הפגישה השנייה היא החלטה או התחלה?

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

פעם שאלתי את מו”ר הרב מרדכי אליהו זצ”ל באשר לשידוך בין בני זוג כאשר לאחד הצדדים הייתה בעיה רפואית מסוימת, באיזה שלב של יצירת הקשר ביניהם יש לספר לצד השני על כך. הרב ענה לי שכדאי לומר זאת בפגישה השנייה. שאלתי את הרב אם הדבר אינו תלוי בשאלה באיזה ‘חוג’ מדובר. בציבור החרדי, לדוגמה, יש מי שהפגישה השנייה אצלם היא הפגישה שלקראת ההחלטה, מפני שההורים עשו כבר את הבירורים המעמיקים קודם לכן. לעומת זאת בציבור הציוני-דתי פגישה שנייה היא בדרך כלל התחלה בלבד. נענה הרב ואמר לי: “שליש גידול”. כוונתו הייתה שכאשר נוצר כשליש מהקשר המלא בין בני הזוג, זהו הזמן לומר זאת (יש לציין שמדובר בבעיה ספציפית, אך יש בעיות שהרב אליהו זצ”ל אמר לנו עליהן שיש לאומרן בשלבים אחרים).

אני מעלה נושא זה מכיוון שזכינו בשבת שעברה לערוך בירושלים שבת מיוחדת במינה לידידים ולתורמים של מכון פוע”ה, ושם דיברתי על נושא זה במסגרת נושאים ‘פרקטיים’ שונים שרבני המכון דנים בהם בשבתות אלו.

 

 

לבטים גדולים עומדים תדיר בפני אנשים רבים כאשר מבררים אצלם בענייני שידוכים. הלבטים נוגעים לשאלה מה חובה לומר על המועמדים, ומה אסור לומר ונכלל באיסור לשון הרע. צריך להביא בחשבון שעל פי דיווחים אלו פעמים רבות יקום או ייפול דבר. 

יש לציין שמכון פוע”ה נותן שירות של סיוע – ללא תשלום – בבירורים הרפואיים בשלבי השידוכים. באופן כללי תפיסת העולם שלנו היא שכאשר יש בעיה רפואית, כדאי מאוד לחפש שידוך של ‘בעיה עם בעיה’ כדי שבן הזוג בעל המגבלה הרפואית לא ירגיש נחות לעומת בן זוגו. לא כדאי שבשלב מסוים בחיים, האישה, לדוגמה, תאמר לבעלה: “עשיתי לך טובה שהתחתנתי איתך, אז איך אתה מתנהג איתי כך?”

באופן מעשי אנו עושים בירור רפואי מעמיק על הבעיה הרפואית שהועלתה בפנינו ובודקים עד כמה הבעיה פוגעת בחיי היום-יום. דבר נוסף שאנו מבררים הוא אם הבעיה תורשתית וכיצד מונעים את העברתה לדור הבא. נקודה שלישית שאנו בודקים, כאשר מדובר באישה, אם וכיצד היא יכולה להרות וללדת בצורה בריאה על אף הבעיה הרפואית.

יש להוסיף שאם הבעיה היא בעיית פוריות, יש במכון מדור מיוחד לשידוכים לבעלי בעיות אלו, וזיכנו הקב”ה לשדך כבר לא מעט זוגות. כמובן, אנו דואגים להם גם אחרי החתונה ומשתדלים לעזור להם לזכות בזרע של קיימא.

אחת מהשאלות הגדולות בנושא זה היא, כאמור, מהו השלב שבו יש לדווח על הבעיה הרפואית למי שנפגשים עימו, מכיוון שלפעמים יסכימו לוותר ולהתחתן על אף הבעיה לאחר שראו את ה’מציאה’ ונוצר קשר. 

באשר לשאלה זו יש גישות שונות בין פוסקי דורנו מה צריך לומר ומתי, ועל כך נרחיב בהזדמנות קרובה בע”ה. 

באופן כללי אנו ממליצים לכל אחד לברר על בן הזוג שעימו עומדים להיפגש כדי לדעת אם יש טעם להיפגש, ולא לגלות בהפתעה דברים שונים לאחר כמה פגישות. לצורך כך יש לשאול אנשים מהימנים ולדעת להבדיל בין מידע שמקבלים מהם לבין פרשנות. יש להביא בחשבון גם שיש הבדל בין בני אדם באופן הדיווח, ונעימת דבריו של כל אחד שונה.

המעוניינים להרחיב בנושא יוכלו לקבל את חוברתנו בענייני שידוכים בכתובת הדוא”ל hl@puah.org.il 

כתבות נוספות באותה קטגוריה