ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בשבת האחרונה זכיתי לצעוד לכותלנו יחד עם חתני היקר יהל אופן. לאחר תפילת שחרית, תוך שאנו מנצלים הפוגה קלה בגשמים, הציע לי יהל לטפס אתו לתצפית מרגשת לעבר הר הבית. באמצע העלייה ברחוב השוק הערבי פנינו בסמטה קטנה שמאלה לכיוון רחוב חב’’ד ולאחר צעדים ספורים טיפסנו במדרגות ברזל אל רחבת ‘חצרות גליציה’ הממוקמת מעל חנויות השוק.
ממש מולנו, במזרח, ניצבת כיפת הסלע שמסמנת את מקום אבן השתיה, בית המקדש וקודש הקודשים. חב’’דניק מאיר פנים הזמין אותנו להיכנס לאוהל גדול מרווח ומאובזר בקפידה שמשמש בית כנסת עם מחיצות מותאמות לקורונה. 

ידוע שעד לפני כ75 שנה פעלו כאן, על גגות גליציה, שני בתי כנסת חשובים שנחרבו ונבזזו בפוגרומים, על ידי פורעים ערבים, במקביל לעליית שלטון הנאצים באירופה.
מספר משפחות יהודיות גרות היום בפאתי הרחבה הגדולה. הן מזכירות לנו שהשטח הענק הזה שמחבר בין ארבעת רבעי העיר העתיקה, נרכש לפני כ200 שנה על ידי הרב מרדכי יפה והרב יעקב הירשנזון.
בסיפורו "כנגן המנגן", מתאר ברגש רב, הסופר ש"י עגנון, חתן פרס נובל, כיצד עומד לו אביגדור על גג ביתו ומשקיף על העיר העתיקה בירושלים: "בית בבית נוגע וגג בגג. יכול אדם לעבור מסוף ירושלים ועד סופה דרך גגות בתיה, כעיר שחוברה לה יחדיו, קרא אביגדור בלשון התהילים, ונתאנח אנחה גדולה ומרה. מחוברת היא ירושלים על ידי בתיה ומחולקת על ידי יושביה".
הנרטיב השיקרי וכפיות הטובה של הוואקפ הירדני:
זה מכבר הזמין אותי ידידי, מתי דן הכהן, לתצפית מגגות העיר העתיקה אל הר הבית (להר הבית מתי דן לא נכנס). תוך כדי דיבור הוא שולף מכיסו צילום של מכתב עתיק, שמתאר את תוכניתו הזדונית של החליף שבנה את כיפת הסלע לפני כ1330 שנה, מעל אבן השתייה, היא מקום בית המקדש. החליף שידע שהוא אורח בהר הבית התייעץ עם יהודי שהתאסלם והגה אתו תוכנית של תקיעת יתד לאסלאם על מקום המקדש היהודי, בהר הבית. יש גרסה שאומרת, שבשלב מסוים הערבים חשבו להעניק, בבוא העת, את המבנה רב הצלעות כבית תפילה ליהודים, בעת שיחזרו מן הגלות. בתמורה למתנה הזו ביקשו לקבוע את מסגד 'אל אקצה' בפינה הדרום מערבית של הר הבית כמקום תפילה למוסלמים, שמתפללים כשגבם לירושלים ולאבן השתייה ופניהם דרומה, לעיר החשובה להם – מכה.
בתקופת המנדט הבריטי, כשראו הערבים שהיהודים חוזרים לירושלים אך אינם רשאים לעלות בשום אופן להר הבית, גם בשל קדושתו, התחילו בחוצפתם הידועה להפיץ נרטיב פוליטי, פלסטיני, שיקרי, חדש ומעוות המכנה את כל הר הבית 'אל אקצה'. על פי טענתם כל הר הבית כולל 'כיפת הסלע' הם מסגד. ה'פאטמות' בעלות הדמיון המזרחי המפותח, צועקות בחסות הוואקפ המוסלמי, מהר הבית אל עבר היהודים: "תחזרו לבית המקדש שלכם בפולניה…".
בעקבות המהלך של ביבי-טראמפ לנרמל היחסים עם מדינות המפרץ, פרסם המזרחן ד"ר מרדכי קידר (שהיה מורה שלי לערבית) מאמר מרתק באתר 'מקור ראשון'. במאמר מוכיח קידר שמסגד 'אל אקצה' האוטנטי מימות מוחמד נמצא בכלל בערב הסעודית ולא בהר הבית. ד"ר קידר שם את הנרטיב של הוואקפ המוסלמי ללעג ולקלס.
כפיות הטובה של המוסלמים, שפלשו אט אט מארצות ערב לכאן וממשיכים להנות מטוב הארץ שלנו, מזכירה את כפיות הטובה של פרעה. פרעה 'שלא ידע את יוסף' לא הכיר בישועה ובהצלה הגדולה שיוסף היהודי, המשנה לפרעה, הביא לארץ מצרים.
ואנוכי בסוף המערב הפרוע:
בדרכנו חזרה לגבעת שאול, השכונה המערבית הנושקת לכניסה לירושלים, אני מצביע ליהל לעבר השיפוצים והרחבת הכבישים שיהפכו בקרוב לתשתית לרכבת הקלה המגיעה במערב עד שכונת הר נוף. זה חלק מהעשייה הברוכה של ראש העיר שלנו מר משה ליאון.
אך לצערי הכבישים האלו, במערב העיר, הפכו זה מכבר לזירת פורענות מסוכנת בסגנון ה'מערב הפרוע'. נהגים שנכנסים לעיר בדהרה פרועה 'שוכחים' שהם כבר לא נמצאים באוטוסטרדה וממשיכים בנהיגה מהירה, חסרת אחריות ומסכנת חיים. הצמתים נהיו מקום מסוכן למכוניות ולהולכי רגל. נהגי מכוניות פרטיות, מוניות ואוטובוסים 'גונבים' את הרמזור האדום כדי להספיק ולעמוד ב'לוחות הזמנים' שלהם. הפקקים הגדולים שנוצרים בגלל העבודות בכביש ובגלל פגעי מזג האוויר מביאים רוכבי אופנים, הולכי רגל ונהגים להתנהג בחוסר סובלנות ובחוסר סבלנות ולהתעלם מתמרורים ורמזורים.
להוסיף אור:
קרן אביה שפועלת להצלת חיים בכבישים קבלה על עצמה להגביר את המודעות לזהירות של נהגים והולכי רגל. אנו מעלים בדף הפייסבוק שלנו סרטונים ותמונות המתעדים עברייני תנועה ומפגעי דרך. אתם מוזמנים לשלוח ל'קרן אביה' למייל או לדף הפייסבוק, תמונות וסרטונים שמתעדים התנהגות אינה אחראית או מפגעי דרך ונעלה את הסרטונים והתמונות שלכם לדף שלנו. תוכלו להציל חיים ואולי גם להגריל פרסים נחמדים.
פארק הזה"ב ייערך בחנוכה:
ואם בהצלת חיים עסקינן, גם השנה, קרן אביה מפיקה בחנוכה את האירוע הענק: פארק הזה"ב – חמ"ד על גלגלים, בירושלים. פארק הזה"ב יתקיים אי"ה, ביום שני הקרוב ב12 בצהרים, נר רביעי של חנוכה, וישודר לנרשמים בזום.
משפחות שיזדרזו יכולות עדיין להירשם בטיקצ'אק וליהנות מחוויה ייחודית, מצילת חיים, מאתגרת ואינטראקטיבית, לכל גיל, בנושא זהירות בדרכים. מספר המקומות מוגבל.
בתוכנית של פארק הזה"ב: משחקי טריוויה עם 'קליקיט', סדנאות סימולציה עם אבי קנטרוביץ', הצגת 'ילד זהב' ועוד חידונים נושאי פרסים והפתעות. פרטים בעיתונים ובתקשורת.
תודה לעיריית ירושלים, למשרד להשכלה גבוהה, למשרד החינוך ולכל העוסקים בהצלת חיים:
שבת מלאת אור של שמחה, בריאות ופרסום הנס.■

כתבות נוספות בקטגורית בדרך לכוותל