אחדות: צו השעה

על רקע משבר ההנהגה בבית היהודי: ריאיון מיוחד עם ח"כ מוטי יוגב "צריך להכריע אם מנגנון ינהל את מנהיגי התנועה או שמנהיגי התנועה שנבחרו הם שינהלו את מדיניותה"

מוטי יוגב

נדמה שהלקח מסבב הבחירות הקודם לא נלמד, והמחנאות נמשכת. משחקי הכיסאות במחנה הלאומי עלולים להוביל שוב לאיבוד מנדטים. מה נדרש מאיתנו לפעול בעת הזאת, לפני שנגיע לנקודת האל חזור?
"לצערי הלקחים לא הופקו בזמן, והמציאות הכואבת גילתה שאיבדנו אמון ציבורי רחב. רבים בציבור הדתי בחרו שלא לבחור במפלגה ציונית-דתית ולהצביע למפלגות אחרות. לכן הפעם מוטל עלינו להתלכד ולאחד את כל רסיסי מפלגות הימין, למצוא דרך לשתף ציבור בוחרים שאכזבנו בשנה שעברה כשלא ערכנו פריימריז ולא הצגנו תהליכים שקופים וישרים לפני ציבור הבוחרים שלנו".

הייתי מוכן לכל חיבור שיוביל את הציונות הדתית לייצוג הגדול ביותר שאפשר כדי שלא נאבד קולות למחנה הלאומי וכדי שלא נאבד ממשלה לאומית

האם למען איחוד כזה היית מוכן למשל גם לוותר על המקום שלך לאיתמר בן גביר?
"אני שליח ציבור. בוחרים רבים בחרו בי במקום הראשון בבחירות פנימיות במרכז הבית היהודי, ואינני יכול להחליף את שליחותי בשליחותו של בן גביר. עם זאת חשוב לספר שערב הבחירות הקודמות, כשדובר על הצורך ליצור בלוק טכני גם עם עוצמה כדי שלא לאבד קולות בימין, אמרתי שאני מוכן שבן גביר ייכנס לפניי למקום החמישי בחיבור המשותף עם הימין החדש והאיחוד הלאומי, והצעתי שכולנו נזוז קצת.
"ויתרתי על מקומי והבעתי נכונות מלאה לסגת למקום השישי למען שריון של בן גביר. לצערי היו אחרים שהתנגדו לכך. מהבחינה הזאת הייתי מוכן לכל חיבור שיוביל את הציונות הדתית לייצוג הגדול ביותר שאפשר כדי שלא נאבד קולות למחנה הלאומי וכדי שלא נאבד ממשלה לאומית".
האם מאבקי ההנהגה בבית היהודי הוגנים?
"אינני מכיר התנהלות לא תקינה בסוגיה הזו. גם אני מקבל הודעות וואטסאפ על שהנהגת המפלגה התכנסה והחליטה כל מיני דברים שאין להם שחר. אנחנו רק שני ח"כים היום, הרב רפי פרץ ואנוכי, ולכן כולי פליאה מי מדבר בשמנו, כי לא אני ולא הרב רפי יודעים על כך.
"צריך להכריע אם מנגנון ינהל את הנהגת התנועה או שמנהיגי התנועה שנבחרו הם שינהלו את מדיניות התנועה וצביונה. במהות אין בינינו מחלוקות אלא בניואנסים מעטים, הרי לכולנו אכפת מארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל.
"למרות לוח הזמנים הקצר ובגללו חייבים לשלב את כל הכוחות לאחדות המחנה, שהיא צו השעה. אני קורא למפקד גדול וחדש בפריימריז רחבים, ולא כפי שאכזבנו לפני שנה, כשהיו כאלה שניסו למנוע את הפריימריז, אחרת נוביל לאובדן האמון הציבורי. אני רואה אחריות גדולה לפעול על מנת לאחד כוחות ולהוביל את המפלגה הדתית המאוחדת שתרוץ בבחירות האלה".
שי ניצן הולך הביתה; אני מניח שלא נראה אותך מזיל דמעה.
"שי ניצח על המערכה הזאת, ובתקופתו קרו דברים לא טובים, ולכן חלק מהביקורת מופנית כלפיו. אני לא מכיר אותו מספיק טוב כדי לבקר אותו, ולכן אסתפק בביקורת על הפרקליטות ועל בית המשפט העליון, שגורמים לאובדן אמון הציבור ולהטיית הדין. אני מקוה שבכנסת הבאה נפעל לכך שנבחרי העם הם שייקבעו, ולא שבית המשפט ינסה לבטל את חקיקת נבחרי העם".

כתבות נוספות של אישי ציבור

מהפכת המאה

השרה ציפי חוטובלי | לראשונה בהיסטוריה המעצמה החשובה בעולם, ארצות הברית, מכירה בזכותנו על הארץ

קרא עוד »