טור עברי

טור עברי | אבישי עברי - עיתונאי וחוקר תרבות

בשבוע שעבר רגשה הרשת סביב דברים שאמר הרב רפי פרץ, יו"ר הבית היהודי. גילוי נאות ונעים: למדתי אצל הרב רפי בעצמונה לפני יותר מדי שנים, ואני אוהב אותו מאוד, אבל לא על זה נדבר. הרב רפי צוטט בכל מקום כמי שהשווה הומואים לכלבים. זה דבר נורא מכוער להגיד וגם משונה ומאוד לא מתאים לרב רפי, לכן לא הופתעתי כשהלכתי לברר ומצאתי כי הוא אכן לא אמר אותו. 

מה הוא אמר בדיוק? הוא ניסה לטעון שזוגיות בין בני אותו המין היא עניין אזוטרי, העדפה אישית פרטית שאין צורך או עניין למנף לדעה פוליטית ולחגוג אותה במצעדים. לשם דוגמה הוא ציין העדפה אישית שלו ואמר שהוא לא אוהב כלבים, אבל לא עושה מזה מצעד. הוא גם הבין מייד שהדוגמה לא נשמעת טוב ואמר במפורש שהוא חלילה לא משווה וכו', אבל הוא עצמו כבר הבין שהקרב אבוד. השיח התקשורתי המקובל לא יוותר על הזדמנות פז כזאת למסגר את הדברים בצורה הנוחה לו ביותר: רב וראש מפלגה דתית השווה הומואים לכלבים.
לא חסרות דוגמאות לציטוטים מפורסמים שהוצאו מהקשרם או אפילו לא נאמרו כלל. נתניהו לא אמר בריאיון ל'ידיעות' שראה חיילים בריטים בירושלים כשהיה ילד. הוא אמר שראה חיילי צה"ל מתאמנים במתקנים בריטיים (למה שיספר כי ראה חיילים בריטים? אין שום היגיון בשקר מוזר כזה). העיתון אף פרסם התנצלות והבהיר כי הדברים לא נאמרו, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. הציטוט היה טוב מכדי שלא ימשיכו לצטט אותו גם אם לא נאמר, והיום, אם תשאלו את האדם הממוצע ברחוב, מבחינתו נתניהו אמר את הדברים, וזהו.
גם חנן פורת ז"ל לא אמר "פורים שמח" לאות שמחה על מעשיו של ברוך גולדשטיין. להפך, הוא גינה אותם בתוקף, אבל למי שראיין אותו היה אינטרס להציג את הדברים כאילו פורת תמך ברצח. כך הוצגו הדברים לעם ישראל וכך הם נחקקו בזיכרון הקולקטיבי. האמת, לצערנו, משחקת פה תפקיד קטן יותר מזה שמשחק הסיפור. סיפור טוב תמיד ינצח סיפור אמיתי. לפחות כאן, בעלמא דשיקרא.
היום, בעידן הרשתות החברתיות ושעתוק המידע ההמוני, יש לסיפור כוח גדול פי כמה. בשניות הוא יכול להיות מופץ במיליוני עותקים ללא גבול גאוגרפי או לשוני. מנגד, בניגוד לפעם, הרשתות מעניקות את אותו הכוח גם לסיפור הנגדי, כי אמצעי ההפצה עברו דמוקרטיזציה והם זמינים היום בצורה הרבה יותר שוויונית. לכן, להבנתי ואמונתי, עידן האינטרנט יהיה דווקא עידן האמת (אם כי עדיין כדאי שיהיה לה סיפור טוב). 🙂 

מאמרי מערכת נוספים: