אימא מתגמדת – חלק ב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה

לפני חודש פרסמתי כאן מכתב של נערה המתארת את התנהגותה של אימה כמתגמדת מול אביה בשל התנהלותם בבית וחלוקת התפקידים ביניהם: אימה היא שאחראית לתפקוד הכללי של הבית נוסף על עבודתה מחוץ לבית, ואילו אביה מחליט בכל הנוגע להוצאות הכספיות. תשובתי בנידון הייתה שיש כאן שיתוף פעולה וחלוקת תפקידים ביניהם, וכל אחד מתפקד באזור הנוחות שלו. לתשובה זו קיבלתי תגובות מספר, וברצוני להביא אחת מהן, המשקפת חלק מהתגובות.

קראתי את תשובתך לנערה שראתה את אימה מתגמדת מול אביה, ואת בחרת לתת לתופעה הזו פרשנות אופטימית. אני מודה שזו פרשנות מעניינת שלא חשבתי עליה, וייתכן שהיא אפילו נכונה, אבל הרשי לי לקלקל קצת את האופטימיות שלך. נשים רבות מתגמדות מול בעליהן. אחת הדרכים לפרש זאת היא אלימות כלכלית: הבעל משתלט על הכנסות המשפחה, ועל פיו יישק דבר. אין לי דרך לראות זאת באופטימיות. זוהי אלימות ממש, ואשה שחיה כך היא קורבן! אני מכירה מקרוב נשים שלגמרי לא בחרו זאת ומסכימות לזה מחוסר ברירה ולא משיתוף פעולה. אשמח לשמוע את התייחסותך לתופעה הזו.

 

תשובה

אני מודה לך על מכתבך ועל הארתך בעניין. 

המציאות שאת מתארת לצערנו קיימת. אכן יש אלימות כלכלית. נשים נכנעות לזה מחוסר ברירה או מפחד, וזו תופעה שאפשר לטפל בה. אבל צריך להיזהר ולא להכליל. לפני שנגדיר התנהגות כזו או אחרת 'אלימות כלכלית' צריך לראות את המכלול. את האופן שבו בני הזוג מתנהגים זה כלפי זה, אם על הרצף יש התנהגות אלימה (אלימות מילולית, נפשית ופיזית), או שבאינטראקציה הזוגית יש כבוד, הערכה, יכולת בחירה וחופש פעולה. זו השאלה. מה קורה על הרצף? 

במכתבה של הנערה (שצמצמתי מפאת מגבלת המקום) אפשר להבין שהאב הוא אדם טוב ומאפשר לאם יד רחבה בכל התנהלות הבית, ואין תחושה של צמצום ומרמור אלא חלוקת תפקידים שמתאימה לשניהם. לכן נראה לי שיש כאן שיתוף פעולה ביניהם וגם רצון להסיר חלק מהאחריות הרובצת עליה. 

הבת נתנה לזה פרשנות סובייקטיבית מסיבות שונות. תארי לעצמך אדם שעבודתו גוזלת ממנו זמן רב ומעדיף שאשתו תהיה אחראית להוצאות הכספיות של הבית. במצב כזה סביר להניח שהיית נותנת לזה פרשנות אופטימית ולא היית רואה בזה אלימות כלכלית.

במצב שבו אישה מתגמדת מול בעלה זה בא לידי ביטוי בתחומים נוספים ולא רק בהתנהלות הכלכלית, והטיפול בזה צריך להיות מערכתי ולא נקודתי. על כך בעז"ה נרחיב בטור הבא. 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »