ללדת בבית – כן או לא?

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

זיכני הקב”ה במהלך השנים לשאול שאלות רבות את מורנו הרב יוסף שלום אלישיב זצ”ל. בכל פעם שהרב אלישיב היה מחייך בעקבות שאלותיי, היה מסמן לי מרחוק בידו עוזרו הנאמן והמסור הרב יוסף אפרתי שליט”א ברכת יישר כוח על ששימחתי את הרב.

אחד המקרים האלה היה לפני כמה שנים, כאשר התחילה להתפשט אופנת לידות הבית, וניגשתי לרב לשאול אם מותר להסתכן, אף שהסיכון אינו גדול, וללדת בבית.

חייך הרב ואמר: “אני נולדתי בבית”. מייד השבתי: “אבל כיום יש חלופה בבית חולים, עם פחות סיכונים, אז השאלה היא מה הדין”. כאשר הראיתי לרב את נתוני משרד הבריאות הוא אמר לי באופן חד-משמעי: “אסור ללדת בבית”.

 

 

סיפור זה סיפרתי בשבוע שעבר בפאנל מיוחד בכנס הנשים ה-19 של מכון פוע”ה. הכנס עסק בנושאים מגוונים ומעניינים רבים, ובהם נושא הלידה בבית. אומנם מי שלא הייתה בכנס לדעתי הפסידה המון, אבל יש לה שתי דרכים לתקן: האחת, לשמוע את ההקלטות באתר המכון. והשנייה, להשתדל מאוד לבוא בשנה הבאה לכנס ה-20.

עד לפני כמאה שנה היה בבית רובן המכריע של הלידות בעולם המערבי. בתוך שני דורות בלבד עברו הלידות לבתי החולים. 

לידות מחוץ לבתי החולים כיום מחולקות לשני סוגים: לידת בית ‘מתוכננת’ – מצב שבו מתכננים מראש ללדת בבית או במקום מסוים מחוץ לבית החולים; ולידת בית ‘מתרחשת’ – דהיינו לידה בלתי מתוכננת, כגון אישה שהחלו לה צירים ולא הספיקה להגיע לבית החולים.

אף שסביר להניח שבלידת בית היולדת רגועה יותר מבבית החולים, השאלה ההלכתית היא אם מותר לצורך כך להכניס את עצמנו לסיכון הקיים של הסתבכות הלידה.

עד היום כאשר אישה שאלה אותנו באיזה בית חולים ללדת נתנו תשובה ברורה: אם מדובר בלידה מוקדמת, לפני החודש התשיעי, צריך ללדת במקום שיש בו פגייה טובה במיוחד. אם מדובר בלידה רגילה, כדאי שהיולדת תלך להיכן שתרגיש טוב יותר. 

אם כן, השאלה היא מה מידת הסיכון שניתן להסתכן בנידון. בפאנל ציינתי שקשה מאוד לאימא לגדל ילד עם שיתוק מוחין חלקי, ולדעת שהדבר נבע מרצון שלה ללדת בבית… הקפדנו לתת בפאנל ביטוי לשתי הדעות המקצועיות בנושא – בעד ונגד. מי שביטאה את הדעה בעד לידות בית הייתה מנהלת חדר לידה באחד מבתי החולים בארץ.

בפאנל הבאתי דעות של פוסקים שונים ואף את דבריו של הרב מאיר מזוז שליט”א, שאמר שייתכן שהרצון ללדת בבית הוא ‘שיריים’ של הטראומה מחטיפת ילדי תימן.

גם מו”ר הרב דב ליאור שליט”א, שמצדד בדרך כלל בדרכי טיפול טבעיים, כתב לנו שיש להעדיף לידה בבית חולים, ושכאשר אין תנאי חירום מתאימים בבית, לידת בית היא בגדר זלזול בחיי העובר והיולדת.

על כן, להבדיל ממדינה כמו הולנד, שבה ההיערכות לטיפולים מקצועיים בלידות בית היא ברמה גבוהה מאוד, בארץ ישראל במצב כיום אין שום פוסק בעל סדר גודל האומר שמותר להסתכן וללדת בבית.

דבר אחד הרווחנו: האופנה המיוחדת הזאת גרמה לבתי החולים לעשות מאמצי-על ולערוך שיפורים ניכרים בתנאי הלידה.

להרחבה אפשר לקבל את חוברתנו בנושא בכתובת הדוא”ל hl@puah.org.il 

כתבות נוספות באותה קטגוריה