צופית אליצור

יעלי אליה מדי

יוזמת “מסע בין אדם למקום” רואה את היופי בשוני ובטוחה שהגיוון מעשיר את חיינו.

צופית אליצור

ילדות
גדלתי בירושלים, בת בכורה לרב שמעון ושרה בר-נוי. בילדותי יצאנו לשנות שליחות בניו זילנד, שם למדתי בבית ספר כללי. כילדה כעסתי על כך שהפרידו אותי מחברי בישראל, בדיעבד ההכרות והחוויה, לחיות עם שונים ממני תרמה לי רבות. למדתי אנשים אחרים, תרבות חדשה, מנהגים, שפה – רק לימים הבנתי שעלי להודות על כך. אני בוגרת אולפנת חורב. כנערה הקמתי, הדרכתי וריכזתי את סניף עזרא תלפיות ע”ש שלמה אומן הי”ד ואת סניף גבעת מרדכי וגם ניגנתי על פסנתר.
משפחה
נשואה באושר ליוסי אליצור, אם לחמישה וסבתא לשלושה. 
משפחתי מגוונת זהויות: אבי נולד במרוקו ואימי נולדה למשפחה מליטא וארה”ב. יש לי דודים דתיים, חילונים וחרדים.
את ילדנו חינכנו להעז להיפגש עם אנשים ותרבויות, להבין שכולנו בני אדם הראויים ליחס מכבד ומכיל ושחובתנו להכיר אלו את אלו.

עיסוק:
למדתי מדעי המחשב וחינוך מיוחד. לאחר 12 שנות עבודה במקצוע, מצאתי עצמי בתפקידי ניהול בעמותות חברתיות במשך 20 שנה.
לפני שנה החלטתי ללכת עם הלב והקמתי את “צופית – מסע בין אדם למקום”, ארגון הפועל לקדם חיבור ושיח בין מגזרים שונים. השיח מתקיים באמצעות מסעות חווייתיים בארץ ובעולם להכרות עומק עם אנשים ותרבויות תוך בירור זהותי אישי, קבוצתי וחברתי. 

המסע נודד בין קהילות למפגש עם מקומו של האחר, הפיזי והסובייקטיבי, שבו הוא חי את עולמו. אנחנו באים להכיר את משפחתו, תרבותו, הגותו ואמונותיו, דרכם לומדים לראות את האדם, מבעד לתיוג, ומכירים טוב יותר את עצמנו ומקומנו.  

המסע הוא חוויה הנצרבת בחושים, חוויה שבכוחה לשנות תפיסות, סטיגמות ודעות קדומות. חוויות המסע יצופו ויעלו בכל פעם שאותו זיכרון חושי יתעורר במהלך החיים.

כואב

בחברה הישראלית כל שבט ומגזר חי בבועה משלו. אנשים שוהים ופועלים עם הדומים להם. מציאות כזו יוצרת פחד ממפגש עם השונה או האחר. בנוסף אנשים נוטים לחשוב שאם אין הסכמה ביניהם הם הופכים אויבים (ימין ושמאל, יחס לדתל”שים, לעולים, לפריפריה, לחרדים ועוד…). במציאות הזאת נקלענו למצב משברי, השיח מתלהם והחברה מפולגת ומשוסעת.

מפגשים מרגשים

במסעות אני זוכה לחוות הרבה רגעים מרגשים, רק השבוע היו שניים כאלה:  

ביום השנה לרצח רבין נפגשו תלמידי כיתות ו’ מהחינוך הממלכתי עם בני גילם הלומדים בתלמודי תורה לשיחה מחברת ולניפוץ סטיגמות והכללות.

יצא לדרך מסע חדש ובו 12 זוגות יוצאים למסע בין קהילות. הדגש במסע החדש הוא בנושא זוגיות ויחסים בכל מגזר. את המסע מלווה גם מאמנת זוגית. 

עשיה ציבורית  

מתגוררת 32 שנה בעיר מעלה אדומים, עיר שהיא משפחה חמה ועוטפת. הייתי חברת מועצת העיר והיום יועצת ראש העיר למעמד האישה והציבור הדתי. בכובע נוסף אני מנחת הורים. 

חזון

מאמינה שהשינוי יבוא כתוצאה מהכרות חווייתית עם חייו המלאים של האחר, כך נוצר תהליך של שינוי תודעתי ותפיסתי הרואה בכל אדם, קודם כל – אדם

מסביב לעולם

ב 33 שנות הנישואין הקפדנו למצוא זמן לחופשות, למילוי מצברים והתחדשות זוגית. כשהילדים גדלו הרשנו לעצמנו גם חופשות בחו”ל. עם הזמן הבנו שהעולם מציע הרבה יותר מנופים ואתרים ושכדאי להכיר את האנשים המקומיים בכל יעד, את חייהם ותרבותם. כך העשרנו את הטיולים שלנו בהכרות עם כל רבדי החיים של התושבים: בבתיהם, בבתי הספר, בעיסוקיהם, בשעות הפנאי, באירועים וכו’. הטיולים הפכו מסקרנים וחווייתיים מאד, ההכרות עם אנשים ותרבויות העשירה אותנו בתובנות שהגיוון מצמיח ובונה.

מפגש עם אנשים ותרבויות מכל חברה ומגזר, בארץ ובעולם היא חוויה אינסופית, מרגש להכיר כל אדם, אותו ואת עולמו. 

קורונה

חמוץ – הריחוק החברתי.

מתוק – פסק זמן ממרוץ החיים, התכנסות בבית, ניצול זמן איכות ושיחות נפש עם ילדי הבוגרים (שחזרו בסגר הביתה) ומנוחה. 

רגעים קסומים 

כל יום צעידה של שעה עם חברה בבוקר, ושיחה יומית על קפה בגינה עם יוסי כשחוזרים הביתה. יש לי ביומן “זמן צופית”, זמן לקריאה, ללימוד, ליצירה או לפרק בסדרה.  

חלום אישי

חלומי תמיד היה לשחרר קצת מהצורך בשליטה, להרשות לעצמי, להעז, לא לדעת הכול מראש… השנה הוכחתי לעצמי שאני אכן מעזה והגשמתי חלום – צניחה חופשית מגובה 13,000 רגל.

כתבות נוספות

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »
אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »