לטיול יצאנו

לירון לב-שוקרון

לטיול יצאנו, כלנית מצאנו, אבל איפה כל מה ששכחנו?

מכונית מלאה מזוודות לטיול

את תסריט הבוקר של טיול משפחתי כולנו מכירים: לילה לפני כן לא נרדמים מהתרגשות, ובבוקר למוחרת חצי מהדברים נשכחים, הכול מבולגן, הילדים רבים וההורים בעיקר דואגים מה עוד נגלה שחסר בהמשך היום.
במיוחד לקראת חול המועד, הידוע בכיף ובטיולים, הכנו לכם טיפים נבחרים להכנה לקראת הטיול כדי שתתפקדו כמו נגד לוגיסטי מצטיין ותצליחו לצאת בזמן בחיוך ועם כל הציוד. אנחנו מוכנים, ואתם?
שיטת הרשימות והתזכורות בטלפון לעולם לא מאכזבת, והיא כלי נהדר במיוחד כשריבוי המשימות עולה על גדותיו. אז צ'ק ליסט ראשון יהיה כללי, וממנו נרד לפרטים הקטנים כדי ששום דבר לא יישכח מאחור. את הטיול כדאי לתכנן מראש לא רק בהתאם לציפיות ולרצון אלא גם בהתאם ליכולות: אם יש לכם ילדים קטנים ועגלות, כדאי לשמור מסלולים למיטיבי לכת לשנים הבאות, ועד אז אפשר להסתפק במסלולים מותאמים למשפחות שיעשו את הטיול כיפי ויעניקו לילדים תחושת מסוגלות.

נקודה חשובה: אם בחרתם במסלול טיול שאינו באזור טיולים מאורגן ויש סכנה בדרכים, כמו מעבר בשטחי אש או מסלולים אחרים שדורשים תיאום, יש לברר ולתאם מראש. חבל להגיע לתחילת המסלול ולגלות שאין מעבר למי שלא תיאם יום קודם לכן. 
אוכל הוא החלק האהוב והמשמח בטיול, ויש הרבה מה לקחת אבל פה דרושה יצירתיות. 

אחרי בחירת מסלול וכיוון, מה כדאי לבדוק מראש? את מזג האוויר של היום והשעות המדוברות, כך יהיה אפשר להתאים את הלבוש לבני כל הגילים. בעניין הלבוש, האביב ידוע במזג אוויר הפכפך, ולכן מומלץ להתלבש בשיטת הבצל, שכבות-שכבות, כך שאם חם אפשר להסיר את הג'קט, וכשמגיעה רוח קרירה יש מה ללבוש מעל. אם יש אובך, מוטב שלא ללכת לתצפית, כי סביר להניח שלא תראו בה כלום.
נוסף על כך כדאי לבדוק מהן דרכי ההגעה למסלול, אם החנייה רחוקה או בתשלום, אם המסלול מעגלי או לא. אם לא, קבעו לטייל עם שכנים או משפחה קרובה. כך תוכלו להגיע בשתי מכוניות ולא לוותר על המסלול הכיפי.
נקודה חשובה: אם בחרתם במסלול טיול שאינו באזור טיולים מאורגן ויש סכנה בדרכים, כמו מעבר בשטחי אש או מסלולים אחרים שדורשים תיאום, יש לברר ולתאם מראש. חבל להגיע לתחילת המסלול ולגלות שאין מעבר למי שלא תיאם יום קודם לכן.
אוכל הוא החלק האהוב והמשמח בטיול, ויש הרבה מה לקחת אבל פה דרושה יצירתיות. 

2 ילדות בטיול ברכב

אפשר לתכנן בישולים בשטח, ואז יש להצטייד ברשימה של כל המצרכים, גזייה או כלי בערה ובישול. לא לשכוח גפרורים, סכין חיתוך וכדומה.
אם בחרתם להביא אוכל מבושל מהבית, כדאי לארוז הכול כך שתפתחו והכול יהיה מוכן, ותצטרכו לסחוב פחות: ארגנו ירקות שטופים וחתוכים, קופסה ובה שניצלים או כל העולה על דעתכם. מומלץ להכין קופסה שבה חתיכות קטנות של מצה עם שוקולד לקינוח מתוק וטעים. כיף ומתאים לעונה להביא כמה שיפודים ולשפד עם הילדים פירות או ירקות חתוכים: כשממשיכים לטייל ובא להם לנשנש הם מוציאים את השיפוד שהכינו, ולא צריך לעצור ולפתוח את הפיקניק מחדש.

נקודה אחרונה בסוגיית האוכל – ואולי החשובה מכול – היא שארוחה בטבע היא כיפית ושמחה, אך מצריכה הבנה של חוקי הטבע. רוח שמעיפה את החד-פעמי או זבל שנשאר מלפנים, מאחור ומסביב? השנה כולנו זוכרים להשאיר את הטבע נקי אחרינו. אל תשכחו שקיות זבל כדי לאסוף את האריזות הריקות. אם נשאר מקום בשקית תמיד אפשר להרים עוד קצת זבל לאורך המסלול: תחושת האחריות והתרומה ממלאת את הלב בטוב, וכמעט בסופו של כל מסלול יש צפרדע גדול שמחכה בדיוק לשקית הזבל הזו, אז לא נאסוף?
שתייה היא חלק מהבטיחות, ואם מתוכנן יום חם כדאי להכין לטיול מים קפואים או קרים. קחו די מים, ואם הילדים סוחבים תיקים קטנים, כדאי להרגיל גם אותם לשאת בקבוק קטן בשביל האחריות האישית והזמינות. לא מחכים שאבא או אימא יהיו צמאים ויוציאו לשתות, אלא הם יכולים כמו ילדים גדולים להיות קשובים לעצמם ולשתות כשהם צריכים.

אוהל בטיול

שירותי שטח או שירותים כימיים? לא כל כך משנה, אבל אל תשכחו לשים בתיק חבילת נייר ומגבונים למקרה הצורך. כמובן, אם אחד הילדים בדיוק בתקופת גמילה כדאי להוסיף גם כמה בגדים להחלפה.
אחרי כל הלוגיסטיקה אפשר לנשום לרווחה, וכדי להוסיף קצת אווירת חג וגיבוש משפחתי לזמני ביניים ולעצירות בצילי עצים בדרך כדאי להכין משחקים, שאלוני טריוויה וידע כללי. אפשר להדפיס תכנים מוכנים (גם תשובות) מהאינטרנט: זה לא דורש הרבה הכנה, אבל שווה כל רגע של הנאה!
אם הילדים כבר גדולים, אפשר לבקש גם מהם להכין פעילויות: זה הופך את הטיול למלמד ומקדם כל אחד באופן אישי. אם הם עדיין לא יכולים, ההורים יכולים להיות היוזמים ולהכין שאלוני ידע כללי על האזור שמטיילים בו, על ידיעת הארץ, על פסח ועל ההגדה.
משחקי גיבוש משפחתי יכולים לספק הזדמנות לסלחנות ולקרבה בין אחים שרגילים להתווכח, ואפשר להכין שקית פתקים, ועל כל פתק לכתוב מחמאה: "חכם", "יצירתי", "מצחיק", "חדשני" וכדומה. כל אחד בתורו שולף פתק, קורא את המחמאה ומחליט למי הוא מחמיא ומסביר למה דווקא לו. חשוב שהמחמאות יהיו עמוקות ולא שטחיות כדי שיהיה צורך להפעיל מחשבה מאחוריהן.
רעיון דומה הוא פתקי שיתוף: "ספר חוויה מצחיקה שחווית עם מישהו מפה", "שתף משהו חדש שלא ידענו עליך" וכדומה. אפשר להכין בינגו, שלא דורש יותר מדי זמן, ודיסק לנסיעות עם שירים אהובים על כל המשפחה. לפעמים הדברים הקטנים הם שיוצרים אווירה של יחד וקרבה גם אם משהו אחר בתכנון לא הצליח.
שנייה לפני שיוצאים כדאי לקחת לנסיעה בקבוק מים וכוסות ואולי גם קצת נשנושים לילדים, להנחות את כולם לבקר בשירותים, ורק אחר כך אפשר לצאת, נעליים נוחות לרגליכם, כובע לראשכם, חגורה – ויוצאים לדרך. תיהנו!

צ'ק ליסט מורחב:

מקום הטיול: (אזור, דרכי גישה, רמת המסלול ואורכו, אזורים מוצלים לעצירות עם ילדים)
מה כדאי לבדוק מראש: (מזג אוויר, ראות טובה למי שרוצה ללכת לתצפיות, דרכי הגעה, מסלול מעגלי, בטיחות ותיאום מראש בעת הצורך)
אוכל: (הכנת שטח: אמגזית, גפרורים; כלי מטבח: סכו"ם, מחבת, סיר; רשימת מצרכים. באים מוכנים: לארוז הכול אריזה נוחה שבה הכול מוכן לאכילה, משהו מתוק בצד, שיפודי פירות וירקות, שקיות זבל)
שתיה:(מספיקה למספר האנשים וקצת עודף, אם יש ילדים שסוחבים תיק כדאי לתת להם את האחריות לשאת בקבוק קטן בשבילם)
שירותים: נייר, מגבונים ובגדים להחלפה בעת הצורך
הוואי ובידור: (דיסק לדרך, משחקי פתקים, משחק שיתוף, טריוויה פסח, שאלות ידיעת הארץ)
שירותים, מים לדרך, כובע על הראש ונעליים נוחות

תיהנו!

כתבות נוספות באותה קטגוריה

אודרי ליימן קרן יחד

קרן יחד

לירון לב-שוקרון אודרי ליימן (60), ילידת בלגיה עלתה לארץ לבדה כשהייתה בת 18, וכיום נשואה

קרא עוד »
חופה

מדרש חופה

יהודה גופשטיין נפגשנו לשיחה קצרה עם הרב דודי פוטש לשוחח על 'מדרש חופה' הסדנאות והשפעתן

קרא עוד »
אסף אשתר, גילוי דעת

אסף אשתר

אסף אשתר הוא יכול להצחיק קהל רב וגם להפגין בקיאות מרשימה תכניות העוסקות בשירה עברית,

קרא עוד »
דני נבנצל

דני נבנצאל

איפה הכול התחיל? "גדלתי בתל אביב, ולאחר התיכון התחלתי ללמוד הנדסת אלקטרוניקה כעתודאי. את עבודת

קרא עוד »