כשאחד מאיתנו עובר שינוי

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
אנחנו נשואים שבע שנים. בשנים הראשונות הכול היה די טוב, לפחות כך חשבתי. לפני כשלוש שנים הרגשתי שמשהו לא טוב לי. לא יכולתי לזהות מה בדיוק קרה לי, ולפני כשנה הלכתי לבד לטיפול פסיכולוגי. בטיפול הבנתי שכל החיים שלי לא נתתי ביטוי לעצמי ולצרכים שלי, ובסיוע הפסיכולוגית שלי עשיתי שינויים רבים. 
הבעיה היא שהטיפול גרם לריחוק ביני לבין בעלי. הוא לא מבין מה קורה לי ולוחץ עליי להפסיק את הטיפול, שלדעתו רק הרע את המצב. גם בעלי וגם הנישואין חשובים לי, ואני לא רוצה לוותר עליהם. אבל אני גם לא רוצה לוותר על כל מה שהשגתי בטיפול. אני לא יודעת אם אפשר לשלב ביניהם ומה חשוב יותר. צריכה עזרה.

תשובה
את עוברת תהליך מבורך שהיה ברור שיקרה בשלב כלשהו בחיים שלך. הצורך לתת ביטוי לעצמך ולצרכים שלך הוא צורך בסיסי ואפילו קיומי. הביטול העצמי שלך לא התחיל בנישואין והוא לא בגלל בעלך. זה התחיל הרבה לפני כן, ובעלך הכיר אותך וקיבל אותך כך, עם היתרונות והחסרונות של המצב. במהלך הנישואין בוודאי ויתרת על הרבה דברים, והוא כמעט שלא נדרש לוותר, לא משום שהוא עקשן, את פשוט שמת את עצמך בצד, וייתכן שהיה לך חשוב גם לרצות אותו. במהלך הטיפול למדת על עצמך ועל דפוסי ההתנהגות שלך, על המקור שלהם ועל הסיבות שגרמו לך להיות כזאת.
עברת תהליך ועשית שינוי. זה מצוין. ייתכן שעשית את זה בצורה קיצונית מדי, ובעלך מרגיש שמשהו מהותי השתנה. זה מתחדד כיוון שהוא לא שותף לתהליך אלא מרגיש רק את התוצאה, מרגיש שזו לא האישה שהוא מכיר. גם אם הוא המליץ לך ללכת לטיפול אישי מה שקרה הוא שהתקדמת עם עצמך והוא נשאר מאחור, לא שותף לתהליכים שאת עוברת, וזה מאיים עליו. הוא לא מבין מה בדיוק קורה איתך, כמה זמן זה ייקח, מדוע השינוי קיצוני כל כך, מדוע הוא בא לידי ביטוי ביחס שלך כלפיו, והוא מנסה להחזיר אליו את אשתו הישנה והטובה, אבל את במקום אחר. לא רוצה להיות האישה הישנה שמחקה את עצמה, ובצדק.
כעת צריך להרגיע את החרדה שלו, ואת זה תוכלי לעשות רק אם תשתפי אותו בתהליך שאת עוברת, בדילמות שמתעוררות לך. תני לו להבין שאת אומנם עוברת שינוי עם עצמך, וכמו כל שינוי ייתכן שבהתחלה הוא קיצוני ויידרש זמן שתגיעי לאיזון, אבל התהליך הזה לא רק מועיל רק לך, הוא יעזור לשפר גם את חיי הנישואין שלכם. כאשר בעלך יהיה שותף לתהליכים שאת עוברת, אפילו ברמה של השיתוף בלבד, גם אם יהיה לו קשה, השיתוף עדיין יקל עליו. הוא ירגיש שהכול בשליטה, שאת לא הולכת לאיבוד. הוא יבין שמה שקורה לך הוא תהליך טבעי שהיה קורה במוקדם או במאוחר, ועם זה חשוב שתדגישי לו שאת לא חוזרת אחורה.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »