נחש בתחפושת

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
במאמרך הקודם אמרת בשם ספר העיקרים שכיבוד הורים הוא יסוד לעבודת ה'. לצערי נראה לי שאילו הייתי מכבדת את הוריי, לא הייתי עובדת ה' בכלל. הם עשו ועושים הכול כדי למנוע ממני להיות שומרת תורה ומצוות. זה פרימיטיבי בעיניהם ומנוגד לחיים, והם ממש מרחמים עליי. האם זה נכון בכל מקרה?

 

תשובה
שאלת שאלה מצוינת, אבל היא קוראת לנו להעמיק מבט. בדיון החיצוני ההורים שלנו מתנגדים לאמת ונלחמים נגדה או נגדי אם אני הולכת בה. כמובן, כשיש סתירה אדם חייב לירוא מה' יותר משהוא ירא הוריו. השאלה שעומדת לפתחנו היא לא מה עושים אלא איך עושים. אפשר, ולפעמים חובה, לעשות דבר בניגוד למה שההורים אומרים, אבל אם נעמיק נראה שההתנגדות שלהם נובעת לא רק מהשונות בדעות אלא בעיקר מה'איך', מהאגו שלנו שעולה טרמפ על הוויכוח האידאולוגי.

ונסביר: ההלכה במצוות מורא אב ואם מדברת על שלא קוראים להורה בשמו אלא אבא או אימא. שם כללי של תפקיד ולא השם הפרטי שלהם. בפשטות זה מפני שמירת הפער. המיקום. הוא לא חבר שלנו, ולכן לא קוראים לו בשמו. אבל אפשר להבין, שהרי שם הוא מהות וצורת ההתגלות של הדבר כלפינו. יוצא שההורים מופיעים כלפינו לא מצד אישיותם הפרטית, הבוחרת טוב או רע, אלא מצד תפקידם האלוקי כלפינו: הורים.
הורה הוא מורה דרך. הוא חש באינטואיציה ההורית שלו מתי אנחנו פועלים ממקום נכון ומתי אנחנו פועלים מהאגו שלנו. כשהוא מרגיש את היצר הרע שנכנס פנימה, את ההתנשאות או הקורבניות וכדומה, גם אם במידה מועטה ממש, הוא מתנגד ויורה. לא עלינו חלילה אלא על הנחש הכרוך על צווארנו. בתחושה שלנו זה צעיף יפהפה שמגדיל את החשיבות ותחושת הערך שלנו. באמת זה נחש שמנסה להפיל אותנו ברשת הגאווה, ואז כל "הודי נהפך עליי למשחית", חלילה.
דווקא אם חשוב לך לטהר את הבחירות שלך, שהן ייעשו באמת לשם שמיים בלי זיוף ורווחים מפוקפקים, חשוב להתברר מול ההורים, לנקות את האגו מהסיפור. כשנהיה מוכנים להיות מלמטה, לא היודעים טוב יותר, הצודקים, הנעלים או הקדושים המעונים, ישתנה יחסם אלינו (מניסיון של רבים). לא דעותיהם בהכרח אלא היחס שלהם לבחירות שלנו, (אפשר לראות בזה מדד לנקיות שלנו), וממצב של לחץ וחוסר שביעות רצון ומריבות קורה שהם אפילו משתפים פעולה איתנו.
לכן ניעזר בהם לגלות את הנחש המתחפש את העמלק שמנסה לחדור ולעקר ולקרר דווקא כל דבר שבקדושה. נזכה למחות אותו, וליהודים תהיה שוב אורה, זו תורה, ושמחה וששון ויקר.
בהצלחה, יקרה.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »