קידום בעבודה – מי משלם את המחיר?

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת גילוי דעת 419

שאלה

הציעו לי קידום של ממש במקום העבודה שלי, ובמקום שבעלי ישמח, לא רק שהוא לא מפרגן אלא הוא מתנגד נחרצות ומסביר שהתפקיד הקשה יבוא על חשבון הבית והילדים, ולא בטוח שהוא מתאים לי. אני המפרנסת העיקרית בבית (הוא בשלב הלימודים ועובד משרה חלקית מאוד), ולכל קידום שלי יש השפעה על השכר שאני מביאה הביתה. אני היא שנמצאת רוב היום עם הילדים ולא מוותרת לעצמי, והוא בכל זאת מתנגד. הנטייה שלי היא להתעלם מההתנגדות שלו עד שיתרגל למצב החדש. האם זה לגיטימי? בכל זאת מדובר על העבודה שלי.

 

תשובה

לכאורה בעלך היה צריך לשמוח על האפשרות להתקדם במקום העבודה שלך, לשמוח שאת מוערכת ומצליחה וגם לשמוח שהשכר שלך יעלה, אבל משום מה זה לא קורה. את שואלת אם להתעלם מההתנגדות שלו ולקבל את הצעת הקידום, אבל השאלה שאת צריכה לשאול את עצמך היא מדוע הוא מתנגד? זה נוגד את ההיגיון. מה גורם לו לא לפרגן לך ולא לשמוח שאת מוערכת?

במכתבך ציינת שאת המפרנסת העיקרית בבית ושאת עם הילדים רוב היום וכו’. כדאי לך לבדוק עד כמה את משתמשת ביתרון הזה שיש לך עליו, עד כמה את טורחת לציין את זה בוויכוחים ביניכם, עד כמה את נותנת לו להרגיש שיש לך עליונות עליו. ואם הוא שורד למרות (חוסר) האיזון ביניכם, שהוא לומד ואת עובדת ומפרנסת, ברגע שאת מתקדמת בעבודה שלך והשכר שלך עולה האיזון מופר והפער ביניכם הולך וגדל.

גם השאלה אם להתעלם מההתנגדות עד שיתרגל למצב החדש מחדדת את תחושת חוסר שיתוף הפעולה ביניכם ואת הזלזול בעמדותיו, וזאת אף שאנחנו חיים בעידן שבני זוג אינם יכולים לאסור דבר זה על זה או להחליט זה בשביל זה, אבל בין זה לבין ההתעלמות מרצונותיו יש מרחב פעולה של בני הזוג שבו הם יכולים להסביר את עמדותיהם ולוותר מרצון ולא מכפייה.

ייתכן שאילולא נופפת בדגל הזה, שאת המפרנסת העיקרית, באופן שגורם לו להרגיש נחות ממך, וגם את היית מתייחסת לכך כאל בחירה משותפת ואל הלימודים שלו כאל משימה משותפת, הוא לא היה מרגיש מוקטן אלא שמח בשמחתך ומפרגן לך, וזאת לצד הבעת דעתו בעניין ברמה העקרונית על ההשלכות שיהיו עליכם כמשפחה אם תקבלי את הצעת הקידום בעבודה בשלב הזה של חייכם. 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »