פצצה בגולן

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בחופשת הקיץ אפשר להכיר בירושלים אורחים נפלאים מהארץ ומהעולם.

שבת בבוקר, בדרך לכותל, אני פוגש בשמחה חברים יקרים מרמת הגולן. הם צועדים איתי יחד לשער יפו, ואנחנו מעלים זיכרונות. 

לפני כמה שנים הם פנו אליי כדי שאפיק עלון שבת שבועי בנושא תנ"ך והזמינו אותי לפגישה דחופה בגולן עם יהודי צדיק שתורם הרבה כסף לפרויקטים תורניים בפריפריה ועם רעייתו אשת החסד הצנועה העטורה בשביס לבן.

 

הזוג האנגלוסקסי דיבר איתי באנגלית והרשים מאוד בלהט להחזיר את הנוער ללמוד פרקי תנ"ך. סיכמנו להיפגש שוב בירושלים. אצלי במשרד ראיתי את החומר הכתוב באנגלית, ומשהו בתוכן הטריד אותי מאוד בתוכן. פירוש רש"י או חז"ל לא הוזכרו, רק פרשנות עצמית של היהודי הנדבן, שתיבל הסבריו במונחים שלקוחים מעולם מונחים זר.

נדלקו לי נורות אדומות. שאלתי את חבריי אם האיש אמין. הם נעלבו מהפקפוק שלי בזוג הצדיקים. הופניתי לרבני יישובים וראשי ישיבות בצפון, והם סיפרו לי בהערצה על מסירותו של היהודי לעולם התורה וההתיישבות ועל התרומות הרבות שהוא מביא תדיר מנסיעותיו לחו"ל. 

בלית ברירה תליתי את הוצאת עלון השבת התנ"כי בתנאי שאוכל לערוך את החומר כהבנתי. לאחר שהוצאנו את הגיליון הערוך לבתי הכנסת הגיעו בבהילות למשרדי זוג הצדיקים, הבעל חובש הכיפה הגדולה והרעיה עטוית השביס הלבן המכסה כל שערה. בדמעות הסבירה לי האישה שהעריכה שלנו קלקלה את מטרות בעלה, הכותב המוכשר. היא ביקשה בתחנונים שלא נשנה את הטקסטים, המתורגמים מאנגלית. הסברתי לה שהמושגים של בעלה המתורגמים מאנגלית, "עדי השם" ודומיהם, אינם מקובלים עלינו.

הבכי היה קורע לב. התעקשתי שהחומר מזיק ללימוד התנ"ך וחייב לעבור עריכה מסיבית של המומחים שלנו ולקבל תוספת של פירושי רש"י וחז"ל. 

נפרדנו בחוסר הסכמה מוחלט. הזהרתי נחרצות את חבריי בגולן שחוסר ההסכמה של הזוג לעריכת החומר מעידה על כוונות זדוניות מוסוות היטב. חשדותיי לא התקבלו בגולן בשמחה יתרה.

לאחר זמן קצר שמעתי באחת ממהדורות החדשות שהתפוצצה ברמת הגולן פרשה מזעזעת של זוג מיסיונרים שליחי הוותיקן. הבעל היה יהודי מומר, והאישה נוצרייה אדוקה. הם התיישבו בגולן כדי להפיל בעורמתם אנשים אידאליסטיים וערכיים, ובהם ראשי מוסדות רבים ואף רבנים חשובים. "הבעל" נסע בחשאי, מפעם לפעם, לאיטליה להביא משם כספים ל'תרומות נדיבות' ולקבל הוראות הפעלה. כשבא לארץ חיפש טרף קל לסיפוק הרעב המיסיונרי העצום שלו ותאוותה של רעייתו הצבועה והנכלולית.

נסערתי מאוד. מצד אחד שמחתי שלא נכשלתי בהפצת השקרים הנוצריים של "הבעל" והרעייה שהצלחתי לערוך אותם לפי דברי חז"ל, ושאזרתי אומץ לעצור את המזימה שלהם לעשות פיגוע מיסיונרי מתמשך. ולהפיץ את השקרים המסיתים בבתי הכנסת בכל הארץ. הקב"ה סייע לי, שלא הפכתי לכלי פרסום לרשעים המסוכנים. מצד שני כאבה לי מאוד הידיעה ש'נביאי הבעל' הצליחו להפיל ברשתם רבים וטובים בצפון הארץ.

בשבוע שאנו קוראים בפרשה ובהפטרה על מסירותם וקנאותם המופלאה של פינחס ואליהו הנביא (לפי חז"ל, פינחס הוא אליהו) על מיגור עבודה זרה מעם ישראל ומארץ ישראל, אפשר לקחת דוגמה וללכת בדרכם. כל אחד כפי יכולתו.

בואו נהיה ערניים וזהירים מפני הניסיונות להכניס בכוח השפעות זרות לשיח הציבורי ולתרבות הישראלית. את ההשפעות המגמתיות יעטפו תמיד מילים יפות ומכובסות: הדתה, המרה, הפרדה, סטטוס-קוו, הקרן לידידות, הקרן לישראל החדשה, שוברים שתיקה ושות'.

השבוע הגענו לשיאים חדשים בצביעות התקשורתית. אני מקווה שלא יצליחו לעצור אותנו ולהלך עלינו אימים. אין לנו כוונה לכפות את דעותינו. אנו עומדים על זכויות הפרט שלנו ושל אחינו ואחיותינו. יש לנו מסרים חינוכיים וערכיים, ונמשיך להגיד אותם בלי פחד ובלי מורא. יש לציבור הדתי אחריות לצביון החיים הציבוריים שלנו בארץ ישראל בדיוק כמו פינחס ואליהו: לשבת הציבורית, לשיח התקשורתי, למסרים החינוכיים, ליחס להתיישבות בארץ ישראל, לקליטת עלייה, למלחמה במיסיון, למלחמה בהתבוללות, לבתי משפט, צבא ומשטרה שמכבדים ערכים יהודיים ועוד.

אז בפעם הבאה שאתם מגיעים לרחוב יפו בירושלים ופוגשים מיסיונר מהאוניברסיטה המורמונית בהר הזיתים שמחלק חומר תעמולה, זכרו שגם לכם יש שליחות… לסלק אותו משם. ומהר.

שבת שלום.

כתבות נוספות בקטגורית בדרך לכוותל

אנשי אמונה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה צעדתי לפנות בוקר לכיוון כותלנו היקר

קרא עוד »

פרסום הנס

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה שבת חנוכה האירה לנו הירושלמים בקרני

קרא עוד »

אזניים לכתל

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחורף הירושלמי ללכת לכותל ‘בין הטיפות’

קרא עוד »

רק בגלל הרוח

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה רוח חורפית ערה ליוותה אותי השבת

קרא עוד »

עבד לעם קדוש

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחודשים האחרונים אני מגיע לכותל בשבת

קרא עוד »

אביה חיים הי"ו

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה השבוע זכינו לחגוג בשמחות ברית קודש

קרא עוד »

גדול קידוש ה'

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה הצורך במסירות לתפילה בכותל הולך ומתחזק

קרא עוד »

לגעת בכותל

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה כמעט אלפיים שנה חיכינו לרגע הזה

קרא עוד »

מצע ומתן

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה   שבת חורפית בירושלים. בדרך לכותל

קרא עוד »

שנאת המיטיב

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בדרכי לכותל אני נהנה מדי שבת

קרא עוד »

הצדעה לרב פירר

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה השבוע זכיתי להשתתף בהענקת פרס ידיעות

קרא עוד »

להכיר טובה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחג הסוכות התארחנו אצל בתנו ומשפחתה

קרא עוד »

ובחרת בחיים

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה מאוחדים בהר הזיתים השבת לא אזכה לצעוד

קרא עוד »

למה? כובע

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה לאחר סיום השבעה הכואבת על רנה שנרב

קרא עוד »
ילדה בוכה

לשמוע אל הרינה

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה ראש חודש אלול. בדרכי לכותל לתפילת שבת

קרא עוד »

פצצה בגולן

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה בחופשת הקיץ אפשר להכיר בירושלים אורחים נפלאים

קרא עוד »

מתאחדים בהר

סיפור קצר| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה שבת בבוקר בדרך לכותל. ירושלים עוטפת אור.

קרא עוד »