חזרתי בתשובה, ולאבא קשה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
אני רווק בן 28. בא ממשפחה מסורתית. לפני כמה שנים חזרתי בתשובה והמשכתי בשגרת חיי, בעבודתי ובלימודיי. דווקא עכשיו שאני מתחזק המשפחה שלי נגדי. זה התחיל באבא שלי, שלא מסוגל לשמוע דברי תורה בשולחן שבת ולועג לי ולשינויים שאני עושה, ונמשך בזה שהוא לא יכול לשמוע אותי מדבר עם אחיי ואחיותיי בכל מה שקשור גם לחינוך שלהם וגם לדת, לאמונה ולחיים, וממריד אותם נגדי, כך שגם הם לא מעוניינים לשמוע ממני. הוא מעיר לי גם על דברים שקשורים להתנהלות שלי בבית. אני גר בבית הוריי מסיבות כלכליות, אבל המריבות בינינו לא פוסקות. אבי אדם טוב בעל לב זהב וגם אגו. איך חוזרים ליחסים תקינים כמו בעבר?

תשובה

אתה מתאר מציאות שמאפיינת רבים מהחוזרים בתשובה. גילית את האור, ואתה רוצה להפיץ את האור הזה לסביבה שלך ולמשפחתך. אפשר להבין. אבל הסיפור שלך עם אבא שלך גלש מעבר למחוזות הדת וההלכה. שים לב לכמות המאבקים והקונפליקטים עם אביך: שולחן שבת, הערות בנושאי דת ואמונה, החינוך של אחיך ואחיותיך וההתנהלות הכללית שלך בבית.
אם תשים לב תראה שבכל הקונפליקטים ביניכם יש סוג של מאבק על טריטוריה. נתחיל בהתנהלות בבית. מי מנהל את הבית, אתה או אביך? שניכם רוצים לנהל את הבית. אבל זו הטריטוריה שלו. פלשת לטריטוריה שלו ואתה ורוצה לעשות שם שינויים. אביך בא ואומר לך בדרכו שלו: "היי ילד, זו הטריטוריה שלי. אני מחליט איפה יהיה המחשב ואיך ייראה שולחן שבת. אתה רוצה לומר דבר תורה? תבקש ממני. אל תשתלט". הוא בעל הבית. אתה רוצה לעשות שינוי? תבקש, תשאל אם מתאים, תכבד. זה הבית שלו.
גם מול האחים שלך: הוא חינך אותך ואת אחיך בדרכו שלו. סביר שתחשוב אחרת ממנו, אבל כשהוא רואה שאתה מנסה להשפיע עליהם, וייתכן שאתה לא עושה זאת ברגישות יתר, הוא שוב מרגיש שפלשת לטריטוריה שלו – לחינוך הילדים שלו. מבחינתו הוא אחראי לחינוך הילדים, והוא לא מוכן שתחנך אותם בניגוד לחינוך שהוא רוצה לתת להם. תזכור שזה הבית שלו, וזכותו לעשות בבית מה שמתאים לו ולחנך את ילדיו לפי הבנתו. אל תשכח, אתה גר בבית הוריך ואינך יכול לשנות את הסדרים שם. קשה לך לראות דברים? זה המחיר שאתה צריך לשלם כדי להיות בבית.
אתה צריך לכבד את אביך. בשלב זה הוא אינו קשוב לך וקשה לו לקבל את השינויים שעשית. מה שעליך לעשות הוא להרפות. לכבד אותו ואת דרכו החינוכית והדתית. לפני שאתה רוצה לומר דבר תורה בשולחן שבת, שאל אותו אם אתה יכול. זו לא פלישה לטריטוריה שלו. קל לנו יותר לתת כשמבקשים מאיתנו. קל לנו יותר להקשיב כשמשתפים אותנו ומתייעצים איתנו. כך גם בנוגע להתנהלות בבית. כאשר אתה תשחרר ותכבד את המקום שלו ואת ההחלטות שלו הוא לא יצטרך להשקיע אנרגיות בהגנה על המקום שלו. ייתכן שהוא ישקיע אותן בלשמוע אותך, אולי בכל זאת אתה אומר דברי טעם ששווה להקשיב להם.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »