עשיתי לך טובה שהתחתנתי איתך

יורה דעה | הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה

השבוע התקשר אליי ידיד ותיק ושאל אותי מה דעתי על אפשרות נישואין לבנו הלוקה בתסמונת דאון. אמרתי לו שאני בדרך כלל בעד נישואין לבעלי מוגבלויות, אך השאלות הן עם מי ומה באשר ללידת ילדים. 
באשר לשאלה 'עם מי?' אני תמיד אומר לאנשים שכשיש לבחור בעיה מסוימת כדאי לחתן 'בעיה' עם 'בעיה' כדי שלא ייווצר מצב שבשעת כעס יאמר אחד מבני הזוג: "עשיתי לך טובה שהתחתנתי איתך, מדוע את/ה מתנהג/ת כך?!"
באשר לילודה אנו צריכים לדעת שהיהדות אינה מאפשרת אושר של אחד על חשבון האחר, ובמקרה שלנו אושר של הורים על חשבון ילדם שהם אינם מסוגלים לגדלו, ולכן בכל מקרה עלינו לבדוק בבדיקה של אנשי מקצוע הבקיאים בנושא מהי רמת המסוגלות ההורית של הזוג.

השבוע נערך הכנס ה-20 של מכון פוע"ה, כדרכנו מדי שנה בשנה ביום רביעי בשבוע של פרשת שמות. אחד מהנושאים המעניינים בכנס היה נישואין של בעלי מוגבלויות שכליות, והרחיב בו בהרצאתו ידידנו הרב יואל קטן שליט"א.
נקדים ונאמר שהבסיס החשוב ביותר בפסיקת ההלכה בעניין נישואי מוגבלים בשכלם והולדתם ילדים הוא הבנת ההגדרות הרפואיות כראוי וכן שיתוף פעולה בין הרב לאיש המקצוע באשר למקרה המסוים המובא לפנינו.
גם לאחר קביעת ההגדרות מלאכת ההתאמה מורכבת ועדינה ביותר, כיוון שנפש האדם בכל מצביה מורכבת ולעיתים גם מסובכת.
נזכיר גם שההבחנה בין מוגבלות שכלית וין התחום הנפשי-פסיכיאטרי לא תמיד ברורה. בכלל, אפשר לומר שיש בהלכה התייחסות אל אדם הלוקה בשכלו, כלומר שהוא בעל מידה מסוימת של פיגור שכלי אך יש לו יכולת תפקודית מסוימת. לעומת זאת יש מושג אחר של 'שוטה', שהוא הלוקה ב'טירוף הדעת'. ייתכן שהוא בעל מנת משכל ממוצעת ואפילו גבוהה, אך הוא עלול להתנהג באופן בלתי מאוזן או בלתי סביר. הרקע ללקות הלוקה בשכלו קוגניטיבי, תפקודי, ואילו הרקע ללקות של השוטה לרוב פסיכיאטרי.
למרות המורכבות הגדולה שיש בנישואי מוגבלים בשכלם נראה שיש מקום לבחון אפשרות זו בחיוב. מהניסיון המועט שהצטבר עד היום אפשר להכליל ולומר בזהירות הראויה שנישואין כאלה גורמים לבני הזוג שמחה ומאפשרים גם למשפחותיהם הקלה מסוימת. יש לכך משמעות גדולה יותר כשההורים או האפוטרופוסים מזדקנים או הולכים לעולמם.
למעשה נראה שיש לאפשר למוגבלים בשכלם בדרגות הקלות להינשא במקרים שמשפחותיהם מוכנות ומסוגלות לתמוך בהם בתחומים שהם מוגבלים בהם. כמובן, יש צורך בהתייחסות אישית ובהסכמה של בעלי מקצוע למהלך מורכב כזה בכל מקרה לגופו על ידי בחינה מדוקדקת של בני הזוג ובדיקת האפשרויות הנפשיות והכלכליות של המשפחות התומכות לאורך זמן.
במקרים של מוגבלים בשכלם הנישאים זה לזה אפשר לעיתים לשקול אף הולדת צאצאים. למעשה, צריך עיון מעמיק בנושא מורכב ורגיש כזה.
ידידנו הרב יואל קטן שליט"א בהרצאתו המרתקת בכנס הרחיב ועסק בנושא זה של זוגות בעלי מוגבלויות כגון רמות פיגור ואוטיזם, עד כמה ההורים והרב צריכים להתערב בעניינם מבחינת תכנון היריון או מניעתו. כמו כן הוא עסק בנושאים משיקים הקשורים לתכנון המשפחה בכל מיני מצבים.
הבאנו כאן רק טעימה מאחד מנושאי כנס המכון. המעוניינים לקבל גישה לצפייה בהרצאות הכנס יכולים לפנות למכון פוע"ה בטלפון 02-6515050.

כתבות נוספות באותה קטגוריה