אפיגנטיקה היא לא גנטיקה שמחה

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

השבוע פגשתי חבר נעורים, והוא אמר לי: “בכל שנה כשמגיעה פרשת ויצא אני נזכר בשיעור שלך על מעשה יעקב בצאן לבן, ובכל פעם עולות לי קושיות נוספות. אני זוכר שאמרת לנו שהסביבה אינה משפיעה על התורשה, ואם אישה תסתכל תשעה חודשים על קיר שחור היא אולי תסבול ממרה שחורה, אבל הילד לא יצא כושי מזה. ואכן, עם ישראל נימולים כבר מאז ימי אברהם אבינו, ובכל אופן צריך בכל פעם למול מחדש, וזה לא נכנס לנו בגנים. הסברת לנו אז שהמקלות שהעמיד יעקב מול הצאן לא הם שהשפיעו על התורשה של הצאן ולא הם שהפכו את הכבשים ‘עקודים נקודים וברודים’”.
המשיך חברי ואמר: “בכל אופן קשה לי לקבל זאת, הרי בפרשת השבוע נראה בפשט שנולד צאן נקוד וטלוא ליעקב אבינו בזכות המקלות שהוא שם. רציתי לשאול אותך, אולי במהלך השנים שינית את דעתך, או לפחות תאמר לי אם יש השפעות שהסביבה כן משפיעה על התורשה?”
עניתי לו שדעתי לא השתנתה, אך אני מוכן לספק לו תשובה במה יש השפעות.

לכם אני רוצה לומר שדעתי לא רק שלא השתנתה, אלא בכל שנה אני מוצא חיזוקים נוספים לדברים, וכשאנו נכנסים לראש שמטרת התורה בפרשה זו היא ללמד אותנו את ‘עשרת הדיברות להתנהגות עם חותן רמאי’ שכתבנו בעבר, אף נבין את הדברים לעומק.
באשר להשפעת הסביבה על התורשה, אומנם הסביבה אכן אינה משפיעה, אך צריך לדעת שיש השפעות רוחניות אצל בני אדם אשר יכולות לתת את אותותיהן בדור הבא (יעוין בגמרא ברכות כ ע”א על אודות רבי יוחנן). 
אם בכל אופן אנו רוצים למצוא עניין גנטי שהסביבה עשויה לעיתים להשפיע עליו, הוא התחום הנקרא ‘אפיגנטיקה’. 
תחום זה עוסק בשינויים גנטיים שאינם נחשבים חלק מהמטען הגנטי המובהק. שינויים כאלה קרויים שינויים אֶפִּיגֵנֵטִיים, מונח שפירושו "מֵעל לגֵנים". 
כידוע לכם, בטבע התכונות התורשתיות עוברות דרך הגנים בסדר מדויק. אך יש אפשרות שעקב השפעות חיצוניות לא יבואו לידי ביטוי גנים מסוימים. אפשר לדמות את השינויים הללו לסימניות או למדבקות המודבקות על דפים בספר. הן אינן משנות את המילים והמשפטים בתוך הספר, אבל יכולות לסמן לקורא איפה להתחיל לקרוא ולפעמים לכסות או לחשוף חלקים מסוימים. כך גם הסימנים שעל הדי-אן-איי יכולים לשנות את משמעותו ולגרום לבעל החיים להתנהג או להיראות אחרת. 
אחד מגדולי החוקרים בנושא הוא חתן פרס ישראל פרופ' חיים סידר, שחקר רבות את הנושא, ובהזדמנות נספר לכם על פועלו. 
בכל מקרה אנו חוזרים ומדגישים שיעקב אבינו עבד לפי ההוראות שנתן לו המלאך, וכך הוא מספר גם לנשותיו. ציינו בעבר שגם אם יעקב לא האמין בהשפעת המקלות, הוא היה חייב לעשות זאת כדי שלא יחשדו בו ברמאות או בקוסמות. אם אתם בכל אופן רוצים להשפיע על התורשה של הדור הבא, תפילה היא הדרך הטובה ביותר. בהצלחה.
אם אתם רוצים להיזכר במה שכתבנו בעבר או ללמוד את הנושא לעומק, תוכלו לבקש את חוברתנו בענייני צאן לבן בכתובת הדוא”ל hl@puah.org.il

כתבות נוספות באותה קטגוריה