טור עברי

טור עברי | אבישי עברי - עיתונאי וחוקר תרבות

"כך פועל מערך עצום של חשבונות מזויפים לטובת קמפיין הליכוד", הכריזה כותרת ראשית ענקית בצבע אדום.

השקט שאחרי הבחירות מעורר מחשבה על הבחירה שיש לנו בכלל.  כמה אנרגייה, זמן ומאמץ השקענו בבחירות האלה אפילו אם אנחנו לא פעילים פוליטיים. ההזדהות והמעורבות הפוליטית של הישראלים היא מהגבוהות בעולם גם כששיעור ההצבעה נמוך יחסית. כולנו מתעדכנים בפוליטיקה, מתווכחים על פוליטיקה, רבים על פוליטיקה. יש לזה הסברים הגיוניים: החלטה מדינית של ממשלה פה יכולה להשפיע בחדות על חיי האזרחים, לגרש אותם מביתם, להציף את סביבתם בטרוריסטים חמושים בנשק קל או תלול מסלול, לגייס אותם למלחמה וכו'. גם מבנה המשק הריכוזי, ירושה מימי מדיניות המפלגה האחת של העשורים הראשונים לחייה, גורם לכך שלהחלטות פוליטיות יש השפעה ישירה ומיידית על פרנסתם של רבים מאזרחי המדינה.
אבל מעבר להסברים השונים זאת עובדה שיש לקבל: הישראלים מעורבים ומושקעים רגשית בפוליטיקה המקומית. מה שמציף תמיד את השאלה – בשוך הקרבות וכשמתפזר העשן, בשלב שבו מגרדים בראש ותוהים אם הזיכרון שלנו נכון ובאמת מועמדים לראשות הממשלה אמרו זה על זה את מה שנדמה לנו שאנו זוכרים שאמרו – כמה הועלנו בבחירתנו?
 
על השמאל אין כל כך מה לדבר במונחים של תועלת פוליטית. כבר כמה מערכות בחירות שהוא משקיע את כל האנרגייה שלו בניצחון בבחירות לשם ניצחון. ללא חזון ובלי הצבת תוכנית חלופית לניהול ולו תחום אחד של חיינו, השמאל מבקש מהציבור הישראלי את אמונו בקלפיות שוב ושוב רק כדי להוציא את השלטון מידי הימין או מידי "ביבי", שהפך למייצג של שלטון הימין.  אולי עכשיו, בפעם השלישית או הרביעית שבה אמר הציבור "לא" לחזון 'רק לא ביבי', יטרח השמאל לבנות חזון מורכב יותר להציע לבוחר הישראלי.
הימין, מנגד, מסתפק כבר כמה מערכות בחירות בניצחון פוליטי קטן, 1:0 בהארכה. מבחינת רוב מצביעי הימין, אי-הקמת ממשלת שמאל על סכנותיה היא די והותר, ואף שכל שנה הולכים ומתגברים הקולות במחנה הימין המעיזים לדרוש יותר ולדבר על השבת מערכת המשפט לגודלה הרצוי, פתיחת השוק לתחרות או השבת הריבונות ושלטון החוק לכלל שטחי המדינה – מטרות קלאסיות של שלטון ימין – הקולות האלה עדיין במיעוט בימין. 
נשאלת השאלה: כמה באמת הועילו אזרחי ישראל לעצמם כשהצביעו פחות או יותר בעד אותה מערכת פוליטית? למרות כמות המילים האדירה שנשפכה ומוסיפה להישפך על השינוי הפוליטי הראוי ומה צריך לעשות, אולי אין מנוס מלהכיר בעובדה שרוב הישראלים די מרוצים ממה שיש להם ומאיך שהדברים עובדים. מסקנה שהיא סטירה בפרצופו של השיח התקשורתי השגור, המרוכז כל כך בכל מה שרע, מטריד או כושל במדינה, אבל מסקנה עגומה גם לבעלי החלומות והחזון. "לאט לכם", אומר להם הציבור הישראלי, "בואו נמשיך להתקדם לאט".

נתנחם בתקווה שעם כל פרסום כזה יותר ויותר אנשים מבינים מהי איכות החומרים המפורסמים בתקשורת המרכזית ובאיזו קלות הם מוטים למען אינטרס כזה או אחר של המוציאים לאור והמושכים בחוטי העיתונים והאולפנים.

 

מאמרי מערכת נוספים: