מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת גילוי דעת 412

שאלה:

יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית ספר היסודי, ובעת האחרונה נתקלנו בתופעה של סגידה למותגים. הילדים חשופים (לא מתוך ביתנו) לדמויות שלא היינו מגדירים דמויות מופת אלא דמויות שלקוחות מתוכניות כמו סמי הכבאי, אנה ואלזה, נסיכות למיניהן וכדומה. בעקבות כך הם מבקשים שנקנה להם חפצים שמוטבעות עליהם הדמויות האלה. כל ההסברים שלנו שאלו דמויות ללא כל ערך, שלא מתאימות לתרבות שלנו והצורך לצרוך מוצרים עם תמונות שלהן לא מעיד על חוכמה, לא עוזרים לנו במיוחד כשהם רואים שהם שונים מהחברים שלהם בבית הספר. כבר בגיל הזה אנחנו נכנסים איתם למאבקים ולמריבות, ולא יודעים מי מאיתנו צודק.

תשובה

מי צודק? כולכם צודקים. אתם ההורים צודקים ברצון שלכם לחנך את ילדיכם לפי השקפת עולמכם ושלא תהיו מוכנים שילדיכם יסגדו למותגים וירכשו מוצרים שמוטבעות עליהם תמונות שנוגדות את התרבות שלכם. זכותכם גם שלא לשתף פעולה עם הילדים שלכם בעניין הזה.
אבל גם הילדים שלכם צודקים. אתם שלחתם אותם לבית ספר שבו הילדים חשופים לתוכניות או לדמויות מתוכניות שונות, והילדים שלכם בעל כורחם נחשפים לזה. החברים שלהם צורכים מוצרים עם הדמויות האלה, וטבעי שילד ירצה להיות דומה לחבריו ולא להיות יוצא דופן.
ובכל זאת אתם מבינים שחובת החינוך מוטלת עליכם ומתפקידכם ללמד את ילדיכם להתמודד עם המורכבות של השוני ביניכם ובין החברה שבה הם נמצאים. אבל זה יכול לקרות רק ממקום של מכנה משותף ביניכם, מיכולת להיות מחוברים לעולם שלהם בכל תחום. כשאתם פוסלים על הסף את הצורך של הילדים לקנות מוצרים עם הדמויות האלה, אתם מאבדים אותם. אין מכנה משותף. כשאתם מזלזלים ברצון שלהם לדמות לחבריהם, אין סיכוי שהם באמת יקשיבו לכם.
כדי שהילדים יבינו אתכם ויכבדו את סירובכם לשתף פעולה עם קניית המותגים האלה עליכם קודם כול לכבד אותם. לכבד אותם פירושו להבין את הצורך הזה שלהם, להבין שחשוב להם להיות דומים לחברים שלהם, להבין שזה מה שמעניין היום את הילדים, להבין שבעיניהם נחמד להם שיש דמות כזו או אחרת על הקלמר שלהם. להבין, אך לא בהכרח להסכים.
האמירה שלכם שאתם מבינים אותם ואת הצרכים שלהם יוצרת מכנה משותף איתם ומאפשרת לכם להשפיע עליהם לשמוע אתכם גם אם הם לא ממש מסכימים איתכם. כשהם יראו שאתם מכבדים אותם, גם אם הם לא יסכימו לדעתכם הם יכבדו אתכם, ומי יודע… אולי הם גם יצליחו לשכנע אתכם שסמי הכבאי על הקלמר זה לא דבר שכדאי לכם להיאבק עליו.