תלות ומרחב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
אני נשואה ארבע שנים. אלו הנישואים השניים שלי. הייתה לי תקווה גדולה, כי הייתי גרושה (+3) וחוויתי בדידות נוראה במהלך 15 שנים. אבל בעלי עובד בעבודה שדורשת ממנו שעות עבודה רבות, ולא נשאר לו זמן פנוי אליי. אני מבקשת, מתחננת שיהיה איתי יותר, והוא טוען שהוא משקיע בי ומפנה את זמנו בשבילי ככל יכולתו.
חשוב לי שבנישואים האלה נהיה באמת ביחד. אין לי עניין לעשות דברים לבד. שבעתי מזה 15 שנה. התחתנתי שוב כדי שיהיה לי פרטנר לחיים ונעשה דברים ביחד, עד כדי כך שהעדפתי לוותר על הנישואין מלחיות בצפייה שבעלי יואיל להתלוות אליי או להיות איתי. בשלב זה בעלי שינה גישה ומשתדל הרבה יותר. הבעיה עכשיו היא שבכל פעם שהוא לא איתי אני נתקפת בחרדה שמלווה בתסמינים פיזיים. אני מתחילה לחשוב שאולי הקשר הזה לא טוב לי ובכל זאת עדיף להיפרד.

תשובה
את מתארת שתי תקופות בחייך שלהן מכנה משותף. התקופה שהיית גרושה ובודדה מאוד אף שיש לך שלושה ילדים, והתקופה שבה את נשואה ויש לך ציפיות גבוהות מהנישואין האלה, שאמורים לתת מענה לבדידות שהיית בה ואף לרפא את פצעי העבר. הציפייה שלך מבעלך טכנית מאוד, שום מילה על ציפיות רגשיות. התחושה שלי היא שיצרת תלות מאוד גבוהה בבעלך עד כדי כך שאין בעינייך שום ערך ומשמעות לדברים שאת עושה בלעדיו. קשה מאוד לחיות כך. גם לך, גם לבעלך.
ברור שמתחתנים כדי להיות ביחד, אבל ב'יחד' הזה חשוב שתהיה נפרדות. עם כל כמה שזה יישמע לך מוזר, זה אפילו יגביר את הקשר ביניכם ולא יחליש אותו. התלות היא שמחבלת בקשר הזוגי. כשאת יוצרת תלות כזאת בבעלך את מוותרת על עצמך. תראי איך אין ערך לדברים שאת עושה כשאת לבד, איך את לא מסוגלת ליהנות מדברים בלי קשר אליו. לא חבל? נוסף על כך התלות הזאת היא משא כבד על הכתפיים שלו, היא כובלת אותו, ואז הוא עושה את הדבר הטבעי – בורח.
בעלך לא רוצה לאבד אותך. הוא שינה גישה ומשתדל הרבה יותר, ובכל זאת כשהוא לא איתך את נתקפת חרדה. תראי מה קורה לך, איך איבדת שליטה על החיים שלך והעברת אותה לבעלך, איך את מוותרת על עצמך. איבוד השליטה על חייך הוא הגורם להתקפי חרדה.
פרדה לא תפתור את הבעיה; ההימנעות רק תחזק את הבעיה. אומנם לא יהיו לך ציפיות מבעלך, אבל תיתני לבדידות לשלוט בחייך.
אני מציעה לך לפנות לגורם מקצועי שבעזרתו תוכלי לחזק את הערך שלך בעיני עצמך ולגלות את הכוחות הטמונים בך, וכך להפוך את הקשר התלותי שלך בבעלך לקשר בריא ונעים יותר שנותן מרחב לשניכם.

כתבות נוספות באותה קטגוריה