תקשורת והבעת רגשות בזוגיות

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה

שאלה
אנחנו נשואים ארבע שנים, ובעלי אינו יודע להביע רגשות. כמעט שום רגש. הוא גם כמעט לא משתף אותי במה שקורה לו במהלך היום (זה מזכיר לי מאוד את אבא שלו), אבל כשאני רואה אותו עם חבריו לעבודה אני קצת מקנאה. איתם הוא מדבר איתם בחופשיות על כל מה שקשור לעבודה שלהם. הייתי רוצה שידבר גם איתי כך. זה כואב לי כל כך עד שגם אני, שמגדירה את עצמי אדם פתוח, כמעט שלא משתפת אותו, והמצב הידרדר וכמעט אין שום תקשורת בינינו חוץ מדברים טכניים הקשורים לבית ולילדים. זה ניתן לשינוי? איך יוצאים מזה?

תשובה
נתחיל בבעלך. את מתארת אותו כאדם שמתקשה להביע רגשות, ונוסף על כך הוא גם לא משתף אותך בדברים שאינם קשורים לרגשות. אלו שני דברים שונים שלא בהכרח צריכים לבוא יחד. את בעצמך רואה שהוא משתף את חבריו לעבודה במה שקורה לו.
צריך לבדוק מדוע הוא נמנע מלשתף אותך במה שעובר עליו. האם רק כי זה מה שראה אצל אביו? אם כן, מדוע עם החברים הוא מתנהל אחרת? כדאי לך לשים לב מה קרה כשהוא שיתף אותך, כיצד הגבת ואם יש קשר בין זה לבין הרצון שלו לשתף אותך.
כמו כן כדאי להבין מדוע הוא אינו מביע רגשות. גם אדם שאינו מביע את רגשותיו אינו נטול רגשות. ייתכן מאוד שזה מה שהוא ראה בבית, שאסור להביע רגשות, והחשש להביע רגשות גורם לו להימנע מלהביע אותם, אבל ההימנעות רק מגבירה ומחזקת את החשש. במיוחד שלא רק הוא נמנע, אלא גם את מצטרפת להימנעות הזו ומגבירה את החשש של שניכם.
ובקשר אלייך, אני מבינה שקשה לעבוד לבד. קשה לשתף ולהביע רגשות כאשר בן הזוג אינו משתף פעולה, אבל מה שקורה הוא שההימנעות שלך מחזקת את התקשורת הלקויה ביניכם.
במצב שלכם הייתי מציעה לכם לבדוק את המקור והסיבה לכך שהוא אינו מביע רגשות. מהן הסכמות ותבניות החשיבה שגורמות לו להימנע מלהביע רגשות. פעמים רבות כאשר יודעים מהי סיבת ההתנהגות אפשר לשלוט בה ולשנות אותה. גם כאן, כאשר הוא יבין (אם לא תצליחו לעשות זאת בעצמכם, אפשר להיעזר בעזרה מקצועית) מדוע קשה לו להביע רגשות, זה כבר יהיה בשליטתו.
הבעת רגשות היא מיומנות נרכשת. את יכולה לשמש לו דגם לתקשורת זוגית בריאה: שתפי אותו את במה שקורה לך וברגשות שלך. לאט-לאט הוא יתחבר למודל הזה של שיתוף והבעת רגשות וירגיש צורך לשתף אותך במה שקורה לו ובמה שהוא מרגיש.
חשוב לי להדגיש שהתגובה שלך על הרגשות שלו ועל השיתוף שלו חשובה מאוד ותקבע אם הוא ימשיך לעשות זאת או יפסיק. ככל שתימנעי מביקורת ובמקומה תביעי אמפתיה ותתמכי בו, כך יגבר הרצון שלו לשתף אותך ולחלוק איתך את רגשותיו.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

מנה חמה

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: למה חם קיבל כזו “מנה

קרא עוד »

הכרת הטוב

חוות דעת | הרבנית אהובה צוקרמן, מטפלת זוגית ומשפחה הגענו ל”אחרי החגים” והחזרה חשגרה רחוקה

קרא עוד »
חוות דעת גילוי דעת 412

מי צודק

זיוה קוסטינר, מטפלת זוגית ומשפחה שאלה: יש לנו שני ילדים שלומדים בכיתות הנמוכות של בית

קרא עוד »