שונים ומשלימים

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה

חוות דעת, גילוי דעת 414

שאלה:

אנחנו נשואים כ-15 שנים וחיי הנישואין שלנו יציבים למדי, אך יש תחומים שבהם השוני ביני לבין בעלי בולט ואפילו מפריע לתפקוד היום-יומי. אני ספונטנית מאוד, מתלהבת מהר ומסוגלת להחליט בן רגע, ואילו הוא בדיוק הפוך, נדרש לו המון זמן להחליט ולפעמים הוא אפילו מצליח לצנן את ההתלהבות שלי. יש מצבים שמייד כשאני מציעה הצעה הוא שולל, ורק אז מתחיל לחשוב עליה ולהסכים איתי. מאוד קשה לי לחיות עם מעצור. אפשר להשתנות בגילנו?

תשובה

למה להשתנות? לי נראה שה'הסדר' הזה שלכם, שאת ספונטנית והוא כבד יותר, יכול לעבוד מצוין אם לא תנסו לגרום לבן הזוג שלכם להיות כמותכם.
נסי לחשוב מה היה קורה אילו שניכם הייתם ספונטניים ומקבלים החלטות במהירות או ששניכם הייתם איטיים ומחושבים מאוד: לא בטוח שההתנהלות שלכם הייתה יעילה יותר.
ייתכן אפילו שזה שהוא זהיר ומחושב מאפשר לך להיות ספונטנית יותר, מכיוון שאת יודעת שיש מי שיווסת, שיחשוב בשיקול דעת, וכך תקבלו החלטות לאחר חשיבה מקיפה. ודאי גם הוא נהנה מהספונטנית שלך, מכיוון שזו ההזדמנות שלו לעשות דברים שלא חשב עליהם.
זו צורת החשיבה שלו, לכן תני לו לעבוד בקצב שלו ואל תכפי עליו לקבל את ההחלטות שלו בקצב שלך; תני לו להרגיש שהרצונות שלך הופכים להיות גם הרצונות שלו. אל תנסו לשנות זה את זה ואל תראו בשוני של האחר איום על עצמכם.
כשלא תראי בחשיבה האיטית והמחושבת שלו איום על הספונטניות שלך או מעצור לרצונות שלך, אלא השלמה ואיזון להתנהלות שלך, החיסרון הזה יהפוך יתרון.