הצ'ופר עוזר או מפריע?

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

מתוך שזיכנו הקב"ה לשוחח מאות רבות של שיחות עם בחורים שהתייעצו עימנו כאשר עמדו בפני הכרעה אם להתארס עם בחורה פלונית או לא, גיבשנו תובנות מספר היכולות לסייע ברגעי ההחלטה הגורלית.

נביא לפניכם מבחר מנקודות אלו, ומובן שנשמח לשמוע מכם עוד תובנות מהניסיון שלכם.

באופן כללי הדברים תואמים הן לבנים והן לבנות אלא אם כן נציין אחרת. 

ה'צ'ופר' שנתן לנו הקב"ה, והוא הקשר הנפשי המסייע להחלטה, עלול לפעמים להפריע להחליט בצורה שקולה ומיושבת ולהוציא דברים מסוימים מפרופורציה. מנגד, יש לציין ש'צ'ופר' זה נותן פעמים רבות אפשרות לקבל ולהשלים עם דברים ששכלית לא היה קל להשלים איתם.

 

 

יש הבדלים ניכרים ביכולת ההחלטה, והם תלויים בגיל של הבחור. מעל גיל 25 הבחור הממוצע הרבה יותר חכם ומכיר את החיים, אך הוא עלול להיעשות גם מעט 'מאובן', ולפעמים כדאי שיזכיר לעצמו שהוא מאובן בעניינים מסוימים, ועליו להכריח את עצמו להתגמש במידת הצורך.

עוד יש לדעת שטבעם של בחורים רבים הוא שעד שהדברים לא סגורים אצלם מבחינה שכלית, קשה להם לתת לרגש להתפתח. לכן כדאי לברר את הנקודות השכליות הנדרשות על מנת לתת מקום לקשר להתפתח רגשית.

לעיתים חסר לפיתוח הרגש צד חווייתי שיכול לסייע. זוג שנפגש פעמים רבות באותו מקום ובאותה צורה סטנדרטית לעיתים ייתקע רגשית, וחוויה משותפת יכולה לתת לרגש מרחב להיפתח.

כאשר בחור עומד בפני החלטה הוא צריך לעשות חשבון נפש כיצד בדרך כלל הוא מחליט בעניינים כבדי משקל, ולפי זה להתנהג במצב הנוכחי. בחור שכמעט בכל דבר מתלבט ומסתפק, טבעי וברור שבנושא הזה ההתלבטויות תהיינה גדולות ומשמעותיות בהרבה. במצבים כאלה כדאי לרשום את הדברים החיוביים הדוחפים אותו לבחור בבחורה זו ואת הדברים שמפריעים לו, וכך יוכל להשוות זה מול זה.

פעמים רבות אפשר להגיע להחלטה כאשר מאזנים את הציפיות, לפעמים על ידי הורדתן ולפעמים על ידי החלטה לוותר על עניינים מסוימים (חשוב לציין שבדרך כלל מגלים אחר כך שבעצם לא באמת ויתרו…).

יש להביא בחשבון שכאשר בוחנים היטב את הציפיות מול המציאות, פעמים רבות מגלים שאין ביניהן הבדלים של ממש. לדוגמה, אדם המצפה שתכונה מסוימת תבוא לידי ביטוי ב-80% מהאישיות של הצד השני, כאשר יבחן את הדברים ויגלה שהיא אכן באה לידי ביטוי רק ב-60% מהאישיות, יהיה קל לו הרבה יותר לשקול אם לוותר על מה שציפה.

על אף העולם הפמיניסטי שבו אנו חיים, חשוב לזכור שהקב"ה ברא הבדלים ניכרים בין זכר לנקבה, וטוב להכיר אותם, שהרי נאמר במפורש "נשים מנוגה וגברים ממאדים". על כן חשוב להכיר את טבע האישה, ולפי זה לאזן את הדברים.

דוגמה מוכרת מעולם הזוגיות היא שהאישה אומרת לבעלה "אין לי זמן לנשום", והוא רואה שהיא בודקת את האיפור או את כיסוי הראש מול המראה יותר מחצי שעה, וזה בהחלט נורמלי.

שמנו לב שאם לבחור יש אחות פחות או יותר בגילו והוא מעריך אותה, הדבר יקל עליו להתרגל להבדלים שבין האיש לאישה, מכיוון שהוא מכיר את הדברים מהבית, מאחותו, מחיי היום-יום.

המעוניינים להרחיב יוכלו לקבל את המאמרים ואת החוברות שכתבנו בעניינים אלו בכתובת הדוא"ל hl@puah.org.il

כתבות נוספות באותה קטגוריה