לחץ מהמצב בארץ

ד"ר חוה אנקור מאמנת אישית וזוגית, מומחית במצבי לחץ ומשבר

שאלה
אני בת 38, אם לארבעה (בני שמונה עד שנה), מאזור חיפה, ומוצאת את עצמי בימים אלו חרדה מאוד בגלל המצב הביטחוני ורעידות האדמה. אני קשובה לכל החדשות בכל הרשתות כדי להיות מעודכנת כל הזמן במה שקורה. אני לא נותנת לילדים לצאת לבד, ואת הקטנים אני מעבירה בלילה לישון איתי, שלפחות הם יהיו קרובים אליי. אני מתעוררת המון בלילה, עצבנית ביום ובקושי אוכלת. בעלי טוען שאני מגזימה, אבל אני דואגת.

תשובה

הדאגה והחרדה אכן מורגשות היטב בכל מה שתיארת. בעלך וילדייך ודאי נמצאים איתך במצב מאתגר ומורכב… בזמן כתיבת שורות אלו יש יותר מתח באוויר ממה שהיה לפני חצי שנה, אבל עם זאת ברוך ה' עולם כמנהגו נוהג, ויעידו על כך המטיילים הרבים הפוקדים את הגליל ואת סובב הכינרת, בתי הקפה המלאים ועוד.
את נותנת לדאגה להשתלט עלייך, ומשפחתך ודאי משלמת על כך מחיר יקר, בעיקר בקיץ ובחופש, כשגם כך המציאות מאתגרת יותר. כדאי להפסיק לשמוע חדשות, אין צורך לשמוע כל היום, זה מגביר מאוד את החרדה. אם יש משהו שתצטרכי לדעת, אל דאגה, הוא כבר יגיע אלייך… בינתיים תוכלי ליהנות משקט יחסי ולשמוח עם בעלך וילדייך. חבל להוציא ילדים ממיטתם, את לא מאפשרת לך ולהם לישון בשקט, ואפשר לתכנן מראש מה תעשו אם יקרה משהו, חלילה.
כדאי להתעמל ולעסוק בפעילות גופנית; זה מרגיע ומאפשר למצב הרוח להשתפר. גם התיאבון יעלה ורמת העוררות בלילה תרד, ותוכלי לישון בשלווה. אפשר וכדאי לתרגל הרפיות להרגעת הגוף. חשוב שתשימי לב לעצמך ותביני שהדאגה הרבה והחרדה שאת נמצאת בה בסופו של דבר מקשה על כל ההתנהלות המשפחתית.
אם לא תצליחי לבד, כדאי לפנות לסיוע מקצועי כדי שתוכלי להחזיר לעצמך ולכולם את השקט ואת ההנאה!