יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

במסגרת החיפושים אחר סממני הקטורת של המקדש חיפשנו גם את החלבנה, שריחה היה רע. אחד הזיהויים של החלבנה הוא צמח ששמו כלך. חיפשנו אחר צמח זה בנחל כלח שבאזור הכרמל. לאחר שמצאנו פצענו אותו, אך הריח היה לא גרוע כל כך. מבירור אצל בוטנאים עלה שאני צריך לחפש זן אחר של אותו צמח, שכנראה אינו קיים בארץ. אבל ככל הנראה, כך אמרו, הוא מצוי בקפריסין.

לצערנו הרב יש נישואי קפריסין, אך לשמחתנו יש הפריות קפריסין. אחד מבתי החולים בשיקגו פיתח טיפול פוריות חדשני, וכדי להנגיש את הטיפול לעוד אזורים בעולם הוא פתח סניף בקפריסין, ושם עושים את הטיפול. במסגרת עבודתנו במכון פוע"ה נסענו לשם כדי לפקח על הטיפול החדש, ועל הדרך ניצלנו את ההזדמנות וסקרנו את סוגי הכלך המצויים שם. מאחד הסוגים אכן נדף ריח שלא מומלץ להתקרב אליו… שאל אותי עוזרי היקר: "הרב, תראה איזה צמח יפה הוא הכלך הזה. יכול להיות שזו החלבנה, שריחה רע?!" אמרתי לו: "אתה צודק, הוא אכן יפה מאוד, אך היופי החיצוני לא תמיד מעיד על מה שבפנים. יש גם אנשים כאלה, שהם יפים מאוד, אבל מה שיוצא מהם יפה הרבה פחות…"

בפרשתנו מופיע הציווי להקטיר את הקטורת. הרחבנו רבות בעבר בעניין הקטורת ובפירוט סממניה וזיהויים. עסקנו גם בפן הרעיוני של הקטורת, ונמשיך בכך הפעם.
בסממני הקטורת היה סממן שנקרא חלבנה. חלבנה זו ריחה בפני עצמה היה רע, אך בהצטרפה אל שאר סממני הקטורת נוצר ריח טוב ומיוחד. בבירור שערכנו בנושא אצל כימאים הסבירו לנו שהחלבנה הוסיפה לריח עוצמה.
הגמרא (כריתות ו ע"ב) מלמדת אותנו יסוד רעיוני חשוב מאוד הנלמד מכך: “כל תענית שאין בה מפושעי ישראל אינה תענית, שהרי חלבנה ריחה רע, ומנאה הכתוב עם סממני קטורת". דהיינו, כשם שבהצטרף החלבנה אל שאר סממני הקטורת הפיקה הקטורת בכללותה ריח טוב יותר, כך גם בתענית מחברים את הרשעים אל שאר ישראל, ויחד עולה תפילתם לרצון לפני ה'.
המהרש"א (שם) מבאר שאומנם אין להפריש את הפושעים מן הציבור, אך עם זאת צריך לזכור שהחלבנה, המסמלת את אותם פושעים, היא הסממן האחד עשר, כלומר נדרש מניין של עשרה סממנים מלבד החלבנה.
כאשר כבר יש הופעה ציבורית של קדושת עשרה, של קהל ועדה, צירופו של הפושע לא רק שלא יקלקל, אלא אדרבה, הוא יהווה תיקון לאותו פושע ותיקון לציבור כולו על שקירבו, שהרי עד עתה לא הייתה תפילתם ותעניתם שלמה, ומשהצטרף זה חזרה תעניתם להיקרא תענית ותפילתם שבה לשלמותה.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן