אתה נרי

סיפורים מחייהם של הרב משה צבי נריה זצ"ל והרבנית רחל ע"ה / צלה בר-אלי

תווים

השבוע שמעתי את שירו החדש של רועי ידיד, 'אתה נֵרי', לזכרו של אבא, הרב נריה זצ"ל. התוכן, הלחן והביצוע ריגשו אותי ביותר. במאמץ קל איתרתי את מספר הנייד של רועי והודיתי לו על השיר המקסים ועל מה שעורר בי. מופתעת שמעתי את סיפורו המרתק:
"לפני 22 שנה למדתי במכינה בגבעת שמואל, ובכיתה ט' ביקרנו בישיבת בני עקיבא בכפר הרואה. הרב נריה קיבל אותנו בפנים מאירות, ובשיחה שנתן לנו שילב גם שירים. האישיות והשירה כבשו אותי, והחלטתי שאני רוצה ללמוד אצלו בכפר הרואה.
בתחילת שנת הלימודים תשנ"ו הצטרפתי לשישית, או כמו שאומרים בישיבה בכפר הרואה: לשבט אמונה מחזור נ"ח. לצערי הספקתי להיות במחיצת הרב נריה רק חודשים אחדים, כי באותה שנה חלה והתבקש לישיבה של מעלה. כולם בישיבה היו ממש עצובים, וחסרונו הורגש מאוד.

"לקראת המחזוזמר (תחרות שירה בין-כיתתית) החבר'ה חיברו והלחינו שירים על הרב נריה, וכך גם אני, עם שניים מחבריי למחזור. המחזוזמר נערך באולם גדול בגן שמואל, ולשמחתנו זכה השיר שלנו במקום הראשון. כמו שקורה באירועים כאלה, אחרי הערב המרשים נשכח השיר ונגנז אי שם בין דפי ההיסטוריה. 
"שנים חלפו. אהבתי למוזיקה הובילה אותי למקהלת הרבנות הצבאית, ללהקת ענבי הגפן המצליחה, להלחנת שירים משלי ולניצוח על מקהלות בתי ספר. 
"לפני שלושה חודשים נפטר אבי ממחלה קשה. האבל עליו העלה בי את זיכרון השיר על הרב נריה, שהיה סוג של אבא רוחני. השיר התנגן בי, לא מרפה. לבקשת אימי סידרתי איתה חפצים של אבי ז"ל, ונדהמתי למצוא ביניהם קלטת וידאו – תיעוד של המחזוזמר מלפני 22 שנה. 
"צירוף המקרים הלם בי, והרגשתי שהגיעה שעתו המתחדשת של השיר. במסגרת עבודתי במערכת החינוך ידעתי שהשנה הרב והרבנית נריה זצ"ל הם דמויות המופת בחמ"ד, והיה אך טבעי להפיק את השיר עם תלמידי מקהלת רעות, שעליה אני מנצח. עבדנו עליו כחודשיים וחצי, משתדלים לבצע אותו כמה שיותר טוב. 
"בשבוע שעבר התארח בבית הספר שלנו בנס ציונה המפקח המחוזי הרב ד"ר גד ברטוב. בשנות לימודיי בכפר הרואה היה הרב ברטוב ר"מ בישיבה, וכמובן הכיר את הרב נריה. חשבתי שיהיה רעיון יפה לקבל את פניו בשירת 'אתה נרי' בביצוע מקהלת התלמידים. למשמע השיר התרגש מאוד הרב ברטוב ואף מחה דמעה. בעבורי זה היה אות שאכן זאת השעה המתאימה להקליט את השיר ולהעלותו לרשת. 
"התגובות מדהימות. גם אתרים כמו קול ברמה וכיכר השבת (שהם לא בדיוק 'סרוגים') ביקשו לשמוע עליו ולהשמיע אותו.
"אני מרגיש שזכות גדולה נפלה בחלקי להיות כלי שיר לדמותו של הרב נריה, שכולה אומרת שירה של מעלה"

סיפורים נוספים מחייהם של הרב נריה ורעייתו

הכותל

סיפורים מחייו של הרב יצחק נסים זצ"ל הראשון לציון והרב הראשי לישראל תרומתו של הרב

קרא עוד »