איך היה בלינצ'טרנט

טור עברי | אבישי עברי - עיתונאי וחוקר תרבות

לינצ'טרנט זה אף פעם לא נעים. מי שיצא לו למצוא את עצמו במרכזה של סערה ציבורית, פרצופו מרוח על שערי העיתונים ושמו נישא במהדורות החדשות, יודע שכיף גדול זה לא.

זכיתי לככב בסערה כזאת בעקבות סרטון שכתבתי לקמפיין הליכוד. נניח רגע בצד את המסר הפוליטי (בינינו, אני חושב שהאמירה כי מדיניות השמאל מסוכנת לישראל היא בשלב הזה בגדר עובדה אמפירית ולא הבעת דעה. גם כשהיא מבוצעת על ידי ממשלות ימין, אגב) ונדבר על החוויה ולקחיה.

החוויה המרכזית היא של חוסר אונים. בכתיבת טור יש לרשותך מאות מילים להסביר ולפרט, לנמק ולסייג. כשאתה אייטם ראשי אתה מצטמצם לשורה, לכל היותר שורה וחצי. בתצורה המופחתת הזאת אתה משוגר לשמי הציבוריות הישראלית כמו חללית ישראלית על טיל אמריקאי, היישר לתודעתו ולסדר יומו של כמעט כל אזרח בישראל. אם ההקשר של הפרסום שזכית לו חיובי, הרווחת (אבל אז אתה לא פותח את המהדורה), אם ההקשר שלילי, שום מטוס כיבוי לא יוכל לעזור לך לכבות את הלהבות.

הלהבות מגיעות בכמה צורות. הפשוטה והמיידית היא האלימות המילולית ברשתות החברתיות. אני מוותיקי הפעילים ברשתות החברתיות בישראל (ב-2007 היינו בפייסבוק רק קומץ ישראלים, בממשק באנגלית בלבד, ואפילו לא התווכחנו על פוליטיקה אז. עוד חשבנו שפייסבוק הוא מין משחק חברה לשעות הפנאי), כך שאלימות מילולית, אפילו חריפה, אינה זרה לי. בסופו של דבר מדובר ברגע אחד של חוסר נעימות, ואז עוד דקת התעסקות עם חסימה ודיווח, אבל המסה והקצב של ההודעות יוצרים אפקט מחניק משל עצמם. גם מי שהתרגל למציאות שבה אנשים זרים מרשים לעצמם לשחרר בחופשיות את כל הגועל האצור בנפשם פנימה, ועוד בכתב ולצד תמונתם, יחוש לא בנוח במצב כזה.

גל ההדף השני הוא הקולות הדואגים. למעשה את רוב הזמן שהשקעתי במשבר התקשורתי הזה השקעתי בהרגעת חברים, מכרים וקרובים רחוקים (כולל כאלה שלא דיברנו 20 שנה), ששמעו על הסערה והתקשרו לברר מה שלומי ואיך אפשר לעזור. זה כמובן מחמם את הלב, אבל זאת עוד עדות מבעיתה לכוח של תקשורת ההמונים ולהיקף ההשפעה שלה.

ולבסוף, העיתונאים עצמם. לא הייתה תוכנית אקטואליה אחת, ברדיו או בטלוויזיה שלא שלחה מפיק להתקשר אליי, ולחלקן יש יותר ממפיק אחד! יומיים-שלושה הטלפון שלי לא הפסיק לצלצל, כמעט בלי הגזמה. זה הביא אותי לשתי מחשבות נוגות: 1) איזה עדר. כולם רצים יחד לאותה נקודה. 2) טלפון? ב-2019? בהינתן ווטאסאפ, מישהו באמת עונה לכם?

מאמרי מערכת נוספים: