למה אימא מתגמדת מול אבא

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת גילוי דעת 419

שאלה

אני בת 17, בת בכורה. אבא שלי אדם טוב, כריזמטי, עובד הרבה מחוץ לבית, אוהב להחליט ולקבוע דברים, אבל כמעט שלא עוזר בבית. אימא שלי לעומת זאת אישה חכמה, עובדת בעבודה שמרוויחים בה המון כסף, מנהלת את הבית ואת חינוך הילדים ועושה כמעט הכול, כי לאבא אין זמן לעזור לה. זה קצת מרגיז אותי, אבל מה שמרגיז באמת זה שאבא מחליט על הכסף, ממש משתלט על זה עד כדי כך שצריך לשאול אותו על כל דבר שצריך לקנות בבית. 

אני לא מבינה את אימא שלי. היא חכמה, עצמאית בעבודה וגם בבית, אבל בענייני כסף היא מתגמדת לידו ואפילו מנוצלת. אני חושבת שהיא גם מסכימה לזה שהוא כמעט לא עוזר לה, והיא שוב מתגמדת לידו. אני רוצה להפנות אותם לטיפול, ולא יודעת איך להציע את זה לאימא שלי בלי שהיא תרגיש שאני מרחמת עליה.

 

תשובה

אני קוראת את מה שכתבת ולא יכולה להימנע מלחייך ולחשוב כמה שאת רגישה ונהדרת. לראות איך שאת מצליחה לקלוט את חלוקת התפקידים ביניהם ולתת לזה את הפרשנות ההגיונית שלך. אבל תרשי לי לתת לך זוויות נוספת להתנהלות של אימך ואביך.

ראשית, חשוב שתביני שבין אימך לאביך יש שיתוף פעולה יפה. כל אחד מהם בחר להיות במקום שבו הוא נמצא. הוא בחר להיות ראש קטן בכל מה שקשור לבית ולילדים וראש גדול בנושא הכספים, ואימא שלך בחרה הפוך. חשוב שתביני שזו בחירה של שניהם, ושניהם שיתפו פעולה בעניין. נכון שיש לזה מחיר, וייתכן מאוד שאת לא היית מוכנה לכזה שיתוף פעולה, אבל יש לזה גם רווחים, ולהורייך זה מתאים.

שנית, אולי דווקא מאחר שהיא ראש גדול בעבודה שלה ובכל ענייני הבית והילדים, שם היא מעדיפה להקטין ראש, להיות תלויה. היא לא מוכנה לקבל אחריות לעוד דברים. את זה היא משאירה לאביך, ונראה שזה מתאים לו. 

את רואה אותה מתגמדת, אבל אולי בעיניה זה חוזק. זה חוזק לנהל את הבית ולנהל את הילדים. זה בדיוק ההפך מהתגמדות, אף שאביך לא עוזר לה כמעט. היא לא רוצה להיות חזקה בכל דבר, והיא בוחרת דבר שלא מפריע לה להרגיש קצת חלשה. היא רוצה להסיר מהכתפיים שלה אחריות נוספת ומאפשרת לאביך לנהל את כל מה שקשור להוצאות הכספיות של המשפחה.

ייתכן שיבוא יום והיא תחליט שהיא רוצה לשנות את חלוקת התפקידים ביניהם. זה עדיין לא אומר שהיא התפכחה פתאום מאיזה ניצול נורא, אלא שהיא, כמו כל אחד מאיתנו, עוברת שינויים במהלך חייה, ומה שהתאים בעבר לא מתאים גם עכשיו.

אני מבינה שהבחירה שלה נראית בעינייך בחירה גרועה ומתפרשת בצורה שלילית, אבל בשבילה זה לבחור נכון. 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »