ניהול כלכלי של הבית

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
אנחנו נשואים 15 שנה. בתחילת נישואינו היו לנו קשיים כלכליים גדולים, וחלק גדול מזה היה בגלל ההוצאות הבלתי מרוסנות של אשתי. לכן קיבלנו החלטה משותפת שאני אהיה אחראי לכל ההוצאות הכספיות כדי למנוע בזבוזים מיותרים. ריכזנו את המשכורות לחשבון אחד, ניהלתי את הכול בשקיפות מלאה ואפילו הצלחנו לחסוך ולקנות בית. אני רוצה לציין שאת כל ההחלטות בבית אנחנו מקבלים ביחד. ההסדר הזה החזיק מעמד עד עכשיו, אבל עכשיו אשתי החליטה שלא מתאים לה יותר. היא מודה שלא סבלה ממחסור ושהייתי קשוב לצרכים שלה, אבל היא רוצה שהאחריות הכלכלית תהיה משותפת. כלומר, שלא תהיה לי זכות לומר לה מתי מתאים לקנות מה שהיא רוצה ומתי לא. 

במילים אחרות, היא רוצה כרטיס אשראי. אני מבין אותה אבל חושש ששוב ניפול לבור שנפלנו אליו בעבר. מה עושים?

תשובה
אתה מתאר כאן בעיה נקודתית. אתם פועלים יפה בזוג, מקבלים החלטות בשיתוף מלא ואפילו ההחלטה איך תתנהלו כלכלית מתקבלת במשותף. ההחלטה החזיקה מעמד 15 שנים, וזה מעיד שגם אשתך הבינה את הבעייתיות בנטייה שלה לקנות דברים בצורה בלתי מווסתת.
עכשיו בוא נבדוק מה קרה לה. למה היא החליטה שלא מתאים לה יותר. כרטיס אשראי הוא הרבה מעבר לכסף. הוא ביטוי לעצמאות. גם אם ההחלטות שלכם בבית משותפות, עדיין יש בכרטיס הזה עצמאות מסוג אחר. אמירה של "אני רוצה לבחור מה לקנות ומתי לקנות", "אני לא צריכה לבקש רשות על כל בגד שאני רואה ברחוב". נכון שבתחילת נישואיכם היו הוצאותיה בלתי מרוסנות, אבל עברו 15 שנים. היא ראתה את ההתנהלות שלך והתבגרה, והיא גם חיה במאה ה-21.
החשש שלך מובן לגמרי, ולכן צריך רק לראות איך לעשות את זה נכון כדי שלא ליפול שוב. לשבת יחד ולהחליט איך לנהל במשותף את ההוצאות הכלכליות. מי אחראי למה, איך לחלק את ההוצאות החודשיות שלכם בלי שום חריגה. סביר להניח שבהתחלה יהיו נפילות. תיזהר שלא ליפול למלכודת של מאבק על כוח. קח את הנפילות שיהיו לה כבסיס ללמידה ולא כהוכחה לכך שלא השתנתה. היא תזדקק לליווי ולהדרכה שלך, והיא תקבל אותם רק אם אתה תשכיל לעשות זאת ברגישות ובהבנה למצבה. כשם שאתה סומך עליה בכל ההחלטות המשותפות שלכם, סמוך עליה גם בתחום הזה.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »