ה'הן הנצחי'

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

ההיסטוריון והפילוסוף הבריטי תומאס קרלייל (1795–1881) כתב על שלבי המשבר הרוחני. השלב הנמוך הוא ה'לאו הנצחי', שהוא, על פי תיאורו של קרלייל, קול הציניות וחוסר האמונה, העייפות וההרגשת חוסר התכלית. משם הוא עולה לשלב הביניים, שלו הוא קורא 'מרכז האדישות', ואותו הוא מתאר כחוסר פעילות, חוסר רצון וחוסר כללי ברגשות האדם. משם מתקדם קרלייל לתיאור המצב העליון, ה'הן הנצחי', שהוא הקול ההחלטי החיובי באשר לעולם ולאנושות.

 

 

כולנו עוברים שלבים בחיינו. לעיתים אנו במצב ה'לאו הנצחי': הכול שלילי, רע, מבאס, כישלון וכדומה. לעיתים אנו ב'הן הנצחי', שבו הכול נראה ורוד, מצליח, שמח, מבטיח ומעודד.

ידועה האמרה: "החיים הם כמו אופניים – אם קשה לך, סימן שאתה בעלייה". אסור לנו להתייאש מניסיונות, אסור לנו לוותר מראש, אסור לנו להיכנע לקשיים. גם בחיי הזוגיות יש עליות ומורדות, הצלחות וכישלונות, משברים ופתרונות, וכדי לחיות את הזוגיות בצורה בריאה וטובה חייבים שהלך הרוח של שני בני הזוג יהיה 'הן נצחי'.

כמה כיף לדעת שבני הזוג תמיד יהיו בעד, תמיד ירצו, תמיד יתמכו במה שאנחנו מציעים. לעיתים בני הזוג יענו גם תשובה שלילית על בקשתנו, אך אם נדע עמוק בפנים שהאמת הפנימית של בני זוגנו היא בעד, חיובית, תומכת, רוצה, אך כרגע נראה להם שלא כדאי, נוכל לקבל את ה'לא' שלהם קבלה בריאה, אוהבת ומכילה הרבה יותר.

לא די לצאת מה'לאו הנצחי'; צריך גם להיזהר מלהיתקע ב'מרכז האדישות'. לא לתת לחיים הזוגיים לעבור ללא אש בוערת, ללא ברק בעיניים וללא תשוקה.

זוגיות היא הצורה השלמה של החיים האנושיים!

חשוב לשני בני הזוג לתעדף את החיים הזוגיים ולהשקיע בהם השקעה הכוללת גם עבודה פנימית כדי להיות קבוע במצב של 'הן נצחי'. להיות תמיד בעד, ליזום, להתחדש, לתמוך ולעודד את בניין הזוגיות מתוך ראייה חיובית אשר תוביל לנצחית.

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה.  לתגובות: meezoog1@gmail.com,

054-7002069  

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter

כתבות נוספות באותה קטגוריה

כפילויות

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי כולנו יודעים שכדי להדגיש

קרא עוד »

שביל הזהב

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי מעט על קיצוניות (מוויקיפדיה):

קרא עוד »

ה'הן הנצחי'

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי ההיסטוריון והפילוסוף הבריטי תומאס

קרא עוד »

מניעה

שילה כץ| מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי הגיליון החגיגי של עלון

קרא עוד »