אשתי והעסק שלי

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת גילוי דעת 419

שאלה

אני נשוי עשר שנים ואב לארבעה. לפני כמה שנים פתחתי עסק עצמאי, ולאט לאט אני בונה את קהל לקוחותיי. אשתי אשת חיל אמיתית, תמכה בי לאורך כל הדרך, עודדה ונתנה מעצמה כדי שהעסק יצליח. היא עובדת מחוץ לבית ומנהלת את הבית ואת חינוך הילדים. הפרנסה בסדר, הילדים בסדר, אבל בשנה האחרונה התחילו הבעיות. עד עכשיו אשתי הצליחה להסתדר בכוחות עצמה, ועכשיו חשוב לה מאוד שאגיע אחר הצוהריים הביתה לעזור עם הילדים. אני מבין אותה ורוצה להגיע הביתה מוקדם, אבל לא יכול לעזוב את הלקוחות. יש לי עובדים, אבל זה עדיין לא אותו דבר. אני מבין שהיא צריכה עזרה ומשתדל להגיע בשעות שאפשר לעזור לה, אבל לא מצליח. זה גורם למתיחות גדולה בינינו.

 

תשובה

אתה מציג את הבעיה בכך שאשתך צריכה עזרה עם הילדים, ואתה במקום להגיע הביתה ולעזור לה עסוק עם הלקוחות.

בוא ננסה להבין מה קרה עד עכשיו, עד השנה. איך אשתך הסתדרה? כמו שאמרת, אשתך אשת חיל אמיתית. אז מה קרה? יש אמרה כזו: אין דבר כזה "אין זמן", אלא זה עניין של סדר עדיפויות. כשאתה אומר שאתה נשאר בעבודה עד שעות אחר הצוהריים המאוחרות, אתה אומר שסדר העדיפויות שלך הוא קודם עסק ולקוחות, ואחר כך אישה וילדים. וזה מה שקשה באמת לאשתך. 

למעשה היא יכולה להביא עזרה חיצונית ולהקל עליה בכל מה שקשור לעבודות הבית, אבל זה לא באמת פותר את הבעיה שלה. היא רוצה לראות אותך שותף בגידול הילדים, רוצה שתיתן הרגשה שהבית והילדים הם משימה משותפת לשניכם ולא רק משימה שלה, בדיוק כמו שהיא התייחסה לעסק שלך כמשימה משותפת ולכן תמכה בך ועודדה אותך. 

הקושי שלה הוא לא רק שלה, זה קושי של שניכם, והפתרון צריך להיות ממקום שאתה רואה אותה. 

אז מה עושים? תן לה לבחור בין שתי אפשרויות: אפשרות אחת היא להחליט שהבית חשוב יותר מהעסק. שאתה מגיע בשעה שהיא רוצה ומוודא שיהיה מי שייתן מענה ללקוחות שלך בשעות האלה. יש לזה מחיר, אבל גם למה שקורה עכשיו יש מחיר. גם אשתך מבינה שיש לזה מחיר. אפשרות שנייה היא להציע לה להביא עזרה מבחוץ ולהקל עליה, וכך אתה תוכל להגיע מאוחר הביתה בלי שהיא תקרוס תחת העומס.

כל זה יכול להצליח רק אם תשדר אמפתיה לצרכים ולקשיים שלה, ועם זה תסביר לה את הקושי שלך לעזוב את הלקוחות, דבר שיכול להשפיע על המצב הכלכלי בבית.

אם תצליח לשדר לה הבנה למצב שלה ולתת לה תחושה של שותפות אמיתית במה שקורה איתה בבית, גם אם אתה תציע לה את האפשרות הראשונה בצורה הכי אמיתית שלך, לא אתפלא אם היא תבחר באפשרות השנייה. כי יותר ממה שהיא צריכה עזרה עם הילדים היא צריכה להרגיש את השותפות האמיתית שלך.  

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »