הידוק החגורה עקב שמחות במשפחה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
יש לנו עשרה ילדים, ויש קשר טוב ביניהם למרות פערי הגילים והם מפרגנים ועוזרים זה לזה. בעלי ואני עובדים, מתפרנסים בכבוד כדי לחיות ביום-יום ברווח ולא בצמצום. יש חסכונות מועטים ביותר מתוך חשיבה שעדיף לחיות ברווחה מלחסוך ולחיות בצמצום. ברוך ה' שניים מילדינו מתחתנים בחודשים הקרובים, ההוצאות גדולות, ונצטרך להצטמצם במותרות ובדברים לא הכרחיים לפחות שנה. אני חוששת שהילדים שלנו, שלא מורגלים לזה, לא ישתפו פעולה. כבר עכשיו מתחילים ויכוחים. אנחנו לא רוצים לומר להם שזה בגלל החתונות כדי שלא ירגישו שזה על חשבונם ואולי גם יאשימו את האחים שמתחתנים. איך מצליחים לתמרן בין כל הצרכים שלנו ושל הילדים שלנו בלי שמישהו ייפגע?

 

תשובה
אכן בורכתם במשפחה גדולה ומאוחדת, בשמחות משפחתיות וביכולת לחיות ברווחה כלכלית. השינוי באורח החיים שכולל צמצומים בתחומים שבעינייך הם מותרות נתפס בעיני ילדיכם אחרת. יותר מהקושי לוותר על מותרות הקושי המשמעות שהם נותנים לוויתורים האלה. משהו במוכר ובבטוח ובטוב מתערער. אין להם מושג מה קרה, מדוע פתאום מצטמצמים. מין תחושה של ערעור המצב הקיים, ולכן הם מתווכחים, ועל זה צריך לעבוד ולהרגיע. חשוב שתדעו שצמצומים בעקבות אירועים במשפחה זה דבר נורמלי. בכלל, כשמשהו במערכת זז הוא מזיז איתו את כל המערכת. זה יכול להיות קושי, מחלה, אובדן במשפחה או דבר חיובי וטוב כמו לידה, חתונה וכדומה שמשפיעים על כל המשפחה כולה וגורמים לתזוזה במערכת המשפחתית. לא רק במובן הכלכלי אלא באחריות שכל אחד מבני הבית מקבל, בתפקידים של בני המשפחה וכדומה.
כך גם אצלכם, הילדים מתחתנים וזה גורם לתזוזה בכל המערכת המשפחתית. עכשיו אתם מרגישים את התזוזה מבחינה כלכלית, והצמצומים נדרשים מכל בני המשפחה, אבל התזוזה תהיה גם בחסרון האחים או בתכונה המיוחדת ובשמחה כשהם יגיעו עם בני זוגם החדשים שנכנסו למשפחה.
כדי שהתזוזה תיעשה באופן חיובי ונעים וכדי שהילדים שלכם ישתפו פעולה עם השינוי שהם נדרשים לעשות הם צריכים לדעת את הסיבה. אל תנסו לגונן עליהם בעניין הזה. במיוחד שאת מציינת שיש קשר טוב ועזרה הדדית ביניהם, כך שכמעט ברור שההתנגדות שלהם לא נובעת מקנאה או צרות עין אלא מהשינוי הפתאומי בלי שיבינו על מה ולמה. התפקיד שלכם כהורים גם להסביר להם את סיבת השינוי וגם לתווך את המציאות החדשה כדבר חיובי. תזכרו, מה שאתם תשדרו להם זה מה שהם יקלטו. בהצלחה ובמזל טוב

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »