קפיצה קטנה לחו"ל

ד"ר חוה אנקור מאמנת אישית וזוגית, מומחית במצבי לחץ ומשבר

בתי בת 18, ילדה טובה, ואפשר לומר שהיא עוברת את גיל ההתבגרות בקטנה, בלי זעזועים מיוחדים. עכשיו היא באה ברעיון חדש: לטוס לטיול של שבוע ברומניה עם חברותיה (גם הן ילדות טובות). היא אפילו הצליחה להוציא היתר הלכתי מהרב שלנו, שאחרי שנים קשות כל כך בלימודים הן ממש חייבות לנקות את הראש. אני יודעת שזה הטרנד החדש, אבל הפער הזה בינינו תפס אותי לגמרי לא מוכנה, מופתעת ואפילו קצת בפניקה. מאיפה להתחיל?

תשובה

בואי נעשה קצת סדר. רבים טסים לחו"ל כדי לנקות את הראש. עוד סיבה לטוס היא ההזדמנות לפרוק עול, אבל לפי מה שאת מתארת יש לך ילדה טובה שרוצה לטוס עם ילדות טובות ואפילו ביקשה היתר הלכתי לצעד הזה.
אחרי שעברת את המשוכה ההלכתית, ומההיכרות שלך עם בתך וחברותיה את לא מזהה סימנים של חיפוש מקום לפרוק עול, נשארת להתמודד עם הדאגה לילדה ועם הרעיון החדש שתפס אותך לא מוכנה. עד עכשיו חשבת שכמעט אין פער דורות ביניכן ושאת מעודכנת בעולמה התרבותי, ופתאום את מגלה שבכל זאת יש פער.
כשהיית צעירה בת גילה טיסה לחו"ל עם חברות לא הייתה אפילו בגדר אפשרות, ואת החופשות שלך בילית בהדרכה בקייטנות, בחיפוש מעיינות בגולן שאף אחד עדיין לא גילה וכדומה, ופתאום את מגלה מציאות חדשה וקצת מאיימת, אבל המציאות החדשה הזאת מקיפה אותנו מכל הכיוונים.
היום בכל תחום יש מבחר עצום של אפשרויות. הסתכלי בארון הבגדים שלה, בארון המטבח שלך: סוגי קפה, סוגי דגני בוקר, סוגי גבינות; אם היא לומדת בתיכון גדול יש בו המון מגמות, יש מבחר עצום של אפשרויות לשירות לאומי. בכל תחום בחיינו אנחנו מוקפים אין-סוף אפשרויות בחירה, ולכאן מצטרף הנופש בחו"ל. הבת שלך כבר אינה מסתפקת בטיול בארצנו הקטנה. אפשרויות הבחירה רבות, זמינות, זולות וקרובות מאי פעם. זה כבר לא דבר יוצא דופן.
לכן מה שנשאר הוא להבין את המציאות ולא להילחם בה. לשדר לבתך שמצד אחד את סומכת עליה, ומצד אחר, מכיוון שהיא בכל זאת עדיין ילדה, ללוות אותה בהכנות, לצייד אותה באמצעי זהירות ובטיחות, לחשוף בפניה את הבעיות שהיא עלולה להיתקל בהן, גם ההלכתיות, ובפתרונות ההלכתיים, לקבל ממנה את כל המידע היכן היא אמורה להיות ומתי, גם לפני שהיא יוצאת וגם כשהיא נמצאת שם. אפילו רק בהודעות, כדי לאפשר לה להרגיש את העצמאות והחופש.
זכרי, ככל שתתמכי בה פחות היא תשתף אותך פחות ורמת החרדה שלך תגבר. תני לה להבין שלמרות חששותייך (וייתכן שגם חששותיה) היא תקבל ממך את מלוא התמיכה, ובע"ה תחזור הביתה בריאה בגופה ובנפשה.