מי מתכנן את החופשה המשפחתית?

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

ילד שואב אבק

שאלה

אנחנו נשואים שמונה שנים, בדרך כלל באושר. אבל יש בעיה שמלווה אותנו מתחילת חיי הנישואים שלנו, ואנחנו לא מצליחים להתגבר עליה. בעלי עובד במשרה בכירה שדורשת ממנו שעות עבודה רבות, ונטל הבית עליי כמעט בכל דבר ועניין. קיבלתי את זה עליי בהבנה מוחלטת, ואפשר לומר שזה אפילו מתאים לי. הדברים נעשים מתי ואיך שאני רוצה. הבעיות מתחילות לפני שיוצאים לחופשה. כאן הוא לוקח את המושכות לידיו. קובע, מחליט, מארגן לפרטי פרטים, ואני נשארת פסיבית לגמרי. הוא אומר לי שזה פיצוי על כל הנטל שיש עליי כל השנה, שאני אנוח קצת, אקטין ראש. לי זה קצת קשה, והוא לא מוכן לוותר על התפקיד הזה שלקח (בכוח), ואני מוחה ובסוף שותקת, אבל לא טוב לי שיחליטו בשבילי מה לעשות בחופשות. יש סיכוי לשנות את המציאות הזו?

 

תשובה

השאלה שלך כל כך בהירה וכנה, שהתשובה עליה נמצאת בגוף השאלה.

את מתארת מציאות של חיים משותפים שמצד אחד לא בחרת בה (בעצם אולי כן, בתת-מודע), ומצד אחר מאוד מתאימה לך. את מחליטה, את קובעת, הדברים נעשים מתי ואיך שאת רוצה. כנראה גם לבעלך די נוח שקיבלת עלייך את האחריות לכל מטלות הבית. 

אבל יש איזה רצון גם להרגיש משמעותי בבית, ולא רק בלהביא משכורת. מכיוון שביום-יום את היא שמקבלת אחריות למטלות הבית והמשפחה, הוא מצא לו את הנישה שכנראה מתאימה לו, שבה הוא נותן את חלקו לבית ולמשפחה. שימי לב שגם את זה את רוצה לקחת לו. את מרגישה שאת מאבדת שליטה, אבל על זה הוא כבר לא מוכן לוותר.

כשהוא אומר לך שזה פיצוי בשבילך על כל הנטל שיש עליך כל השנה, האמת היא שזה פיצוי בשבילו, ולכן הוא נלחם על זה. שימי לב שהכול מאוד קיצוני אצלכם. או שהכול (ביום-יום) בידייך, או שהכול אצלו (בחופשות).

העמדה הזו שלך לא תמיד מיטיבה איתך, וכדאי לך לנסות לשחרר, להאציל סמכויות ולסמוך עליו, ולא להיבהל גם אם הדברים ייעשו לא בדיוק כפי שהיית רוצה. 

הרווח עולה על ההפסד: תגלי ששחרור משליטה מאפשר לך לעשות דברים אחרים, פותח לך פניות בזמן ובעיקר בנפש, תגלי שיש לך משמעות גם כשטביעת האצבע שלך אינה על כל דבר, תגלי שיכול להיות נחמד להיות לפעמים ראש קטן, או נכון יותר ראש נשען.

האיזון יבוא לידי ביטוי גם אצל בעלך. הוא כבר לא יצטרך להילחם על מקומו בבית דרך אחיזה מוחלטת בתכנון החופשה. הוא יוכל לשתף אותך בהחלטות ובוודאי להתייעץ איתך לפני שמקבלים את ההחלטה היכן ואיך לנפוש. כך תוכלו לא רק לצאת לחופשה אלא גם ליהנות ממנה. 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »