עזרה לזוג צעיר

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
בתי בת ה-21 התחתנה לפני כשלוש שנים. אנחנו ההורים לא התלהבנו מהרעיון שהיא תתחתן בגיל צעיר. הצענו להם לחכות קצת, להתבגר, לא להיפרד, רק שתסיים לפחות שנה אחת של שירות לאומי, ושגם הוא יתבגר קצת לפני שנכנסים למערכת מחייבת כל כך. כשראינו שהם נחושים להתחתן הם קיבלו את ברכתנו. הקשר שלי עם הבת שלי טוב מאוד. היא משתפת אותי ונעזרת בי בלימודים שלה, במתן עצות לבת שזה עתה נולדה לה ובתחומים רבים, אבל מילה לא על הזוגיות שלהם. הם משדרים שהכול בסדר, אבל לאחרונה משהו בי מרגיש שיש בעיות במישור הזוגי. אני דואגת מאוד ורוצה לעזור אבל לא יודעת במה ואיך לעשות את זה אם היא לא משתפת פעולה.

תשובה

אין ספק שגיל 18 הוא גיל צעיר להתחתן, אם כי יש נערות שבשלות נפשית ורגשית להינשא בגיל הזה. ייתכן מאוד שבתך נמנית עם אותן נערות, וההתעקשות שלה להתחתן נבעה מההיכרות שלה עם עצמה.

יש קונפליקטים והתמודדויות בין בני זוג, ובעבודה משותפת על הקונפליקטים מגלים שהם חלק מהצמיחה האישית והזוגית של בני הזוג. מובן שזה נמדד על הרצף. אם רוב הזמן הכול בסדר ובין לבין יש גם קונפליקטים, זה נורמלי וטבעי. לזוג שאינו חווה קונפליקטים צריכה להידלק נורה אדומה, זה מצריך בדיקה אם מי מהם מוחק את עצמו בשביל בן הזוג, וזה נושא בפני עצמו.

אם כן, גם אם יש קונפליקטים בחיי הנישואין של בתך זה נורמלי וטבעי כל עוד הם מצליחים להתמודד עם זה. אבל השאלה אחרת. את מתארת קשר משתף ופתוח בינך לבין בתך. אם הרגשתך נכונה ויש בעיות במישור הזוגי, מדוע היא לא משתפת אותך? הרי ברור לה שאת יכולה לעזור לה כשם שאת עוזרת לה בתחומים אחרים. ייתכן שהיא מאמינה שדברים כאלה צריכים להיפתר בין הבעל לאשתו בלי לערב את ההורים, בשונה מנושאים אחרים שבהם אין לה בעיה לשתף אותך.

ייתכן גם שיש בעיות ביניהם, והיא חוששת לספר לך, חוששת להיראות חלשה, במיוחד אחרי כל ההזהרות שלכם שהיא צעירה מדי להתחתן. אף אחד לא אוהב לשמוע "אמרתי לך". אולי היא חוששת שבכל זאת צדקתם, ולכן מעדיפה להסתיר זאת. 

היא צריכה שינרמלו את מה שקורה לה, לדעת שבעיות יכולות לצוץ אצל כל זוג, גם זוג שהתחתן בגיל מבוגר. שצריך להיות ערים אליהן ולמצוא את הכלים שבהם אפשר להתמודד איתן ולפתור אותן.

אני מציעה לך לנסות לפתוח איתה את הנושא בעדינות, לבדוק שתחושות הבטן שלך נכונות ולומר לה שזה נורמלי ולא בהכרח קשור לגילה הצעיר. זה קורה להרבה זוגות. לפרגן לה על כל מה שהיא מצליחה לעשות: ללמוד, לעבוד, ללדת, לגדל בת. לתת לה להרגיש בטוחה לשתף אותך בלי לחשוש לשיפוטיות שלך. אמירה כזו יכולה להסיר את המחסום שמונע ממנה להיפתח ולקבל את העצה והתמיכה שהיא זקוקה להן כל כך.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »