בפעם הבאה נלד בבית חולים

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

לפני שנים מספר בישר לי שכני, הנמנה עם הציבור החרדי, על הולדת בתו. כששאלתי לפרטים הוא סיפר לי שאשתו ילדה בבית באופן מתוכנן. מייד הגבתי: “הרי הרב אלישיב אוסר זאת באופן חד-משמעי!” “לא ידעתי”, הוא ענה, “בפעם הבאה נלד בבית חולים”. “אני שמח שעל אף הסיכון הילדה יצאה בריאה ושלמה וגם רעייתך עברה זאת בשלום”, השבתי לו. 

ואכן, בנו הבא נולד בבית חולים, ואף על פי שהלידה הסתבכה, בזכות הצוות והמכשור המקצועי הדבר עבר בבריאות ובשלום. כשיצאתי מהבית לפני כשבועיים בדרכי לכנס הנשים של מכון פוע”ה פגשתי את אותו שכן. הוא הודיע לי בצער שהוא עומד לעבור דירה כי משפחתו גדלה. אמרתי לו: “תשמח שזו הסיבה”. הוסיף השכן: “דע לך, כבוד הרב, שגם בלידה הבאה נלד בבית חולים עד שהרבנים יפסקו אחרת”. 

בשבוע שעבר כתבנו על לידה בבית, נושא שנידון בכנס הנשים השנתי של מכון פוע”ה, ואמרנו שאין ליזום לידה כזו. זכינו לתגובות רבות מכם, ובעקבות כך אנו ממשיכים לעסוק בנושא ולענות על שאלותיכם.

 

 

אחת השאלות שעלתה מכמה קוראים היא זו: מה קורה כשאישה אינה מספיקה להגיע לבית החולים מכיוון שהיא כורעת ללדת בפתאומיות? במקרים כאלו ראשית יש להזמין אמבולנס; בו-בזמן כדאי מאוד ליצור קשר עם רופא, מיילדת או אחות המתגוררים בסמוך ולבקש את עזרתם. יש להזעיק עזרה בלי להתבייש גם באישון לילה ובכל האמצעים הנדרשים. נדגיש שבהגעת מיילדת או רופאה יש “להעביר את הפיקוד” להם.

במקרה שאי אפשר לקבל עזרה רפואית, כגון ביישוב מרוחק, יש לעמוד בקשר טלפוני עם מוקד מד”א. המוקדנים הם חובשים מנוסים ויכולים לתת הדרכה מרחוק ולסייע ללידה מיטבית וממילא להרגעת היולדת והמסייעים לה. חשוב לזכור שיש ליידע את הגורמים הרפואיים בכל פרטי המצב הרפואי: הלידות הקודמות ומצב ההיריון הנוכחי. 

אם יש חשש ללידה באמבולנס, כדאי לקחת מגבת ושמיכת תינוק. באמבולנס אין כל כך אמצעים לחימום התינוק. 

אם הצוות הרפואי מבקש מים חמים ליולדת יש להפעיל דוד חשמלי גם בשבת, מכיוון שברור שמותר לחלל שבת לכל הצרכים של היולדת והיילוד. 

יש להרגיע את היולדת, לעודד אותה ולתמוך בה ללא הרף. חיוני לשדר ליולדת הרגשת ביטחון שהלידה תצליח ותעבור בשלום.

לאחר שב”ה הלידה עברה בשלום, אף אם נדמה שהיולדת מרגישה טוב וכן היילוד, חשוב מאוד מאוד לפנות את היולדת ואת היילוד לבית חולים בליווי רפואי, רצוי מאוד באמבולנס, גם בשבת. 

הגעה לבית החולים חשובה מאוד לתינוק ולאם (לא רק לצורך קבלת מענק לידה…). לעיתים התינוק בולע מים במהלך הלידה ונוצרים אצלו קשיי נשימה. לעיתים החום של התינוק עולה או שהוא סובל מצהבת או מבעיות אחרות. גם היולדת עלולה להיקלע למצבים מסוכנים, כגון תסחיף או איבוד דם. בבית החולים נעשות בדיקות דם ובדיקות נוספות שחיוניות מאוד לתינוק ולאם. 

להרחבה אפשר לקבל את הפרק המתאים מספרנו החדש שיצא לאור זה עתה – ספר פוע”ה כרך ג – בכתובת האדו”ל hl@puah.org.il. 

כתבות נוספות באותה קטגוריה