נרצח שם. את המנגינה הזו ששרת היום ל’הנרות הללו’, לא שמעתי מאז הפעם האחרונה שהדלקתי עם אבא שלי נרות חנוכה, לפני השואה. אין לי מושג איפה אבא שלי קבור, אם הוא בקבר בכלל, אבל בזכותך הרגשתי קצת את אבא, אחרי 87 שנים”. באותו רגע הבנתי מה נותן לי את הכוח למסע הזה. זה עם ישראל, וזו ההוכחה שהוא חי.
חלומות
אני חולם להרחיב את פעילות “המשמחים של ליאל” גם לבתי אבות ולדיירים קשישים ובודדים בבתיהם. להגיע לכל יהודי חולה קשיש או בודד, ופשוט לשמח אותו בשירה ובנגינה. בעיניי, זה המסר והצוואה שהשאיר לנו ליאל: “תחייכו, כי חיוך זה שמחה, ושמחה זה הכוח להמשיך”

כתבות נוספות

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »