פרסום הנס

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

שבת חנוכה האירה לנו הירושלמים בקרני שמש מחממות ומפיצות אור עם הרבה ויטמין D. יצאתי לדרכי לפנות בוקר עוד בטרם הפציע אור החמה. בפתח חצרות הבתים קידמו את פני לאורך כל הדרך חנוכיות ססגוניות. הופתעתי לגלות פה ושם נרות שמן זית שעדיין דלקו מאמש. לאורך רחוב יפו ובכיכרות המרכזיים הוצבו חנוכיות ענקיות בסגנון פרסום הנס של חב’’ד מוארות באור יקרות. 
נזכרתי בשאלה הידועה מדוע החנוכייה שמפרסמת את הנס היא בת שמונה קנים? הרי הנס התחיל רק ביום השני שעה שהיה צריך לאזול השמן מהכד הטהור הקטן? יש כמאה תשובות לשאלה זו אך אני נוצר בליבי את תשובתו הניצחת של הראי’’ה קוק שהאיר את הנושא מזווית מחנכת.

 הראי’’ה הסביר שמכיוון שאסור לעשות כלים כדוגמת כלי המקדש, החנוכייה הכשרה שלנו נבנתה לכתחילה עם שמונה קנים כדי שלא להידמות לתבנית מנורת המקדש בעלת שבעת הקנים. חשבתי בדרכי לכותל, שיש כאן גם רמז לכל ההלכות שקשורות בכשרות החנוכייה שלנו כמו ההלכה שחנוכייה שעשויה מעץ או מחרס פסולה להדלקה.
בגלל הסמיכות של חנוכה ליום חגם של הנוצרים, נקבעו הלכות שמבדלות את פרסום הנס הא-לוקי. שעה שהם מקשטים את חלונות בתיהם בעצי אשוח מוארים באורות מנצנצים, החנוכייה היהודית מפרסמת את הנס של התגברות האור על החושך. לכן החנוכייה הכשרה מגלה בצורתה ובאורה הצנוע את ניצחון היהודים המעטים על היוונים הרבים והחזקים. בזכות הנס הא-לוקי היוונים לא הצליחו למנוע מאיתנו לקיים את תורת ישראל המאירה את העולם, כמו מנורת המקדש, באור של אמת ושלום. תורת ישראל הביאה לעולם את האמונה בא-ל אחד ושללה את פולחן האלילים שבו הייתה מורגלת האנושות במשך אלפי שנים. שרידים מעבודת האלילים שחקוקים באמונת הגויים ממשיכים לקלקל את העולם עד היום. לכן לחנוכייה שלנו יש כללים הלכתיים מדויקים כדי שתאיר ותהיה נבדלת מחוקות הגויים. החנוכייה היהודית בת אלפים שנה מאירה באור מיוחד, זך צלול ומדויק שלא מתערבב עם האורות של בני החושך.
נזכרתי כי לפני כמה שנים בחג החנוכה באילת ניגשתי למנהל המלון ושאלתי אותו מדוע הוא מקשט את הכניסה למבואה הראשית בעצי אשוח מאירים ומנצנצים ואילו את שולחן החנוכיות המאירות באור יהודי הוא דוחק לאחד החדרים הצדדיים. המנהל המופתע הבין מיד את טעותו וניגש בעצמו להזיז את עצי האשוח לקרן זווית ולהעמיד את החנוכיות בכניסה למלון.
כשהגעתי לכותל התנערתי מיד מהרהוריי. קולות השירה והשמחה הקפיצו אותי ורוממו את רוחי. כבר מרחוק הורגשה האוירה החגיגית והשמחה במיוחד שעה ששירי ההלל בקעו לשמים. למרות ההפרדה למתחמים ולגבולות, הלבבות התאחדו והשירים חיברו את כל המתפללים. לעוצמת השמחה לא היו גבולות. הברסלברים רקדו ברחבה שלהם קרנו, עלזו וזימרו בעוז וקולם בקע ודאי עד קודש הקודשים. קבוצה גדולה של תלמידי ישיבת הסדר, שלא זיהיתי את מקורה, הרנינה את הרחבה כולה בקול זמרה מיוחד. קול הרינה ומזמורי ההלל שלהם הקרינו עוצמה של שמחה והתעלות שסחפה בהתרגשות את כולנו והוסיפה לתפילה, להלל ולברכת החודש דבקות מיוחדת.
גם ההפטרה המרגשת כל כך של נבואת זכריה הנביא, שמתארת את מנורת המקדש וגולה על ראשה ושמצוטטת גם ביום העצמאות גרמה לי ממש לצמרמורת. אנו עומדים לרגלי הר הבית פנינו לקודש הקודשים הרי זה המשך הנס המתמשך מימות המכבים. האתחלתא של גאולתנו וקיבוץ הגלויות הם נס מתמשך ולא פחות גדול. העצמות היבשות בחזונו של יחזקאל הנביא מתמלאות עכשיו נשמה וחיים. רחבת הכותל מלאה ביהודים מקיבוץ כל הגלויות. כולם נקבצו ובאו לכאן מתוך גיא ההריגה לאחר ניסיונות השמדה גופניים ורוחניים. הנה עומדים כולם כאן יחד, ברחבת הכותל, בתפילה אחידה בת אלפי שנים כשכל עדה מוסיפה את הנופך המיוחד שלה. יהודים מכורדיסטן ליד יהודים מתימן ומברלין ומפולין וממרוקו וממצרים ומאתיופיה ועוד. קול התפילות וכל הנוסחים מתמזגים כאן, ברחבת הכותל, לשירה אחת מאחדת ומאוחדת. שירה עתיקה שמבוססת על הלכה ומסורת בת אלפי שנים. שירת האומה המתעוררת לחיים מעידה כאלף עדים ומודה לה’ על הנס המופלא של תחיית המתים שמתגשמת מול עיננו פשוטו כמשמעו.
פגשתי בכותל את גבי שיינין שדיווח לי שהוא השתקם מהקורונה והוא חש הרבה יותר טוב. פגשתי גם ידיד וותיק, שפועל לילות כימים לחזק את הקשר שלנו עם שורשי ההלכה והמורשה בת אלפי שנים. הוא מתאמץ להדוף כל ניסיון ניאו-רפורמי להפוך את רחבת הכותל לקרקס אינטרסנטי שמקדם אג’נדות יווניות הרסניות והזויות. יש כמה פוליטיקאיות שמעוניינות לזכות ברייטינג תקשורתי באמצעות חיזוק מחריבי היהדות תוך שהן מעודדות הטמעה של חוקות הגויים גם ברחבת הכותל.בכך הן עלולות לגרום לטשטוש המסורת וההלכה היהודית ולהגברת ההתבוללות כמו שהצליחו הרפורמים לגרום בדורות האחרונים באמריקה.
התפללתי בשבת חנוכה בבקשה מיוחדת מבורא עולם, שעל ידי תוספת אור נצליח גם הפעם לגרש את החושך.

כתבות נוספות בקטגורית בדרך לכוותל