לך לך בזהירות

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

אביה שלנו נקרא על שם הרב אברהם יצחק הכהן קוק ועל שם סבי אברהם יהושע. התאונה המחרידה שבה נהרג אירעה בדרכו לישיבה באלון מורה, מקום ישיבתו של אברהם אבינו.
כמעט מדי יום ביומו אנו שומעים על הרוגים בכבישים. שמועה על תאונת דרכים כמעט שלא עושה גלים אלא אם כן זו חס וחלילה משפחה שלמה וכדומה. הדם שלנו נעשה זול בעינינו. עדות לכך תראו יום-יום בכבישים כאשר רכבים מזגזגים כי הנהגת או הנהג מחזיקים בטלפון הנייד, משוחחים, או שולחים מסרונים.
מי מאיתנו מקפיד על איתות במעבר בין נתיבים או בפנייה? מי מקפיד על מתן זכות קדימה להולכי רגל הממתינים או אפילו עוברים במעבר חצייה?
מאז קום המדינה נהרגו ונפצעו בכבישי ארץ הקודש פי שניים ויותר מכל המלחמות והפיגועים יחד.

 יש אנשים שחוששים לטייל בעיר העתיקה בירושלים מבחינה ביטחונית. ואני שואל: כמה אנשים נפגעו בפיגועים בעיר העתיקה? האם אתם מפחדים לנסוע בנתיבי איילון או בכבישים אחרים בארץ שגבו עשרות אלפי הרוגים ומאות אלפי!!! פצועים?
שפיכות דמים היא אחת המכות הקשות שאנו אחראים לה באופן ישיר. יש כמובן הרבה לתקן ולשפר בתשתיות ובתחבורה, בעיקר ביו"ש, אך הגורם האנושי מכריע בהגדלת הסיכונים לתאונה ח"וח.
תשתית הכביש שנהג בו אביה הייתה מחפירה. בכביש הזה, ליד קדומים, יש סיבוב קשה שנכנסים אליו בפתאומיות, בלי הכנה מראש ובלי שילוט אזהרה מתאים, בור באמצע הכביש בלי כיסוי, מדרון תלול וסכנה של סנוור מרכבים שבאים ממול, שוליים צרים מאוד, ואדי עמוק בצד הדרך וכו'. השקעתי מאמצים רבים בשכנוע הגורמים האחראים לתקן את הבור וכו' בכביש המסוכן. שלחו אותי מאחד לשני. "אין תקציב", "זה לא באחריותי", אלו התשובות שקיבלתי. בלית ברירה פניתי לשר התחבורה ישראל כ"ץ. הוא הורה לטפל במפגעים, והעניין אכן טופל. 
אביה התהפך עם הרכב, ותוך כדי התהפכות נתקע בעמוד גדול שניצב בצד הדרך ועקר אותו. ממכה זו מצא את מותו מיד. זהו. שנייה אחת, והחיים היקרים נגדעו. למחרת, בדיוק באותו מקום ובאותה שעה, התהפכה משפחה שלמה עם רכבה. הם ניצלו בעקיפין גם בזכות אביה. השלט שנעקר ממקומו בהתנגשות רכבו של אביה כבר לא עמד במקומו, ולכן המכה שקיבל הרכב המשפחתי הייתה רכה יותר. אפשר לומר בצמרמורת שבמותו הציל אביה אחרים וציווה לנו את החיים.
נזכיר ונזהיר כאן גם מפני רוכבי הדו גלגלי – הם פגיעים, מסוכנים ומסתכנים ביותר. אין-ספור פעמים אני מזדעזע לראותם רוכבים בסיכון עצמם ובסיכון הזולת באופן הקרוב לפשיעה.
אביה זכה לעשות חסד בדקות שלפני מותו ולסייע בחילוץ רכב של נהגת שנתקעה ליד קדומים. הוא לא הסכים לזוז משם עד שראה את הרכב של הגברת יוצא בבטחה לדרכה (אשמח לשמוע בבקשה, אם מישהו מכיר את הגברת הנכבדה הנ"ל, שאביה סייע לה בתחנת הדלק ליד קדומים, כדי שאוכל לשמוע ממנה על מעשה החסד האחרון של אביה).
חסד, זה כל הסיפור. עשו חסד עם עצמכם ועם ילדיכם ותנו דוגמה אישית בנהיגה בכביש ובלכתכם בדרך. עשו חסד עם הזולת ותנו לאחר זכות קדימה אפילו אם לא מגיע לו. עשו חסד עם המדינה היקרה שלנו וסייעו בהפחתת המוות והפציעות המיותרות. עשו חסד עם מי שלומד מכם איך להתנהג במעבר חצייה ובנהיגה אחראית ומתחשבת.
מניסיוני המר אני יכול להעיד שכל מוות או פציעה הם פיגוע רב-נפגעים. בכל תאונה נפגעים גם כל בני המשפחה, אף שלא היו בגופם בזירת הפגיעה הישירה. חבורת הנפגעים בעקיפין כוללת את המשפחה המצומצמת והמורחבת, את החברים, את הידידים ואת השכנים הקרובים. 
אנו שומרים על קשר עד היום עם רבים ממוקיריו של אביה ושומעים מהם עליו ועל הגעגועים אליו. סבא של אביה מתפלל בערגה זה 12 שנה, יום-יום, חג ושבת, כאשר תמונתו של אביה מבצבצת מהסידור. י"ב במרחשוון הפך לכל המשפחה משמחה ליגון, והוא מקרין על כל מחשבותינו ומעשינו. אנו עוסקים יום-יום במעשים וביוזמות שממשיכים את דרכו של אביה בחסד ובאהבת התורה והארץ. אנו עסוקים בעשרות מיזמים מרתקים ומאתגרים, אבל הכול כמובן לא ישווה לדקה אחת עם הבן האהוב.
ביום ראשון נעלה לקברו של אביה בהר הזיתים ונבטיח שנמשיך ונפעל לעשות את ארצנו רגועה יותר, אוהבת יותר ובטוחה יותר.
בואו נעשה עוד חסד קטן ונשמור על החיים.
אי אפשר שלא להידרש לפיגוע הדריסה שנעשה השבוע במכוון נגד אירוע ההתרמה וההצדעה למפעלו האדיר של יקירנו הרב אלימלך פירר. מפעלי עזרה למרפא הצילו ומצילים בכל יום זה שנים רבות עשרות אלפי חולים ופצועים הזקוקים לעזרה דחופה בהשגת תרופה נדירה, בהטסה לניתוח דחוף מציל חיים בחו"ל, בפינוי חרום לטיפול בארץ, בהשאלת ציוד רפואי נדיר ויקר, בהכוונה מיוחדת לרופא מומחה, בייעוץ לטיפול מסובך יום ולייל ועוד.
המלחמה נגד הדרת נשים נועדה למנוע פגיעה בזכויות הנשים. השבוע נעשה ניצול ציני בגלל פרסומו של הרב פירר, שכן פגיעה בו תביא להרבה כותרות. לא הייתה כאן כוונה לסייע למישהי אלא פשוט מזימה צינית לפגוע במפעלו העולמי של הרב, איש החסד. 
אני ממליץ מכל הלב שנתגייס כולנו לתרום ל'עזרה למרפא' ולסייע לרב פירר. כך נכשיל את המזימה הזדונית לפגוע בו, וד"ל.

כתבות נוספות בקטגורית בדרך לכוותל

אנשי אמונה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה צעדתי לפנות בוקר לכיוון כותלנו היקר

קרא עוד »

פרסום הנס

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה שבת חנוכה האירה לנו הירושלמים בקרני

קרא עוד »

אזניים לכתל

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחורף הירושלמי ללכת לכותל ‘בין הטיפות’

קרא עוד »

רק בגלל הרוח

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה רוח חורפית ערה ליוותה אותי השבת

קרא עוד »

עבד לעם קדוש

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחודשים האחרונים אני מגיע לכותל בשבת

קרא עוד »

אביה חיים הי"ו

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה השבוע זכינו לחגוג בשמחות ברית קודש

קרא עוד »

גדול קידוש ה'

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה הצורך במסירות לתפילה בכותל הולך ומתחזק

קרא עוד »

לגעת בכותל

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה כמעט אלפיים שנה חיכינו לרגע הזה

קרא עוד »

מצע ומתן

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה   שבת חורפית בירושלים. בדרך לכותל

קרא עוד »

שנאת המיטיב

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בדרכי לכותל אני נהנה מדי שבת

קרא עוד »

הצדעה לרב פירר

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה השבוע זכיתי להשתתף בהענקת פרס ידיעות

קרא עוד »

להכיר טובה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחג הסוכות התארחנו אצל בתנו ומשפחתה

קרא עוד »

ובחרת בחיים

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה מאוחדים בהר הזיתים השבת לא אזכה לצעוד

קרא עוד »

למה? כובע

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה לאחר סיום השבעה הכואבת על רנה שנרב

קרא עוד »
ילדה בוכה

לשמוע אל הרינה

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה ראש חודש אלול. בדרכי לכותל לתפילת שבת

קרא עוד »

פצצה בגולן

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחופשת הקיץ אפשר להכיר בירושלים אורחים נפלאים

קרא עוד »

מתאחדים בהר

סיפור קצר| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה שבת בבוקר בדרך לכותל. ירושלים עוטפת אור.

קרא עוד »