אני נכשלת במבחנים

ד"ר חוה אנקור מאמנת אישית וזוגית, מומחית במצבי לחץ ומשבר

אני סטודנטית בת 26, לקראת שנתי האחרונה בלימודים. יש לי קשיים לימודיים, אבל למרות הכול אני אוהבת את הלימודים ואת החיים כסטודנטית ומשקיעה המון בלימודים… אני גם עובדת בעבודה שאני אוהבת, ונראה שאני די מצליחה שם. הבעיה היא שבכל תקופת בחינות אני מיואשת ולחוצה, והיום קיבלתי תשובה שנכשלתי בשתי בחינות. אני מתוסכלת ומרגישה חסרת כוחות בכל מה שאני עושה, ורוצה להפסיק עכשיו את הלימודים.

תשובה

כל הכבוד לך שאת משתפת. ברור שקשה להשקיע את כל כולך ולקבל תוצאות לא טובות, ועם זה אל תוותרי מהר כל כך. חבל שהציונים של הבחינות ישפיעו על כל החיים ויגרמו לך להרגיש חסרת כוחות. הרי יש דברים נוספים בחיים שלך, כמו העבודה שמעניין לך בה, ובכלל חייך כסטודנטית שאת אוהבת כל כך, וכדאי שתזכרי שהם טובים לך.
הבחינות הן חלק אחד קטן מעוגת חייך: חשבי כמה פרוסות טובות יש בעוגה זאת, ואל תיתני לפרוסה אחת להאפיל על הכול. תחושת התסכול משפיעה על כל התפקוד שלך, גם בעבודה… את ודאי רוצה להמשיך ולהיות טובה מבחינה חברתית עם המשפחה ועם חברותייך, את ודאי רוצה להמשיך להיות מחוברת לעוד דברים שאת נהנית מהם; חבל להיכנע לקולות שבך האומרים לך לעזוב את הלימודים. עוד כשנה לפנייך, ובעז"ה תעמדי בה ותצליחי.
לעיתים כישלון בבחינה מחזיר אותנו אחורנית, לזיכרון של כישלונות נוספים שהיו בחיינו. אבל אין טעם לחבר בין כל הכישלונות אלא יש לראות כל אחד בפני עצמו, ולזכור שהכול הפיך (כולל בחינות, שיש בהן אפשרות לגשת שוב במועד ב). אם תהיי אופטימית ותתכונני היטב, יש סיכוי טוב שתעברי את הבחינות. הדיבור השלילי שלך עם עצמך פוגע בך. הכירי את סגנון הלמידה שלך ונסי ללמוד בדרך הטובה לך ביותר. עשי לך הפסקות של עיסוקים שמיטיבים איתך, כמו ספורט וכדומה. הלימודים אומנם חשובים, אבל החיים שלך והשמחה שלך חשובים יותר. בהצלחה בהמשך!