אלימות כלכלית

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

לפני חודש וחצי פרסמתי כאן מכתב של נערה המתארת את התנהגותה של אימה המתגמדת מול אביה: אימה היא שאחראית לתפקוד הכללי של הבית נוסף על עבודתה מחוץ לבית, ואילו אביה מחליט בכל הנוגע להוצאות. תשובתי בנידון הייתה שיש כאן שיתוף פעולה וחלוקת תפקידים ביניהם, וכל אחד מתפקד באזור הנוחות שלו. אף שאפשר לפרש התנהגות זו כאלימות כלכלית, מכיוון שיש מצבים שהאישה מתגמדת מול בעלה עקב אלימות כלכלית, הסברתי שצריך להיזהר מהכללות ולראות את מכלול התנהגותם זה כלפי זה. מה קורה על הרצף? אם ההתנהלות ביניהם מכבדת ומכילה, לא צריך להיבהל מכך שהבעל מקבל אחריות להתנהלות הכלכלית בבית אלא לראות בזה החלטה משותפת שנוחה לשני בני הזוג. אבל אם ההתנהלות הזו היא חלק מרצף של התנהגות אלימה של הבעל כלפי אשתו, והאלימות באה לידי ביטוי בעוד תחומים, יש לטפל בבעיה.

אכן יש נשים שנאלצות להתמודד עם התנהגות אלימה (לאו דווקא אלימות פיזית, אלא אלימות מילולית, נפשית וכלכלית) וחיות כך שנים מחוסר ברירה, מפחד ומחשיבה ששינוי רק יחריף את המצב, ואל אישה כזו אני רוצה לפנות עכשיו.
קל מאוד לומר לך לקום ולעזוב את הבית, אבל לא תמיד יש לך לאן ללכת עם ילדים, ובמחשבה לטווח הארוך עולה השאלה "איך נסתדר מבחינה כלכלית". ובכל זאת חשוב לי להסביר שאם תראי בעצמך חלשה, בעלך ימשיך להחליש אותך. לא כי זה מגיע לך אלא כי הוא החלש האמיתי משניכם. הוא חושב שככל שישפיל ויגמד אותך זה ירומם אותו, וכשזה לא באמת מרומם אותו, והוא נשאר חלש, הוא ממשיך עם ההשפלות כלפייך.
כשתביני שלא מגיע לך לחיות כך, שאת זכאית לחיות בכבוד, שבעלך חייב לכבד אותך ואת רצונותייך, כשתאמיני שהוא מתנהג אלייך כך בשל חולשה שלו ולא בשל כוח אמיתי שיש לו, זה המקום שבו יהיה לך אומץ לשינוי פנימי. להחליט שכללי המשחק השתנו. שאת לא מוכנה לאלימות הזו. אני מציעה לך להיעזר בליווי מקצועי כדי להצליח.
אבל ההחלטה לשינוי צריכה לבוא ממך, מההבנה שאין סיבה בעולם שתחיי את חייך כך, ושההתנהלות שלו כלפייך נובעת מחולשה שלו ולא מפגם שיש בך (אף שסביר להניח שהוא מטיח בך כל העת שאת פגומה וכו').
ברגע שתהיי נחושה לעשות את השינוי, שתרגישי שהצורך בשינוי הוא זכותך המלאה כאדם, כאישה וכאם לילדיה ותיעזרי בליווי מקצועי, תראי שהשינוי הזה יבנה אותך גם בתחומים אחרים בחייך וישפיע כמובן גם על התנהגותו של בעלך

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »