חובת הציבור לדעת2

חובת הציבור לדעת | איילת שליסל

לקראת הבחירות המתקרבות, יצאנו לשאול גם השבוע אנשי מפתח במיונות הדתית. והפעם: איך אתם רואים את הפיצול במחנה הימין?

דוידי בן ציון

פיצולים היו מאז ומתמיד, גם כשעם ישראל עמד על שפת הים ביציאת מצרים היו ארבע קבוצות שונות שכל אחת משכה לכיוון אחר: אלו רוצים לקפוץ, אלו להילחם, אלו לחזור מצרימה ואחרים רק צועקים.

ברגע האמת משה רבנו מגלה מנהיגות, ובהוראת הקב"ה משה מכה במטה ונחשון בן עמינדב קופץ, וכולם אחריו. גם היום אנו רואים שהציונות הדתית נמשכת לכיוונים שונים, וזה הזמן לגלות מנהיגות ולהתאחד למען המטרה המשותפת של כולנו.

יש לנו אחריות לא רק מגזרית למוסדות החינוך, לישיבות, לגרעינים ולקהילות, אלא בעיקר אחריות לאומית לעם ישראל כולו, שמצפה לאמירה מאוחדת ומגובשת של הציבור שתמיד נכנס מתחת לאלונקה.

כל מי ששירת בצה"ל ורץ תחת אלונקה יודע שמי שסוחב את האלונקה לא יכול לריב או להתווכח. את זה נשאיר לאחרים, שמסתכלים מסביב.

 

ניר אורבך מנכ"ל מפלגת הבית היהודי

ניר אורבךעשור האחרון הקים מחנה הימין את הממשלה, וגם אם לא כל פעולותיה היו לרוחנו, אין ספק שהמדינה התקדמה. 

עלינו לעשות הכול כדי שהימין ימשיך להיות בשלטון בצורה אחראית וטובה יותר.

בשונה מהפעמים הקודמות, הפעם ברור למדי שנתניהו הוא שירכיב גם את הממשלה הבאה. השאלה הגדולה היא מי יהיו שותפיו ואם זו תהיה ממשלת ימין. 

בגלל הפיצול הגדול במחנה הימין יש חשש ממשי שמפלגות מסוימות לא יעברו את אחוז החסימה. מצב כזה עלול לשנות את המפה הפוליטית ולגרום בעיות גדולות במישור הלאומי וההתיישבותי. 

לכן דווקא היום יותר מתמיד נצטרך לפעול יחד בבית היהודי ולייצר רשימה אטרקטיבית ומגוונת שתייצג את המגוון המפואר בציונות הדתית ותורכב מגברים ומנשים, שיהיו בה חיבורים נכונים והנהגה נכונה. כך יגדל גוש הימין ויתעצם בעז"ה בבחירות הקרובות.

 

יהודה ולד סמזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי

יהודה ולד

שני ערכים חשובים עומדים בפנינו: מחד גיסא הרצון לאחדות ולשילוב כוחות, ההבנה שפיצול מייצר חולשה הן מבחינה ערכית ומהותית ביכולת לעמוד על מטרות מחנה הימין והן מבחינה פרקטית לאור סכנה של איבוד מנדטים. מאידך גיסא צריך להיזהר שלא לטשטש עמדות ולהוריד דגלים בשל הרצון ללכת יחד. האחדות האמיתית אינה צריכה להיות סביב המכנה המשותף הנמוך ביותר אלא מתוך רצון לשלב כוחות סביב שאיפה וחזון משותפים. הרחבת השורות והליכה משותפת צריכות להיות מתוך אמונה גדולה במסורת ישראל מתוך רצון לשמור על שלמות הארץ, על אחדות העם ועל חיזוק זהותה היהודית של המדינה. אחדות ללא טשטוש היא אפשרית, זה צו השעה!

 

 

שבח שטרן – ראש המטה הלאומי בליכוד ומועמד לרשימת הליכוד לכנסת

 

שבח שטרן

פיצול הימין לרסיסים הוא מציאות שעלולה לגרום סכנה גדולה מאין כמותה למדינת ישראל, ללאום היהודי ולתורת ה'. כבר ראינו שקדנציה אחת של השמאל בשלטון מסיגה אותנו שני עשורים אחורנית, כמו באסון אוסלו.

לעומת זה פיצול קטן לשלוש מפלגות לכל היותר עשוי להועיל. 

המפלגה האחת היא כמובן הליכוד, מפלגת ימין עממית גדולה שבה מגוון רחב של דעות, ובה פועלים חברים כמוני שמנווטים אותה מבפנים מבחינה אידאולוגית. 

המפלגה השנייה היא מפלגה מימין לליכוד בהרכב מפד"ל, תקומה, עוצמה לישראל, יחד ופייגלינים מפוכחים, שיוכלו לאסוף תחת כנפיהם הרבה קולות שאלמלא האיחוד יאבדו ויסכנו את שלטון הימין.

המפלגה השלישית היא מפלגת הימין החדש, שתמשוך אומנם זעיר מפה וזעיר משם, אבל עשויה לחבר אליה מנדטים יקרים שאינם מסוגלים נפשית להצביע לביבי או לסמוטריץ', אנשי ימין מדיני שבטעות נמצאים היום עם יאיר לפיד.

קצת קשה, אבל לא מופרך לצפות, בעיקר מראשי האגף הימני יותר, להתאפק, למחול על אגו ולעשות את מהלך האיחוד, ולו הטכני, כדי למנוע את מימוש חלום הבלהות של חזרת השמאל לשלטון.

 

 

טליה וגיל בר לב

 

בלב מלא געגוע אנו נזכרים בשלג האחרון בגינת ביתנו בנתיב האבות שממנו גורשנו לפני כחצי שנה.

 

לצערנו הרב ביתנו בנתיב האבות נהרס, אך ייתכן שהסרט הזה היה יכול להסתיים אחרת לו הייתה מפלגה חזקה ומאוחדת בעלת אמירה איתנה וברורה מימין לבנט. מפלגה בעלת הנהגה אמונית. כזו שהייתה נלחמת ולא מוותרת, מתאמצת לשמור על ביתנו.

 

אחוז החסימה הגבוה, האתגרים הקשים העומדים לפני המחנה והמכנה המשותף הרחב מחייבים איחוד בין מפלגות הבית היהודי, עוצמה יהודית והאיחוד הלאומי.

 

איחוד של המפלגות האמוניות הכרחי כדי ליצור בע"ה כוח משמעותי בהנהגת המדינה, כזה שיוכל להוביל מהלכים למען הבית היהודי בכל המובנים, למען משהו חדש וטוב שיצמח כאן ולקראת הגאולה השלמה במהרה בימינו אמן.

 

אריה יואלי, כתב באתר סרוגים

בניגוד למה שנראה במבט ראשון, איחודים פוליטיים לא תמיד מועילים, ודווקא פיצולים יכולים להגדיל את מספר המנדטים. 

הצעד של בנט ושקד, שפירק את הבית היהודי, הוא צעד נכון אסטרטגית, אך בוא נעשה בצורה לא ראויה. 'הימין החדש' באמת יכול לקחת קולות חילוניים מהמרכז ובכך להגדיל את הגוש, אבל כרגע הוא הותיר את הבית היהודי במשבר עמוק, שספק אם יצליחו לצאת ממנו.

האיחוד הלאומי כבר התארגן ובחר את נציגיו לכנסת, אך בבית היהודי המרוסק משתהים, וזה עשוי להיות קריטי. סביר להניח כי לאחר שתתייצב המערכת ותיקבע הרשימה המאוחדת עם גורמים נוספים, מימין לליכוד, תוכלנה שתי הרשימות להשיג יותר משמונת המנדטים שיש להן כרגע. 

 

אודי טנא, יועץ תקשורת ומומחה בניהול משברים

אודי טנא

לקראת הבחירות הקרובות מחנה הימין נמצא בסיטואציה מורכבת שהוא אינו מכיר, שכן פיצול הכוח של המחנה הלאומי לרסיסי מפלגות יכול לגרום להתחזקות מחנה השמאל. מהלך זה טומן בחובו סיכוי וסיכון.

סיכוי: רבים אשר תכננו להצביע למפלגות "אווירה" יחליטו להצביע למפלגות ערכיות, וסיכון: פירוד המחנה כבר הוביל בשנת 1992 להקמת ממשלת שמאל. 

עם זאת הפירוד במפלגות השמאל-מרכז גרם לאפשרות סבירה ביותר שגם את הממשלה הבאה ירכיבו מפלגות המחנה הלאומי. ראוי לחזור למצב שבו יהיו שתי מפלגות גדולות שיכילו את כל תתי המפלגות, בחלוקה שתאפשר למשול טוב יותר.

 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מוטי יוגב

יעלי אליה מדי מוטי יוגב ח”כ לשעבר בבית היהודי, פועל לחיזוק קליטת העליה וההתיישבות בגליל.

קרא עוד »

יקי סעדה

יעלי אליה מדי יקי סעדה מנכ”ל קרית החינוך גבעת וושינגטון נולדתי באשקלון ילד שביעי במשפחה

קרא עוד »

אבי רט

יעלי אליה מדי אבי רט נולדתי ב 1959- תשי”ט ברחובות, ב’שיכון מזרחי’ שהיה בו פסיפס

קרא עוד »

משה זרצקי

יעלי אליה מדי משה זרצקי בן 27, תושב אפרת. נשוי לבתיה ואבא להלל, חזן וזמר המופיע בקהילות

קרא עוד »

אודי טנא

יעלי אליה מדי בן 34, יועץ אסטרטגי, מנהל קמפיינים ומשברים. כותב אצלנו טור תקשורתי פוליטי

קרא עוד »

חיים גבאי

יעלי אליה מדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את היכולות שלהם.לגייס את המנהלים המצוינים ביותר

קרא עוד »

חגית משה

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים,

קרא עוד »

יוסף שפרייזר

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO, לומד בכל יום מעולמות החול

קרא עוד »
אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »
חופה

מדרש חופה

יהודה גופשטיין נפגשנו לשיחה קצרה עם הרב דודי פוטש לשוחח על 'מדרש חופה' הסדנאות והשפעתן

קרא עוד »
אסף אשתר, גילוי דעת

אסף אשתר

אסף אשתר הוא יכול להצחיק קהל רב וגם להפגין בקיאות מרשימה תכניות העוסקות בשירה עברית,

קרא עוד »
דני נבנצל

דני נבנצאל

איפה הכול התחיל? "גדלתי בתל אביב, ולאחר התיכון התחלתי ללמוד הנדסת אלקטרוניקה כעתודאי. את עבודת

קרא עוד »