בעלי התפטר מהעבודה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
בעלי התפטר מהעבודה שלו, וכפי שחששתי נכנס לתקופת בטלה. הוא אפילו לא עושה את מטלות הבית. אני רוצה שהוא ייקח את הזמן למצוא את המקום שלו, אבל קשה לי מאוד עם הבטלה שלו. איך יוצרים מציאות שבה הוא עושה עם עצמו משהו עד שימצא עבודה?

תשובה
אנסה לענות לך אף שלא ציינת במכתבך נתונים שיכולים לסייע בהבנת המצב, כמו מדוע התפטר, כמה זמן הוא לא עובד, אם הוא שולח קורות חיים ומקבל (או לא מקבל) תשובות, אם הוא ניגש לראיונות ובכל זאת לא מתקבל. 

אלו נתונים חשובים שיכולים להסביר את מצבו.

מדברייך עולה שהרצון שלו להתפטר לא ממש מצא חן בעינייך. היו לך חששות מההשלכות של הצעד הזה על בעלך בפרט ועל החיים שלכם בכלל. 

נוסף על כך אני מבינה שאם חששת שהשהייה שלו בבית תגרום לו בטלה, נראה שיש לך על מה להסתמך וזו לא הפעם הראשונה שזה קורה.
יש בבטלה הזו משהו שמשקף איבוד אמון בעצמו, חוסר חיוניות, חוסר אנרגייה ואפילו משהו שנראה מעין דיכאון קל. כנראה הוא גם לא רואה איזה אופק שיכול לתת לו תחושה שהוא נצרך, יעיל ויצרני.
נסי לחשוב: הוא קם בבוקר, רואה אותך יוצאת לעבודה ואת הילדים הולכים למסגרות שלהם, והוא נשאר בבית. אף על פי שהוא שהתפטר, ההישארות לבד בבית עדיין לא ממש עושה לו טוב. ואז מה נשאר לו לעשות? לסדר את הבית? לעשות את מטלות הבית? מה, הוא הפך לעוזרת בית? ייתכן שמבחינתו אם יקום ויעזור במטלות הבית הוא רק ינציח את מצבו העגום, ולכן הוא לא עושה כלום.
הוא רק לא מבין שככל שהוא מתבטל יותר, כך הוא מנציח את התפיסה שלו בעיני עצמו שהוא לא יעיל. מצד שני, גם האמירות שלך, שיעשה משהו עם עצמו עד שימצא עבודה ועם זה שייקח את הזמן למצוא את המקום שלו, קצת סותרות זו את זו. כאילו את אומרת לו: קח את הזמן שלך אבל תעשה בו עוד משהו, ותעשה את זה בדרך שלי. והוא רוצה לעשות את זה בדרך שלו.
כשאת מגיעה הביתה ומתחילה לבדוק מה הוא עשה במהלך היום, ומרוב תסכול אומרת לו מה את חושבת עליו, זה רק מחזק בו את תחושת התסכול ואת חוסר היעילות שלו בעיני עצמו.
למרות הקושי שבדבר אני מציעה לך שלא להעביר ביקורת שקשורה לכך שהוא לא עובד. במקום זה עודדי אותו ושדרי לו שאת מאמינה בו וביכולות שלו ושבסוף הדברים יסתדרו. עשי זאת רק ברגישות. הוא לא ילד קטן.
זכרי, זה זמן שהוא זקוק ביותר לתמיכה שלך. התפקיד שלנו כבני זוג אינו לפתור את הבעיות של בן זוגנו אלא לתמוך בהם.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »