אורח חיים בריא והפרעות אכילה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת גילוי דעת 419

שאלה

אנחנו משפחה גדולה ומאושרת. הבת הבכורה שלנו, תלמידת אולפנה ידועה, התחילה בתקופה האחרונה להיות מודעת מאוד לנראות החיצונית שלה. אף שהיא נראית נהדר ואינה שמנה כלל, בתנו מקפידה על תפריט ‘בריא' יותר, להגדרתה, כדי "לשמור על הגוף שקיבלתי מה' יתברך". כמה חודשים לא התערבנו, מפני שחשבנו שטבעי שנערה בגילה תעסוק במראה ובתזונה, אבל בזמן האחרון היא יורדת במשקל וישנה שעות רבות יותר מבעבר. באיזה שלב עלינו להתערב? מה האופן הנכון לעשות זאת?

 

 

תשובה

במכתבך חסרים פרטים רבים שיכולים לשפוך אור על התמונה הכללית, אך ייתכן שיש כאן צירוף מקרים של שני אירועים שונים.

את צודקת בחשיבה שלך שטבעי שנערה בגילה תעסוק במראה החיצוני שלה ובתזונה שלה. נכון ובריא להיות שותפה בחוויות של בתך תוך כדי שמירה על מתן עצמאות לבחירות שהיא עושה ולהיות מעורבת יותר ומתערבת פחות. ציינת שהתחלת לראות שינויים בתקופה האחרונה, אך לא ציינת אם בתך ירדה במשקל עד לתקופה האחרונה. האם העיסוק בתזונה ובמראה החיצוני השפיע על התנהגותה ועל מצב רוחה? 

ייתכן מאוד שהשינויים שאת רואה בתקופה האחרונה, ירידה במשקל ושעות שינה רבות, קשורים להרגלי האכילה החדשים שסיגלה לעצמה ולגיל ההתבגרות, אבל ייתכן מאוד ששינויים אלו אינם קשורים להקפדה על תפריט בריא אלא לדברים אחרים שהיא עוברת. 

יש לשים לב לתמונה הרחבה יותר. האם יש ירידה בלימודים? האם יש לזה השפעה על התפקוד החברתי שלה? ייתכן שאלו נורות אדומות המעידות על בריחה מהתמודדות עם חוויה לא נעימה שעברה בלי קשר להרגלי האכילה החדשים שסיגלה לעצמה בחודשים האחרונים.

הייתי מציעה לך לנסות בעדינות לדובב את בתך, ובה בעת לבדוק אם היא ממשיכה להקפיד על אורח חיים בריא או שהיא הגיעה לשלב של הימנעות מלאכול. 

אם תראי שהמצב נמשך, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי ולאבחן לעומק את מקור ההתנהגות, אם הוא תוצאה של שינוי בהרגלי האכילה שגלשו להפרעות אכילה או שהוא עדות למצוקה אחרת.  

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »