בעלי לומד ואני עובדת

ד"ר חוה אנקור מאמנת אישית וזוגית, מומחית במצבי לחץ ומשבר

חוות דעת גליון 410

שאלה:

אנחנו נשואים שנתיים, אני עובדת ובעלי בעיצומם של לימודי רפואה. זו מציאות של לימודים ומבחנים אינטנסיביים שכמעט לא מאפשרים לו לעזור בפרנסת המשפחה, אבל מדי פעם כשיש הצעות עבודה קטנות שהוא מסוגל לקבל, הוא לא מוכן לתת כתף. הוא אומר שאני בזבזנית ושהוא לא חייב לפרנס אותי.
הוא לא מרגיש שום מחויבות לעזור קצת, ורק אם הוא מקבל פרויקט קצר (הוא גם גאון מחשבים), שהוא מרוויח בו סכום שמשתווה לכמה חודשי עבודה שלי, הוא מוכן לעשות זאת. לאחרונה הוא התחיל להביע זלזול בי ובעבודתי. זה מפליא אותי, מכיוון שבבית הוריו אביו היה המפרנס במשפחה והשקיע את כל כולו בעבודתו, כך שאימו נהנתה מהחיים הטובים ולא הייתה צריכה לעבוד. מאיפה ההתנהגות הזאת שלו? יש בו גם צד אוהב ומתחשב בדברים אחרים.

תשובה

את מתארת בחור מוכשר שראה בבית מציאות שהאב הוא העובד ומפרנס ומאפשר לאם חיים נוחים, והינה הוא בדיוק הפוך ממנו, לא ממלא את התפקיד הגברי שראה בבית, ואשתו היא שעובדת.
נכון שבחשיבה לטווח ארוך זו עסקה משתלמת, מכיוון שבסיום לימודי ההתמחות הוא יוכל לפרנס את המשפחה בכבוד, אבל עכשיו משהו בביטחון העצמי שלו נפגם. משהו בשיווי משקל ביניכם נפגם, ולכן הוא מייצר תאוריות שהוא לא חייב לפרנס, שאת היא הבזבזנית…
הוא הופך את ההכרח לאידיאל, ולכן גם לא יעבוד עבודות קטנות שהכנסתן קטנה, כי את במקום העליון. אבל כשיש מיזם שמכניס סכומים גבוהים מאוד, כאן תחושת העליונות שלו תבוא לידי ביטוי: אני מרוויח בכמה שבועות את מה שאת מרוויחה בכמה חודשים.
השאלה שלך נכונה. מאיפה ההתנהגות הזאת שלו? במיוחד שגם חבריו ללימודים אינם במצב של לפרנס את המשפחה, ועובדים מקסימום בעבודות מזדמנות. כלומר, זו נורמה בחברה שלו. לכן כאן הייתי מציעה לך לבדוק את ה'תרומה' שלך לתחושות האלה שלו, מה יש באינטראקציה ביניכם שגורמת לו להרגיש נחות ממך ואם את עושה שימוש בזה שאת עובדת ומפרנסת אותו והוא 'מחזיר' לך.
ברור שזה לא ממקום מודע ומובן שאינך הגורם היחיד בתחושות ובהתנהגות שלו. הבאת הדברים למודעות שלו ושלך ובדיקה במה נמדד הערך שלו בבית יכולה לשפר את המציאות. אם תיתקעו, ייתכן שליווי מקצועי יכול לקדם אתכם בעבודה הזוגית.